“Sports Against Bullying-Akran Zorbalığının Önlenmesinde Spor” Erasmus + Projesi

Okul çocukların kendini ve öğrendiklerini şekillendirdikleri bir yerdir. Ancak bazen okul, akran zorbalığı nedeniyle öğrenciler için bir savaş alanı veya hayatta kalma yeri olabilmektedir. Norveçli bir psikoloji araştırma profesörü olan Dan Olweus, zorbalık araştırmalarında öğrencilerin haftada bir kez veya daha sık zorbalık sorunlarına karıştığını belirtmiştir.

“Sports Against Bullying” projesi ile gençler arasında şiddet ve zorbalığa alternatif olarak spor faaliyetlerine katılarak şiddet ve zorbalığı önlemek ve zorbalığın olmadığı okullarda mutlu öğrenciler yetiştirmek amaçlanmıştır. Çünkü spor; eğlenceyi, dostluğu, disiplini ve başarıyı temsil eden evrensel bir dildir.

Proje hoşgörü ve huzur içinde problem çözme ve sağlıklı bir topluma katkıda bulunma gibi konulara odaklanmaktadır.

Yapılmış olan Avrupa geneli analizler neticesinde elde edilen iyi uygulama örneklerini kullanarak, öğretmenler ve ebeveynlere eğitimler verilerek öğrenciler arasında akran zorbalığının önlenmesi amaçlanmıştır.

Türkiye’den Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Erenköy Zeki Altındağ Ortaokulu’nun ortakları arasında yer aldığı “SPORTS AGAINST BULLYING” projesi Portekiz Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen 6 ortaklı bir projedir.

2018-2021 yılları arasında yürütülmüş olan proje çalışmaları düzenlenen çoğaltıcı etkinlik (multiplier event) faaliyeti ile Konya ilinde görev yapmakta olan öğretmenlerle paylaşılmış ve “Sports Against Bullying” Erasmus+ projesi başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.