STEM EĞİTİM ZİRVESİ

STEM, Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı disiplinlerin birarada kullanılmasına olanak sağlayan STEM, ABD, Almanya, Güney Kore gibi birçok ülkede formal ve informal eğitim ortamlarına entegre edilmiş bir şekilde uygulanmaktadır. Ülkelerin STEM eğitimiyle amaçladığı, disiplinlerarası çalışmayı teşvik edip, yaratıcı, problem çözme becerisine sahip, eleştirel düşünen ve ortak çalışma yapan bireyler yetiştirmektir. Bu becerilerin ve daha fazlasının kazandırılmasında birinci dereceden öğretmenler sorumludur.

Bu nedenle, STEM eğitimi konusunda yetkin öğretmenlerin yetiştirilmesi önem kazanmaktadır. Özellikle, öğretmenlerin STEM eğitimi konusunda yeterli bir alt yapıya sahip olması ve STEM eğitimini sınıflarında doğru ve uygun bir şekilde uygulamasında ortak bir STEM eğitimi düşüncesinin olması gereklidir. Alanyazın incelendiğinde, STEM eğitimi konusunda birçok yanlışın yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu yüzden, bu zirve ile STEM eğitimi konusunda ortak bir düşüncenin oluşturulmasını sağlayarak STEM eğitimi konusunda yapılan yanlışların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca, STEM eğitiminin öğretim programımıza entegre edilebilmesi sürecinde ülkesel değişkenlerin önemini vurgulayıp kendi öz benliğimize uygun bir STEM eğitiminin nasıl olması gerektiği üzerinde de durulacaktır. Bu noktada, Zirve kapsamında STEM eğitimi ve Köy Enstitüleri arasındaki bağlantılar kurulacak ve Türkiye’ye özgü bir STEM eğitimi anlayışının neden olması gerektiği vurgulanacaktır. Bu bağlamda, 19- 20 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirecek olduğumuz Ulusal STEM Eğitim Zirvesi’nin amacı, STEM eğitimi konusunda ulusal düzeyde fikir birliğine varılmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, ulusal düzeyde bu alanda çalışma yapan akademisyen ve öğretmenlerin bir araya getirilmesi amaçlanmaktır.

PANELLER
STEM Eğitimine Farklı Bir Bakış: Özel Yeteneklilerde STEM Eğitimi
Lisans Eğitiminde STEM Eğitimine Farklı Bakış
Okul Dışı Öğrenme Ortamlarında STEM Uygulamaları
Türkiyede STEM Eğitimi ve Geleceği

ATÖLYELER
Okulöncesi Öğretmenlerine Yönelik STEM Entegrasyonu
5E MODELİ STEM DERS PLANLARI VE UYGULAMALARI:Ortaokulda STEM Eğitimi
CoSpaces Edu ile 3D artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ortamında ekosistem oluşturuyoruz (STEM Eğitiminde Teknoloji)
Sınıf Öğretmenlerine Yönelik STEM Entegrasyonu ve Örnek Uygulama
İLKOKUL DÜZEYİNDE STEM EĞİTİMİ: STEM EĞİTİMİNDE BİOMİMİCRY UYGULAMALARI
STEM Eğitiminde Teknoloji Boyutu: STEM’le Renkleri Öğreniyorum

Ayrıntılı bilgi için; http://www.stemegitimzirvesi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × two =