Sorunun Değil Çözümün Bir Parçasıyız

Çözüm Sende Projesi,ODTÜ Verimlilik Topluluğu olarak “Sorunun Değil Çözümün Bir Parçasıyız” sloganıyla yola çıktığımız bir sosyal sorumluluk konulu proje yarışmasıdır.

 

Hedefimiz, üniversite öğrencilerinin dikkatini toplumumuzun bir sorununa çekerek, bu soruna çözümler üretebilmektir. Her yıl bir sivil toplum kuruluşu ile anlaşılır ve bu kuruluşun bir sorunu belirlenir.Geçtiğimiz yıllarda TEMA Vakfı ,TEV ve LÖSEV ile birlikte çalışarak gerçekleştirdiğimiz projemizin dördüncüsünü, bu yıl Engelleri Kaldır Hareketi ile birlikte gerçekleştireceğiz. EKH’nın bize sunduğu ‘‘Üniversitede okuyan engelli öğrenci sayısının düşük olmasının nedenleri neler? Engelli öğrencilerin engelsiz öğrencilerden farksız bir şekilde eğitim alabilmeleri için üniversitelerde ne tür bir yapılandırmaya gidilmeli ?’’ sorunu, Türkiye ve KKTC’deki üniversite öğrencilerine duyurulacak ve katılımcılar bu soruna çözüm amaçlı projeleriyle yarışacaklar. Yarışmaya katılacak olan yarışmacılardan üniversitede okuyan engelli öğrenci sayısının düşük olmasının nedenlerini saptayıp, engelli öğrencilerin engelsiz öğrencilerden farksız bir şekilde eğitim alabilmesi için genel anlamda üniversitelerde uygulanabilecek çözüm projeleri üretmelerini bekliyoruz.

Yarışmamız genel olarak 5 aşamadan oluşuyor:

1. Aşama: İnternetten kayıtların yapılması ve çözüm özetlerinin gönderilmesi (site üzerinden)

2. Aşama: İlk çözüm önerilerinin EKH tarafından incelenmesi ve elenmesi

3. Aşama: Seçilen grupların projelerini geliştirerek tekrar internet üzerinden göndermesi

4. Aşama: Geliştirilen projelerin jüri tarafından incelenmesi ve elenmesi

5. Aşama: Finale kalan grupların geliştirilmiş çözüm projelerini ODTÜ’de sunmaları

21 Aralık’ta kayıtların açılmasıyla, yarışmacı olmak isteyen arkadaşlar gruplarını kurarak buldukları çözümleri birkaç cümlelik özetler halinde 30 Ocak tarihine kadar internet üzerinden gönderecekler. Gelen çözümler arasından EKH tarafından yapılan elemede bir sonraki aşamaya geçecek olanlar belirlenecektir. Daha sonra bu takımlardan, daha ayrıntılı olarak belirlenen formata uygun bir şekilde geliştirdikleri çözümlerini Şubat ayının ilk haftasına kadar göndermeleri istenecek. Gönderilen proje özetleri, EKH’dan yetkili kişilerin de aralarında bulunacağı alanında uzman bir seçici kurulun elemesine tabi tutulacak. Eleme sonucunda belirlenen 10 finalist takım, 16 Nisan 2011*’de ODTÜ Verimlilik Topluluğu ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan finalde yarışacaklar. Dereceye giren takımlar, o akşam gerçekleştirilecek olan kokteylde duyurulacak ve kendilerine ödülleri takdim edilecektir.

Grupların 2 ya da 3 kişiden oluşması gerekiyor. Finale kalan 10 grup, Verimlilik Topluluğu’nun misafirleri olarak ODTÜ’ye davet edilecek. Grupların Ankara’ya ulaşım, konaklama, yeme&içme masrafları ODTÜ Verimlilik Topluluğu tarafından karşılanacaktır.

Sorunun değil çözümün bir parçası olmak ve “Çözüm Sende!” projesine yarışmacı olarak katılmak için son başvuru tarihi 30 Ocak 2011!!

AMAÇ
Üniversite okuyan engelli öğrenci sayısının düşük olmasının nedenleri neler?

Engelli öğrencilerin engelsiz öğrencilerden farksız bir şekilde eğitim alabilmeleri için üniversitelerde ne tür bir yapılandırmaya gidilmeli?

Eğer sen de sorunun değil çözümün bir parçası olmak ve “Çözüm Sende!” projesine yarışmacı olarak katılmak istiyorsan, grubunu kur, yarışmaya katıl, etkini de tepkini de göster!

http://cozumsende.com/