SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLUN

YOĞUN İSTEK ÜZERİNE ÇÖZÜM SENDE! PROJE YARIŞMASININ BAŞVURU SÜRESİ 1 HAFTA UZATILMIŞTIR.

 SON BAŞVURU TARİHİ 6 ŞUBAT 2011.

 SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLUN!

Türkiye’de nüfusun yüzde 12.29′u, yani 8.5 milyon kişi engelli. Yüksek öğrenime devam eden engelli oranı ise sadece  yüzde 2.42 . Engelli vatandaşların da herkes gibi sorunsuzca ve eşit bir şekilde üniversite eğitimi alabilmesi için senin çözümün ne?

ÇÖZÜM SENDE! Projesi, 19. yaşına giren ODTÜ Verimlilik Topluluğu’nun, sosyal sorumluluk sahibi bir topluluk olma yolunda üç  sene öncesinde attığı öncü bir adımdır. Geçtiğimiz yıllarda TEMA Vakfı, TEV ve LÖSEV ile birlikte çalışarak gerçekleştirdiğimiz projemizin dördüncüsünü Engelleri Kaldır Hareketi ile birlikte çalışarak gerçekleştireceğiz. Bu yıl EKH’nın bize sunduğu problem tespiti ‘‘Üniversitede okuyan engelli öğrenci sayısının düşük olmasının nedenleri neler? Engelli öğrencilerin engelsiz öğrencilerden farksız bir şekilde eğitim alabilmeleri için üniversitelerde ne tür bir yapılandırmaya gidilmeli?’’. Yarışmaya girecek olan arkadaşlardan, tespit edilen bu probleme çözüm önerilerini sunarak üniversitelerdeki engelli öğrencilerin engelli olmayanlarla eşit bir eğitim almaları için neler yapılabileceği ve bununla birlikte engelli öğrenci sayısının nasıl artırılabileceği konusunda fikirlerini bir projeyle sunmalarını isteyeceğiz.Yarışmamız genel olarak 5 aşamadan oluşuyor.

1. Aşama: İnternetten kayıtların yapılması ve çözüm özetlerinin upload edilmesi

2. Aşama: İlk çözüm önerilerinin EKH tarafından incelenmesi ve elenmesi

3. Aşama: Kalan grupların projelerini geliştirerek tekrar internet üzerinden upload etmesi

4. Aşama: Geliştirilen projelerin jüri tarafından incelenmesi ve elenmesi

5. Aşama: Finale kalan grupların geliştirilmiş çözüm projelerini konuda yetkin kişilerden oluşan jürimize ODTÜ’de sunmaları

Verimlilik Topluluğu “Çözüm Sende!” organizasyon ekibi olarak, Engelleri Kaldır Hareketi’nin  belirlediği probleme çözüm olacak fikirler üretebilecek, fikirlerini alanının uzmanı jüri  üyeleri önünde sunacak, kazanırsa büyük ödüllere sahip olacak ve fikrini ODTÜ VT ve EKH aracılığı ile hayata geçirebilecek cesarete ve yaratıcılığa sahip üniversiteli arkadaşlarımız ile tanışmak isteriz. 2 ya da 3 kişilik grubunuzu kurun, yarışmaya katılın.

Sorunun değil çözümün bir parçası olmak ve “Çözüm Sende” projesine yarışmacı olarak katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 6 ŞUBAT 2011