STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik Ve Matematik) OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARI İÇİN NASIL MOTİVE EDİCİ HALE GETİRİLEBİLİR?

Hilal Asena Cangül
Hilal Asena Cangül

STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik Ve Matematik) OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARI İÇİN NASIL MOTİVE EDİCİ HALE GETİRİLEBİLİR?

Her çocuk merak duygusu ile dünyayı keşfetmeye çalışır. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin görevi ise çocukların bu doğuştan gelen içgüdülerini destekleyerek dünyayı öğrenmelerini desteklemektir. Öğrenmeyi desteklemek için STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitimi daha bir önem kazanmaktadır çünkü Erken STEM becerileri, daha sonraki okul başarısının temelini oluşturur. Örneğin, temel matematik becerilerinin kazanılması daha sonraki okul başarısının yüksek olmasını sağlar. Bu nedenle çocuklarımızı ne kadar erken yaşlarda STEM ile tanıştırırsak çocuklarımızın gelişimini de o oranda desteklemiş oluruz.

STEM’i öğrenmek bir dil öğrenmek gibidir. STEM etkinliklerinde çocukların kendilerini geliştirebilmesi, sorunlara daha yaratıcı ve pratik çözümler bulabilmesi, bilgi analizi yapabilmesi için düzenli olarak bu tarz etkinlikler içerisinde yer almaları gerekmektedir. Bu beceriler hayatımız boyunca hepimize yararı olacak becerilerdir. Fakat maalesef birçok okul öncesi sınıfında çocukların okul da geçirdiği sürenin yüzde 5’inden azı STEM faaliyetlerini içermektedir.

Çocukların STEM fırsatlarından en iyi şekilde yararlandığından emin olmanın bir yolu, etkinlikleri olabildiğince çekici hale getirmektir. Institute for Learning & Brain Sciences at the University of Washington’da yapılan araştırmalarla çocukların STEM etkinliklerine olan ilgisini artırmaya yardımcı olacak yollar aranmıştır. Bulunan yöntemlerden biri STEM’i sosyalleştirmektir.

Yaptığımız çalışmalardan birinde 4 yaşındaki çocuklarla çalıştık. İlk olarak çocuklara bir grubun parçası olduklarını söyledik. Örneğin, “Yeşil gruptasın ve yeşil grup matematik oyunları oynuyor” dedik. Yeşil tişört giydiler ve yeşil bir masaya oturdular ve o masadaki etkinliği tamamladılar (Etkinlik sürecinde yalnız olsalar da çocuklara bir gruba dahil oldukları söyleniyor.). Daha sonra ise çocuklara yalnız çalıştıklarını söyledik.

Bu çalışmamızın sonucunda

  1. STEM etkinliklerinde çocukların bir gruba ait olduklarını düşündüğünde daha fazla motive oldukları görüldü. Çocuklar, bir grubun parçası olduklarını düşündüklerinde yaptıkları etkinliğe daha uzun süre devam ettiler. Aynı zamanda yeteneklerinden daha emindiler ve STEM etkinliklerinin daha eğlenceli olduğunu düşünüyorlardı. Gerçekten grup içerisinde çalışmasalar da başkalarına bağlı hissetmek, çocukları daha çok motive etti.
  2. Motivasyonu artan çocukların daha iyi öğrendiği gözlemlendi. Çocukların kendilerine olan güveni arttığında başarılı olduklarını hissettiler ve etkinliklere olan ilgilerinin artmasıyla öğrenme süreci de hızlandı.

Toplumumuzda yanlış bir algı var. STEM etkinlikleri genellikle zor, yalnız başına yapılabilen ve daha çok erkeklere uygun etkinlikler olarak görülüyor. Maalesef çocuklar da bu tutumu erken yaşta çoğunlukla çevrelerindeki yetişkinlerden gelen ince ipuçlarına dayanarak benimsiyorlar ve ilkokullardan başlayarak kızlar STEM etkinliklerine erkeklere oranla daha az ilgi duyuyorlar. Fakat bizler STEM’i sosyalleştirerek bu inancın değiştirilmesine yardımcı olabiliriz. Bu aynı zamanda STEM alanında çocukların (özellikle kızların) kendinden emin olmalarını ve rahat hissetmelerini sağlayabilir.

Çocukların Stem’e Katılmalarına Yardımcı Olmak İçin Neler Yapılabilir?

  • STEM hakkında konuşurken sosyal dili kullanmaya dikkat edilmelidir.

Hadi bunu birlikte tasarlayalım.

Eğer bunu grup olarak inşa ediyor olsaydınız nasıl yapardınız?

Bunu biz farklı bir şekilde birlikte yapsaydık nasıl olurdu?

Burada grup olarak deneyebileceğimiz bir araç var, haydi inceleyelim.

  • Herkesin dahil olduğunu hissedebilmesi için sınıf genelinde gruplar oluşturulmalıdır.

Bütün sınıf birlikte bilim yapalım.

Bu matematik problemi üzerine birlikte çalışmamızın zamanı geldi.

  • Küçük çocuklar için STEM’in her yerde olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklar, STEM’in sunduğu tüm eğlenceli olanaklarını keşfetmelerini sağlanmalıdır. Ancak ondan sonra zamanla çocukların STEM’e olan ilgisi artabilir. Bunun olmasına yardımcı olmak için de STEM’e erken yaşlardan itibaren başlanaması gerektiğini de hatırlamamız gerekir.

Kaynak: https://www.naeyc.org/resources/blog/make-stem-social

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin