Sosyal Ağ Analizi ve Big Data

Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “Sosyal Ağ Analizi ve Big Data” konulu konferans düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ahmet Zengin Konferans Salonunda, 2 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen konferansı, Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL verdi.

Konuşmasında, Ağ (network) ve istatistik bilimi arasındaki ilişkiye değinen Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL; “Ağ’ı (Network) ne kadar iyi analiz edip kullanırsak, insanlık ve bilim adına o kadar verimli olur, bunun için Ağ biliminin istatistik verilerle donatılması gerekmektedir” dedi. Sosyal ağın ne olduğunu, analizinin nasıl yapılabileceğini, nerelerde kullanıldığını, ne işe yaradığını çeşitli görsel araçlarla anlatarak özetleyen Prof. Dr. GÜRSAKAL, karmaşıklığın ifade edilebilmesi için Sosyal Ağ Analizinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Bireyler veya kurumların iş birliği içerisinde bir iletişim ağını birlikte oluşturmaları halinde hizmetin daha verimli olacağını söyleyen Prof. Dr. GÜRSAKAL, konuşmasının son bölümünde öğrencilerin sorularını cevapladı.