SU KAYNAKLARIMIZ TÜKENMESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
KÜRESEL ISINMA TEHDİDİYLE, SU KAYNAKLARININ GİTTİKÇE AZALDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK İNSANLARA, VAROLAN SU KAYNAKLARINDAN ETKİN BİÇİMDE YARARLANMA VE SU KULLANIMINDA TASARRUFLU OLMA BİLİNCİ KAZANDIRMAK.

PROJE HEDEFİ:
1. SUYUN CANLILAR İÇİN ÖNEMİNİN BELİRLENMESİ 2. İNSANLARIN KULLANABİLECEĞİ SU KAYNAKLARININ BELİRLENMESİ 3. KÜRESEL ISINMANIN SU KAYNAKLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ORTAYA ÇIKARILMASI 4. VAR OLAN SU KAYNAKLARININ ETKİN VE VERİMLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMASININ SAĞLANMASI

PROJE ÖZETİ:
Projemiz küresel ısınma tehdidiyle hızla azalmakta olan su kaynaklarımızı amaçlı ve tasarruflu kullanmayı, bununla birlikte yeryüzüne düşen yağışlardan daha fazla yararlanma imkanı sağlayacaktır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Yaptığımız projemizi binalarda mevcut çatı sistemlerine eklenebilecek bir sistem olarak tasarladık. Çatıların kenarlarında bulunan ve yağışların kanalizasyona tahliye edilmesini sağlayan oluklara dikey konumda borular ekledik. Eklediğimiz boruların uç kısımlarına, yıl boyunca düşebilecek yağışı toplayabilecek boyutta depolar ekledik. Yine bu depoları borular yardımıyla zeminde bir musluğa bağladık. Tasarladığımız bu proje yıl boyunca binaların çatılarına düşen yağışı depolarda toplayacak ve toplanan suyun çeşitli amaçlarla kullanımına olanak sağlayacaktır. Projemizi tasarlarken elde edeceğimiz suyun içme suyu olarak kullanılmasını düşünmedik. Çünkü bunun için yapılacak maliyetin karşılığını alamayacağımızı tespit ettik. Bunun yerine insanların araba yıkamak, bahçe sulamak, halı yıkamak vb. işlerinde bu sudan faydalanarak mevcut şebeke suyu kullanımının en aza indirilmesini amaçladık. Böylece hem içme suyu olarak kullanılabilecek sularımız tasarruflu kullanılmış olacak hem de çatılarımıza düşen yağışlar boşa akıp gitmemiş olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin