STEM Neden Önemlidir?

STEM
STEM

STEM, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını bütünleştiren bir öğrenme ve gelişim yaklaşımıdır.

STEM sayesinde öğrenciler aşağıdakiler de dahil olmak üzere temel beceriler geliştirir

Problem Çözme
Yaratıcılık
Eleştirel Analiz
Ekip Çalışması
Bağımsız Düşünme
Girişim
İletişim
Dijital Okuryazarlık

STEM’in Önemi

Küresel ekonomi değişiyor. Mevcut işler otomasyon nedeniyle ortadan kalkıyor ve teknolojik ilerlemelerin bir sonucu olarak her gün yeni işler ortaya çıkıyor.

Teknolojideki sürekli ilerlemeler, öğrencilerin her gün öğrenme, bağlantı kurma ve etkileşim kurma biçimlerini değiştiriyor. STEM aracılığıyla öğrenciler tarafından geliştirilen beceriler, onlara okulda ve sonrasında başarılı olmaları için temel sağlamaktadır.

İşverenlerin STEM niteliklerine ve becerilerine olan talebi yüksektir ve gelecekte de artmaya devam edecektir. Şu anda, en hızlı büyüyen sektörlerdeki işlerin yüzde 75’i STEM becerilerine sahip çalışanlar gerektirmektedir. Rekabetçi olabilmek için Avustralya işgücünün değişen iş ortamına uyum sağlayabilecek kişilere ihtiyacı vardır.

STEM, bireyleri başarılı olma ve bu değişen dünyaya uyum sağlama becerileriyle güçlendirir.

STEM in Doğası ve Çocuk

Çocukların ilk yıllarda yaşadıkları deneyimler son derece önemlidir. Çocuğunuzun ilk öğretmeni olarak, eğlenceli ve güvenli bir ortamda öğrenmeyi teşvik eden fırsatlar yaratmada sizin rolünüz hayati önem taşımaktadır.

Oyun yoluyla merakı ve sorgulamayı teşvik eden bir ev ortamı yaratarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Onlara şunları öğreterek temel STEM becerilerinin kazandırılmasına yardımcı olabilirsiniz:

soru sormayı
birlikte çalışmak
yaratıcı düşünmek
problemleri çözmek
keşfetmek ve hesaplanmış riskler almak
sorunlara yönelik test çözümleri
bir şeyler yapmanın yeni yollarını keşfedin.
Evde veya dışarıdayken yapabileceğiniz, öğrenmeyi herkes için eğlenceli hale getirecek pek çok heyecan verici şey vardır.

Çocuğunuzu soru sormaya teşvik ederek, kendi öğrenmelerinde aktif bir rol almalarına ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olursunuz.

Çocuklar soru sorduklarında eleştirel düşünme becerilerini geliştirir ve STEM yeteneklerini geliştirirler. Neden diye sorduklarında cevap vermemeye çalışın. Bunun yerine, alternatif sorular ve fikirlerle yanıt verin ve onları yanıtları ve çözümleri kendileri aramaya teşvik edin.