SOLUNUM VE FOTSENTEZ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BU PROJEYİ BİTKİLERİN BÜTÜN CANLILAR İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUKLARINI VURGULAMAK İÇİN YAPTIK. BİTKİLERİN YANİ AĞAÇLARIN ÖNEMİ NE KADAR İYİ ANLAŞILIRSA O KADAR ÇOK AĞAÇ DİKİLİR VE VAR OLAN AĞAÇLARDA DAHA ÖZENLİ BİR ŞEKİLDE KORUNUR.

PROJE HEDEFİ: PROJEMİZİN HEDEFİ AĞAÇLARIN BÜTÜN CANLILAR İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU VURGULAYABİLMEK VE BUNU GÖRSEL OLARAK İFADE EDEBİLMEKTİR. AĞAÇLAR HEM BESİN HEM DE OKSİJEN ÜRETEREK BÜTÜN CANLILARIN YAŞAMSAL FAALİYETLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNİ SAĞLARLAR.

PROJE ÖZETİ: YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BU PROJE, İLE FOTOSENTEZ ÜRÜNÜ OLAN BESİN VE OKSİJENİN İNSANLAR İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE BU ÜRÜNLERİN BİTKİLER TARAFINDAN ÜRETİLDİĞİNİ VURGULAMAK İSTEDİK. İNSANLAR BİTKİLERİN KENDİLERİ İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLARLARSA ONLARI KORURLAR VE SAYILARINI ARTIRMAK İSTERLER.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: KULLANILAN MALZEMELER: BALON, KEÇELİ KALEM,PAMUK,ELMA, PİPET,YAPRAK, KARTON MALİYETİ: 5 TL KAYNAKÇA: FENOKULU.NET, FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİMİZ PROJE TANITIMI: -ÖNCE MALZEMELER UYGUN ŞEKİLDE HAZIRLANDI VE UYGUN EŞLEŞTİRMELER YAPILDI. PİPET_BİTKİNİN ODUN BORUSU SARI RENKLİ BALON_GÜNEŞ ELMA_BESİN SİYAH PAMUK_KARBONDİOKSİT BEYAZ PAMUK_OKSİJEN -FOTOSENTEZ DÜZENEĞİ KURULDU. BALONDAN ÇIKAN GÜNEŞ IŞINLARI BİTKİNİN YAPRAĞINDA BULUNAN STOMALAR TARAFINDAN TUTULDU. – TOPRAĞA DÖKÜLEN SU ODUN BORULARI( PİPET) İLE YAPRAĞA TAŞINDI. SONUÇ OLARAK BESİN(ELMA) VE OKSİJEN(BEYAZ PAMUK) OLUŞTURULDU. -İNSAN MAKETİ ÇİZİLDİ. BİTKİNİN ÜRETTİĞİ BESİN İNSAN TARAFINDAN SİNDİRİLEREK İNCE BAĞIRSAĞA GELDİ. BURADANDA KAN YOLU İLE HÜCREYE GEÇTİ. NEFES ALMA YOLU İLE ALINAN OKSİJEN DE AKCİĞERLERDEN KAN YOLU İLE HÜCREYE GEÇTİ. -HÜCREDE BESİNLER OKSİJENLE YAKILARAK ENERJİ ELDE EDİLDİ. -FOTOSENTEZ VE SOLUNUM OLAYLARININ BİRBİRİNİN TERSİ TEPKİMELER OLDUĞU GÖZLEMLENDİ. PROJE TAKVİMİ: -22 EKİM 2008 TARİHİDE PROJE KONU VE AMACI BELİRLENDİ. -4 KASIM 2008 TARİHİNDE KAVRAM HARİTAMIZIN NASIL KURULACAĞI KARARLAŞTIRILDI. -25 KASIM 2008 TARİHİNDE MALZEMELER ALINDI. -2 ARALIK 2008 TARİHİNDE DÜZENEĞİMİZ KURULDU. SONUÇ: BİTKİLER ÜRETTİKLERİ BESİN VE OKSİJENLE İNSANLARIN TÜM YAŞAMSAL FAALİYETLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİNİ SAĞLARLAR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin