STREAM Yarışması (İklim Değişikliği – Yapay Zekâ)

STREAM Yarışması
STREAM Yarışması

Tübitak 4007 Manisa Bilim Şenliği kapsamında düzenlenen Ulusal STREAM Yarışmasına başvurular başladı. İklim Değişikliği ve Yapay Zekâ kategorilerinde ön değerlendirmeyi geçen projeler 12-14 Ekim 2023 tarihlerinde Manisa Atatürk Kent Parkı’nda yapılacak final aşamasına davet edilecektir.

Yarışma başvuruları, TÜBİTAK 4007 Manisa Bilim Şenliği’nin resmî web sitesi üzerinden 04 Eylül 2023 tarihinde saat 23:59 itibariyle son bulacaktır. Belirtilen sürenin sonrasında yapılacak olan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir.

Haydi sen de temanı seç, projeni tasarla; geleceğe yön ver! Biyografideki linkten yarışma formunu doldurabilirsiniz. STREAM dolu günler dileriz!

TÜBİTAK 4007 Manisa Bilim Şenliği kapsamında, bilim ve teknoloji alanında geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen “Ulusal STREAM Yarışması” düzenlenmektedir. Bu yarışma, Türkiye’de öğrenim gören tüm lise ve üniversite öğrencilerinin katılımına açıktır. Bilim ile teknolojiye olan ilgi ve merakı artırmayı amaçlamaktadır. Öğrenciler, bireysel olarak yarışmaya katılabilecekleri gibi lise grupları halinde danışman rehberliğinde de projelerini sunma imkanına sahiptirler.

Yarışmanın odak noktası, lise ve üniversite düzeyindeki öğrencilerin topluma fayda sağlayacak projeler geliştirmeleri ve bilim ile teknoloji alanında multidisipliner yaklaşımlarla kalıcı çözümler üretmeleridir. Bu projeler, öğrencilerin problem çözme becerilerini güçlendirmeyi, katılımcılara yaparak-yaşayarak öğrenme deneyimi sunmayı ve bilim ile teknolojiyi geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflemektedir.

Manisa Valiliği ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi öncülüğünde, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve STEM Eğitimciler Derneği işbirliğiyle Proje Ar-Ge ve İnovasyon Topluluğu koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan bu yarışma, gençlerin STREAM (Science, Technology, Reading Literacy, Engineering, Art and Mathematics) yaklaşımına uygun olarak bilim, teknoloji, literatür okuryazarlığı, mühendislik, sanat ve matematik dallarındaki yeteneklerini perçinlemeyi, özgün ürünler tasarlamayı ve birden çok disiplinden yararlanarak ürün tasarlamalarına olanak sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, STREAM disiplinleri alanlarında farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu yarışma, geleceğin bilim insanlarını ve teknoloji liderlerini destekleyerek, bilim ve teknoloji alanında ilerlemeyi teşvik etmeyi ve gençler arasında bilinçli bir şekilde STREAM yaklaşımını yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Yarışma Kategorileri:

● İklim Değişikliği

● Yapay Zekâ

Değerlendirme; “Özgünlük ve Yaratıcılık, Kullanılan Bilimsel Yöntem, Tutarlılık ve Katkı, Yararlılık (Ekonomik, Sosyal, …), Uygulanabilirlik, Kaynak Taraması, Özümseme ve Hakimiyet, Disiplinlerarası Çalışma, Sonuç” gibi kriterler üzerinden yapılacaktır.

Finalde yapılan değerlendirmeler sonucu tüm seviyelerde kategori birincilerine “Dizüstü Bilgisayar”, ikincilerine “Tablet”, üçüncülerine “Akıllı Saat” hediye edilecektir.

Yarışma başvuruları, TÜBİTAK 4007 Manisa Bilim Şenliği’nin resmî web sitesi üzerinden (bilimsenligi.mcbu.edu.tr) 2 Ağustos 2023 tarihinde saat 10:00 itibariyle başlayacak olup 04 Eylül 2023 tarihinde saat 23:59 itibariyle son bulacaktır. Belirtilen sürenin sonrasında yapılacak olan hiçbir başvuru kabul edilmeyecektir.

Ulusal STREAM Yarışması Başvuru Formu:
https://bilimsenligi.stemegitimciler.org/ulusal-steam-yarismasi-basvuru