SU ISINIRKEN BOŞA AKMASIN

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İstanbul
Okulun Adı:
Özel Ufuk İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Eda Nur ÖZTÜRK
Hatice Betül ÖZTANIK
Danışman Öğretmen:
Kerim AKTAN

PROJE AMACI:
EVLERDE SICAK SU KULLANMAK ÜZERE MUSLUK AÇILDIĞINDA SUYUN ISTENILEN SICAKLIĞA ULAŞANA KADAR BOŞA AKMASINI ENGELLEMEK

PROJE HEDEFİ:
SICAK SU GEREKEN DURUMLARDA KOMBI YA DA ISITICILARIN SUYU ISTENILEN SICAKLIĞA ULAŞTIRANA KADAR GEÇEN SÜREDE BOŞA AKACAK SUYUN SISTEM IÇINDE ÇEVRIMINI SAĞLAYACAK BIR DÜZENEK TASARLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
DOĞAL KAYNAKLARIN GIDEREK TÜKENDIĞI ÇAĞIMIZDA BU DOĞAL KAYNAKLARIN DAHA BILINÇLI KULLANIMI ÖNEMLIDIR. BU SEBEPLE TASARLANAN PROJEYLE SU TASARRUFU SAĞLANMIŞTIR. MUSLUKLARA TAKILAN TERMOMETRELER SAYESINDE ISTENILEN SICAKLIĞA GELINCEYE KADAR AKAN SU TEKRAR ŞEBEKEYE VERILEREK SUYUN BOŞA AKMASI ENGELLENIYOR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJEMIZE EVIMIZDE MUSLUKLARDAN AKAN SUYUN ISTENILEN SICAKLIĞA ULAŞANA KADAR BOŞA AKAN SU MIKTARINI ÖLÇEREK BAŞLADIK. BU MIKTAR KULLANILAN ISITICI VE BAĞLANTI ŞEKILLERINE GÖRE DEĞIŞMEKLE BIRLIKTE ORTALAMA 1 LT OLARAK TESPIT EDILDI. HER KULLANIMDA 1 LITRELIK SU KAYBINI TÜM KONUTLAR IÇIN DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE KARŞIMIZA ÇOK BÜYÜK MIKTARLAR ÇIKTI. PROJEMIZDE MUSLUK AÇILDIĞINDA MUSLUĞA YERLEŞTIRILEN TERMOMETREDEKI DEĞER UYGUN SICAKLIĞA(35-40DERECE) ULAŞINCAYA KADAR SUYUN TEKRAR ISITICIYA DÖNMESI SAĞLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJEDE ÖNCELIKLE SU ISITMA TESISAT MODELI HAZIRLANDI. HAZIRLANAN MODELDE KOMBI, SU DEPOSU VE BAĞLANTILAR UYGUN ŞEKLIDE YERLEŞTIRILDI. MUSLUK AÇILDIĞINDA SUYUN ÇEVRIMINI SAĞLAMAK IÇIN BANYOLARDA SICAK SUYUN DUŞA AKTARIMINI SAĞLAYAN DUŞ SISTEMI KULLANILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
SU KAYNAKLARININ HIZLA TÜKENDIĞI GÜNÜMÜZDE SU TASARRUFU SAĞLAYAN SISTEMLERIN ÖNEMI DAHA DA ARTMIŞTIR. PROJEMIZDE ISINMA SÜRECINDE BOŞA AKAN SU, SISTEME GERI KAZANDIRILARAK BÜYÜK ÖLÇÜDE TASARRUF SAĞLANMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJEMIZDE SISTEM MODEL OLARAK TASARLANMIŞTIR. TASARLANAN MODELDE MUSLUKTAN GERI ÇEVRILEN SUYUN DEPOYA AKTARILMASI MODELLENMIŞTIR. BU MODELDE DEPO YERINE GERI ÇEVRILEN SUYUN DOĞRUDAN ISITICIYA SU ALIMINI SAĞLAYAN TESISATA BAĞLANTISI YAPILABILIR. TESISATÇI ILE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMEDE BUNUN MÜMKÜN OLABILECEĞINI ÖĞRENDIK.

KAYNAKLAR:
ERIŞIM: 15 EKIM WWW.FIZIKPORTALI.COM ERIŞIM: 18 EKIM WWW.ALARKO-CARIER.COM.TR ERIŞIM: 21 EKIM ERIŞIM: 8 OCAK

PROJENİN TAKVİMİ:
5 EKIM ? 24 EKIM: PROBLEM TESPITI, KAYNAK TARAMASI 25 EKIM ? 15 KASIM: HAZIRLANACAK MODELIN TASARIMININ YAPILMASI VE MALZEME TEMINI 16 KASIM ? 12 ARALIK: MODELLERIN OLUŞTURULMASI 14 ARALIK ? 4 OCAK: PROJE ILE ILGILI SUNUM DOKÜMANLARININ HAZIRLANMASI. 5 OCAK: PROJELERIMIZIN OKULDA SERGILENMESI VE DEĞERLENDIRILMESI. 6 OCAK ? 22 OCAK: PROJE RAPORLARININ YAZILMASI VE ELEKTRONIK ORTAMA GEÇIRILMESI, KAYIT IÇIN HAZIR HALE GETIRILMESI

PROJE BÜTÇESİ:
TESISAT MALZEMELERI:120 TL İBRELI TERMOMETRE:45 TL TOPLAM:165 TL