STEM Eğitici Eğitimi ve STEM ile Girişimci Gençler Projesi

TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan “STEM ile girişimci gençler” başlıklı proje, başarılı projeler arasında yer alıp hibe desteği kazanmıştır.

Hayat geçirilen bu proje ile TÜZDER, kendi özel atölyelerinde (DAHİPARK’ta) 10-18 yaş aralığındaki bir grup öğrenciye 15 hafta boyunca ileri düzey STEM Eğitimleri uygulayacaktır. STEM Eğitimleri kapsamında çocuklar, Mühendislik döngüsü, tasarım süreçleri, 21. YY. becerileri, Robotik, Kodlama, Mekatronik, Bilim ve 3D süreçleri ile ilgili derinlemesine bilgi ve tecrübe sahibi olacaklardır.

Atölye süreçlerinde çocuklara Mentör olarak üniversiteli gençler önce kendileri alanda tecrübe kazanacakları eğitimlere dahil edilip ardından atölye eğitimlerinde çocuklara destekte bulunacaklar ve STEM Atölyesinde staj imkanı bulacaklardır.

Atölye eğitimleri devam ederken çocuklara, gençlere, ailelere ve öğretmenlere hitap eden ve alanında uzman akademisyen ve eğitimciler ile ayrı ayrı seminer ve sempozyumlar düzenlenerek, projeye dahil olan herkesin bilgi ve farkındalık düzeyleri artırılmış olacaktır.

Yine proje kapsamında 25 öğretmen 40 saatlik çalıştaylar ile STEM Eğitimi alacaklar ve bu alan için sertifikalandırılacaklardır.

Sizlerde bu imkândan faydalanmak için ilgili alanları doldurarak başvuru yapabilir ve seçmelere katılabilirsiniz.

Öğretmenlere yönelik ücretsiz düzenlenecek “STEM Eğitmen Eğitimi” hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız. Eğitime tüm branş ve düzeyden (Okulöncesi, İlkokul, ortaokul, lise ) öğretmenler başvurabilirler. Eğitim sonunda öğretmenlere TÜZDER onaylı, Proje kapsamında bakanlık ve Gençlik projeleri destek programı birimi logolu ve YTÜ akademisyenlerinden imzalı sertifika verilecektir.

Öğrencilerin (10-18 yaş aralığındaki) eğitimi hakkında detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız. Atölye kapsamına 10-18 yaş aralığındaki 25 çocuk dahil olacaktır. (10 yaşı tam doldurmuş olmak ya da 5. Sınıfa devam ediyor olmak ve 18 yaşı geçmemiş olmak ya da lise son sınıfa devam ediyor olmak.)
Atölyeler mart ayında (en geç 16 Martta) başlayacak olup 15 hafta boyunca devam edecektir. (Dahiler gününe denk gelen hafta atölye yapılmayacaktır )

Atölye içeriğinde

10-14 yaş grubu için;
-Temel elektronik ve robotik
-Kodlamaya giriş
-Fen temelli STEM
-Algoritma
-Mühendislik tasarım sürecinde Hayal tasarımı dersleri
-Girişimcilik ve Strateji
-3D baskı

15-18 yaş grubu için;
-Mekatronik ve yapay zekâ
-Kodlama
-Matematik tabanlı STEM
-Algoritma ve Matematik
-Materyal tasarımı
-Girişimcilik ve Strateji
-3D Tasarım ve baskı
Konuları işlenecektir.

Mentor olacak Üniversiteli gençler için detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.