SOLMADIM AYAKTAYIM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: KIZ KARDEŞIM DÜĞÜNLERE GELEN ÇELENKLERDEKI ÇIÇEKLERI ALMAYI VE ÇIÇEK TOPLAYIP EVDE BULUNDURMAYI ÇOK SEVER. FAKAT ÇABUK SOLMALARINDAN DOLAYI ÜZÜNTÜ YAŞARDI. BU NEDENLE VAZOYA KONULAN ÇIÇEKLERIN CANLILIKLARINI SUDAN BAŞKA HANGI SIVI IÇINDE DAHA UZUN SÜRE KORUYACAKLARININ DIRENÇLERININ ARTIRILMASININ SAĞLANMASI

PROJE HEDEFİ: GÜLÜN BIBERIYELI ÇAYDAN YAPILAN SIZI IÇINDE SUYA NAZARAN DAHA UZUN SÜRE DIRENCINI KORUYUP, DAYANIKLI KALDIĞINI ISPATLAMASI.

PROJE ÖZETİ: BU PROJEDE, VAZOLARIMIZDA GÖRMEKTEN HOŞLANDIĞIMIZ CANLI ÇIÇEKLERIN, ÖZELLIKLE GÜLLERIN, DAHA UZUN SÜRE CANLILIKLARINI SOLMADAN DIRENÇLERINI KORUMALARINI BIBERIYELI ÇAYLA SUYA NAZARAN SAĞLAYIP SAĞLAYAMAYACAĞIMIZ AMAÇLANMIŞTIR. YEDI GÜN VAZOLARDAKI SUDA VE BIBERIYELI ÇAYDAKI GÜL GÖZLEMLENDI. BIBERIYE ÇAYI IÇINDEKI GÜLÜN UZUN SÜRE DINÇ KALMASI SAĞLANDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: VAZOLARDA SAKLANAN ÇIÇEKLERI DAHA UZUN YAŞATMAK IÇIN NE YAPILABILIR DÜŞÜNCESIYLE YOLA ÇIKTIM. ÖNCE IKI VAZO EDINDIM. SONRADA GÜLLERI ALDIM. GÜLLERI BINAMIZIN BAHÇESINDEN TEMIN ETTIM. BIBERIYE ÇAYININ IÇILMESINI SAĞLIK IÇIN FAYDALI OLDUĞUNU DUYMUŞTUM. NEDEN ÇIÇEKLER IÇIN DE FAYDALI OLMASIN DEDIM VE DENEMEYE KARAR VERDIM. VAZOLARDAN BIRINI SU DIĞERINI DE BIBERIYE BITKISINI DEMLEYEREK ELDE ETTIĞIM SOĞUTULMUŞ ÇAY ILE DOLDURDUM.

KULLANILAN YÖNTEMLER: GÖZLEM YAPMA, DENEME YANILMA, BILGI TOPLAMA VE UYGULAMA YÖNTEMLERI KULLANILDI

ULAŞILAN SONUÇLAR: BIBERIYE ÇAYININ INSANLARA OLDUĞU GIBI BIR CANLI OLAN ÇIÇEKLER IÇINDE FAYDALI OLDUĞUNU ÖĞRENDIM. ARTIK VAZOLARIMIZA KONULAN CANLI ÇIÇEKLERIN DAHA UZUN SÜRE MASAMIZIN ÜZERINDE GÖZÜMÜZE HITAP ETMESINI SAĞLAYACAĞINI ANLADIM.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: ÇALIŞMAMIN SONUCU GÖSTERIYOR KI BIBERIYELI ÇAY GÜLÜN DAYANIKLILIĞINI SUYA GÖRE DAHA ÇOK ARTIRMIŞTIR. BU YÖNTEMI DIĞER ÇIÇEKLER IÇINDE HATTA TOPRAKTA, SAKSIDA BAKTIĞIMIZ ÇIÇEKLER IÇINDE KULLANABILIRIZ. HAFTADA BIRKAÇ KEZ BU ÇAY ILE SULAYABILIRIZ.

KAYNAKLAR: BITKI ÇAYLARININ CANLILAR ÜZERINDEKI ETKISINI INCELEYEN ARAŞTIRMACILARIN ÇALIŞMASINDAN ÖRNEK ALINDI.

PROJENİN TAKVİMİ: 9 KASIM: KONU TESPITI VE BILGI TOPLANDI. 10 KASIM: İLK GÖZLEM YAPILDI VE FOTOĞRAF ÇEKILDI. 11 KASIM: SUDAKI GÜL DAHA ÇOK AÇMIŞ VE BIR YAPRAĞI DÜŞMÜŞ, BIBERIYE ÇAYINDAKI AYNEN DURUYORDU. 12 VE 13 KASIM: SUDAKI GÜL BÜTÜN YAPRAKLARINI DÖKMÜŞ, ÇAYIN IÇINDEKI GÜL AYNI DURUYOR. 14 VE 15 KASIM: BIBERIYE ÇAYINDAKI SU YAPRAKLARINI DÖKMEMIŞ DOKUNUNCA BILE DÜŞMÜYORDU. ÇOK SAĞLAMDI. PROJE TAMAMLANDI.

PROJE BÜTÇESİ: 6 TL.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: ÖĞRETMENIMIZ ?KAMILE SEMERCIOĞLU? TANIDIĞIMIZ BIR AKTAR VE AILEM.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin