STAND-BY SONLANDIRICI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Fen ve Matematik Proje Yarışması
İli : Tekirdağ
Okulun Adı:
Sanayiciler İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Bengüsu DOĞRUKALP
Danışman Öğretmen:
Demet AVCILAR
PROJE AMACI:
ELEKTRONIK EŞYALARIN STAND BY DURUMUNDA (FIŞI ÇEKILMEYIP, BEKLEME DURUMUNDA BIRAKILDIĞI ZAMAN) ELEKTRIK HARCAMALARINA FIŞI ÇEKME DERDI OLMADAN SON VERMEK.

PROJE HEDEFİ:
1. STAND BY DURUNDA ELEKTRIKLI ALETLERIN ENERJI HARCAMASINI ÖNLEYEREK ENERJI VE PARA TASARRUFU YAPMAK. 2. FIŞI ÇEKMEK YERINDE KUMANDAYI KULLANARAK BU IŞI KOLAY HALE GETIRMEK. 3. KUMANDADA YER ALAN SES DÜZENEĞI ILE KAYBOLAN KUMANDAYI BULMAK.

PROJE ÖZETİ:
ELEKTRONIK EŞYALARI STAND BY DURUMUNDA (FIŞI ÇEKILMEYIP, BEKLEME DURUMUNDA BIRAKILDIĞI ZAMAN) ELEKTRIK HARCAMALARINA DEVAM ETMEKTEDIR. BU PROJEDEKI DÜZENEK SAYESINDE FIŞI ÇEKME DERDI OLMADAN KUMANDA YARDIMI ILE DEVREDEKI ELEKTRIK AKIMI KESILMEKTE BÖYLECE HEM ELEKTRIK HEM DE PARA TASARRUFU SAĞLANMAKTADIR. AYRICA KUMANDADA YER ALAN SES DÜZENEĞI KAYBOLAN KUMANDAYI BULMAMIZI SAĞLAR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROBLEM TESPIT EDILDI VE BU KONU ILE ILGILI LITERATÜR TARAMASI YAPILDI. ELEKTRIKLI ALETLER STAND BY DURUMUNDA HARCAMAYA DEVAM ETMEKTEDIRLER. PROJENIN DÜZENEĞI IÇIN GEREKLI MALZEMELER TEMIN EDILDI VE DÜZENEK HAZIRLANDI. BIR AHŞAP PLAKA ÜZERINE ELEKTRIK TESISATI YERLEŞTIRILDI VE BIR ÜÇLÜ PRIZ MONTE EDILDI. PRIZIN ÇIKIŞINA KUMANDA KONTROLÜ ILE DEVREYE GELEN AKIMI KESECEK CIHAZ YERLEŞTIRILDI. SONRA DÜZENEK TEST EDILDI VE FIŞI ÇEKMEYE GEREK KALMADAN ELEKTRIK ENERJISININ KESILDIĞI SAPTANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJE ÇALIŞMASINDA ÖNCELIKLE GÖRÜŞME YÖNTEMI KULLANILARAK UZMAN GÖRÜŞLERI ALINMIŞTIR. DAHA SONRA ISE DENEYSEL YÖNTEME GEÇILMIŞ VE DÜZENEK KURULARAK GEREKLI DENEME, ÖLÇÜM VE GÖZLEMLER YAPILARAK SONUÇLARA ULAŞILMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ELEKTRIKLI ALETLER STAND BY DURUMUNDA ELEKTRIK ENERSI HARCAMAYA DEVAM EDIYORLAR FAKAT STAND BY SONLANDIRICI DÜZENEK SAYESINDE FIŞI ÇEKME DERDI OLMADAN DEVRENIN ELEKTRIK AKIMI KUMANDA ILE KESILMIŞ OLUYOR. AYRICA KUMANDAYA MONTE EDILEN SES DÜZENEĞI SAYESINDE KAYBOLAN KUMANDALAR KOLAYCA BULUNABILIYOR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KURULAN DÜZENEKTE CIHAZLAR FIŞE TAKILI VE STAND BY DURUMUNDA OLDUKLARI ZAMAN KUMANDADAKI DÜĞME ILE FIŞIN ÇEKILMESINE GEREK KALMADAN DEVREDEKI AKIMIN TAMAMEN KESILDIĞI VE GEREKSIZ ENERJI HARCAMASININ ÖNLENDIĞI GÖZLENMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
ELEKTRONIK ORTAMDA, BU BENIM ESERIM PROJE HAVUZUNDA YAPILAN ARAMALARDA BÖYLE BIR ÇALIŞMAYA RASTLANMAMIŞTIR. ELEKTRIK, ELEKTRONIK MÜHENDISLERI VE UZMANLARI ILE YAPILAN GÖRÜŞMELERDEN YARARLANILARAK PROJE GELIŞTIRILMIŞTIR.

PROJENİN TAKVİMİ:
1-30 EKIM 2009: PROBLEMIN TESPITI VE LITERATÜR TARAMASI. 2-27 KASIM 2009: MALZEMELERIN TEMIN EDILMESI. 1-25 ARALIK 2009: PROJE DÜZENEĞININ HAZIRLANMASI. 1-12 OCAK 2010: DÜZENEĞIN TEST EDILMESI.

PROJE BÜTÇESİ:
100 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
BABAM ŞEVKET DOĞRUKALP ILE FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENIM DEMET AVCILAR DAN YARDIM ALDIM.