Sosyal medya ağları sosyal olmaktan çıktı, iş bulma alanı oldu

Sosyal medya ağları sosyal olmaktan çıktı, iş bulma alanı oldu!
Facebook ve Twitter gündemimizde hiç eksik olmayan siteler. Hemen hemen her gün bu sosyal medya ağlarında zaman geçiriyor çoğumuz. Fakat bu siteleri iş bulmak için kullanmak genelde kimsenin aklına gelmiyor. İngilizcede ismi Networking olan, yani profesyonel ağlar kurmak bu ışık hızında değişen iş dünyasında iyi bir iş bulmak için olmazsa olmazlardan biri. Networking kaçınılmaz bir zorunluluk oldu. Şimdi diyebilirsiniz ki CV önemsiz mi. Tabii ki kaliteli bir başvurunun ve CV’nin olması çok önemli. Fakat profesyonel bağlantılarımızı kullanmasak ne işe yararlar ki?
Yeni mezunlar genelde gazetedeki iş ilanlarını tarayıp kariyer.net gibi sayfalar kullanıyor. Bu tarz sayfalar çok tutulsa da şunu unutmayın ki aynı iş ilanına binlerce kişi başvuruyor ve böylece kendinizi farklı göstermek çok zor. Bunun dışında iş dünyasının hızlı değişimi ile patronunuz da değer verdiği şeyleri değiştirecektir. Profesyonel ağlarınız gittikçe değer kazanacaktır.
Peki networking nasıl çalışıyor?
Yazının başında Facebook ve Twitter’dan bahsettik. Fakat profesyonel ağ kurmanın klasik yolları da var – mesela ticari fuarlar. Katılma ücreti yüksek olabilen ama yinede tercih edilebilen ticari fuarlarına katılmak isterseniz önem vermeniz gereken bir kaç şey vardır. Çürümüş kirazı kimse almaz.  Düzgün bir dış görünüş herşeyden önce gelir. Bu yüzden klasik ve şık giyinmeniz her zaman faydalı olur – fakat abartmayın. Konuştuğunuz kişinin sizi hatırlamasını ve sizinle irtibata geçmesini sağlamanın da en kolay yolu kartvizit kullanmaktır. Kartvizit oluşturmak eskisi gibi sıkıntılı ve pahalı da değil. Yapmanız gereken tek şey internete girip değişik kartvizit desenlerden en çok beğendiğinizi seçip evinize gönderttirmektir.
Daha az zaman isteyen, ucuz ve etkili yol Facebook, Twitter ve Linkedİn gibi sosyal medya ağlarını kullanmaktır. Bazılarınız kafa sallayabilir. Ama bir çok iş artık bu şekilde bulunuyor. Sosyal medya ağlarını kullanmak oldukça kolay.
Facebook, Twitter ve Linkedin’de profesyonel bir profil açın ve sadece iş dünyasında olan kişilerle bağlanın. Alanınızla ilgili gruplara üye olun ve tartışmalara katılmaktan ve fikir alışverişinde bulunmaktan çekinmeyin. Mutlaka çalışmak istediğiniz bir şirket var mı? Twitter’da firmanın personel müdürünü takip edin ve ona eşsiz bir tweet gönderin – eğer Twitter’ı sık sık kullanıyorsa mutlaka cevap verecektir.
Göreceksiniz ki zamanla farklı çalışmalardan yeni ilişkiler de doğacaktır – gözünüzü her zaman açık tutun, iş aradığınızı söylemekten çekinmeyin ve herzaman yanınızda kartvizitinizi bulundurmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin