SteaMaker eTwinning Projesi

hb 48ed38c43c2bbb7707c7241ea7aacaed

 

Günümüz dünyasında meydana gelen teknolojik gelişmelerin de yardımıyla insanların kendin yap projelerine olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır.

Maker; kendi bilgi ve tecrübeleriyle, teknolojiyi de kullanarak bir şeyler üreten kişi anlamına gelmektedir. Maker olan bir kişi, düşünen, tasarlayan, meraklı, araştırmacı, girişimci ve üretken bir kişidir.

Science (Fen) Technology (Teknoloji) Engineering (Mühendislik) Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan STEM; insanların öğrenim hayatlarında Bilim ve Teknoloji alanlarında daha fazla eğitim alması ve daha fazla uygulama yapmasıdır. Bu amacın uygulanması için Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik gibi alanlar ve diğer alanların arasında bir bağlantı kurulması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre STEM eğitiminin temel unsurları aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

STEM eğitimi sayesinde kazanacağı bu beceriler ile kişi, temelinde yatan Maker özelliklerini geliştirerek tasarlayan, girişimci ve üretken bir kişi haline gelecektir. Bu iki kavram birbirleri ile bağlantılı olarak düşünülmelidir.

STEAMAKER projemizde öğrencilerin;

Yaratıcılıklarını, bilimsel düşünmelerini ve problem çözme becerilerini geliştiren maker etkinlikleriyle; farklı disiplinlerdeki ders kazanımları ilişkilendirerek derinlemesine öğrenmenin sağlanması amaçlanmaktadır.

Projemiz öğrencilerin; farklı kültürlerden öğrencilerle iletişim kurup ve işbirliği içinde çalışmalarını, problem çözme, esnek ve akıcı düşünme ve yaratıcılık süreçlerini geliştirmelerini, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyerek kendini ifade edebilen, özgüveni yüksek bireyler olmalarını, grup içinde sorumluluk alarak ürünler üretmelerini, öğrenme sürecinde edindiği bilgileri ilişkilendirerek somut içerikleri oluşturmaları ve yorumlamada kullanabilmeleri hedeflenmektedir.

Kuruculuğunu İstanbul Ataşehir Kadriye Faik Koparan İlkokulu’ndan 3-C Sınıf Öğretmeni Ayşegül İlikçi ve İstanbul Şişli Feriköy Necdet Kotil İlkokulu 4-F Sınıf Öğretmeni Nesrin Özbaba Uluğ’un yaptığı projemiz 9 ülke(Türkiye, Romanya, Azerbaycan, Portekiz, Polonya, İspanya, Kuzey Makedonya. Portekiz ve Ukrayna) 22 öğretmen ve öğrencileriyle yürütülmektedir.

Projede öğrencilerimiz enerji, güç doğa ve basit makinalar temalarında 12 etkinlik yapmışlardır.