Skyscraper GökdelenYarışması

Evolo Dergisi’nin her yıl düzenlediği Skyscraper (Gökdelen) Yarışması’nın 2010 sonuçları belli oldu. 2006 yılından günümüze her yıl tekrarlanan bu yarışmanın jürisi bu yıl: Mario Cipresso, Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi, Elie Gamburg, Mitchell Joachim, JaeYoung Lee, Adelaïde Marchi, Nicola Marchi and Eric Vergne den oluşmaktaydı. Jüri 42 ülkenden gelen 430 katılımcı proje arasından 3 ödül ve 27 özel mansiyon seçti.

Evolo ödülü olağandışı fikirlerin gökdelen tasarımında, yeni teknolojilerin, malzemelerin, programların, estetik arayışlarının, mekansal organizasyonların tanıtımını yapmakta. Ödülün amacı ise genç yeteneklerin mimariyi anlayış şeklimizi değiştirecek, doğal ve yapılı çevreyle ilişkisini yeniden sorgulamamızı sağlayacak düşünceleri bulup ortaya çıkartmak.

Küreselleşme, sürdürülebilirlik, esneklik, uyum ve dijital devrim değerlendirmede öne çıkan unsurlardan bazıları. Birincilik ödülü “düşey hapishane” temasını işleyen Malezyalı Chow Khoon Toong, Ong Tien Yee ve Beh Ssi Cze’den oluşan gruba verildi. Ütopyalarında yarattıkları gökyüzündeki hapishane kenti, yaşayanların serbestçe dolaştıkları tarım yaparak, sanayi üretimi gerçekleştirerek üretken bir toplum oluşturdukları ve bu yolla aşağıdaki kenti destekledikleri bir ütopya.

İkincilik ödülü, Endonezya’dan Rezza Rahdian, Erwin Setiawan, Ayu Diah Shanti, ve Leonardus Chrisnantyo grubuna verildi. Ciliwung Kurtarma Programı başlıklı çalışmaları Ciliwung Nehri’ni ve konutları temizlemeyi ve onarmayı amaçlıyor. Yapı çöplerin toplanmasını, suyun arıtılmasını, binlerce insane yaşadıkları nehir gecekondularına alternatif konut oluşturmasını hedefliyor.

Üçüncülük ödülü ABD’den Ryohei Koike and Jarod Poenisch kazandı. Bu projelerinde robotik yeni inşaat tekniklerini karbon bağları olan, iplerle güçlendirilmiş beton yapılar düşündüler. Yapı çok katmanlı kompozit levhalardan oluşmakta ve sürekli güneşe, rüzgara ve malzemenin performansına göre yönelen bir sistem oluşturmakta.

Özel mansiyonlar arasında farklı bölgeler, kentler arasında gökyüzü köprüleri oluşturmayı düşünen, yenilenebilir enerjileri kullanan, felaket bölgeleri için çabuk hazırlanabilir binalar tasarlayan, deniz içinde yapılmak üzere tasarlanmış deniz suyunu temizleyen, tuzundan arındıran gökdelenler öneriyordu. Bir diğerleri mevcut kentler için yeni yaya yolları önerdi. Bazı örneklerde parametrik tasarım araçları, ileri yapı teknolojileri çevre bilinci olan kendi kendine yeterli yapılar tasarlandı. Bazı projelerde bir kent gibi düşünülmüş binalar, tek bir yapının içinde farklı işlev ve mekanları barındırıyordu.

Birincilik ödülü: Gökyüzündeki Hapishane
Chow Khoon Toong, Ong Tien Yee ve Beh Ssi Cze, Jakarta

İkincilik ödülü: Jakarta’da Su temizleme Sistemli Gökdelen
Rezza Rahdian, Erwin Setiawan, Ayu Diah Shanti, Leonardus Chrisnantyo, Endonezya

Üçüncülük Ödülü: İleri Malzeme ve Yapım Teknikleriyle Bina Yapmak
Ryohei Koike, Jarod Poenisch, ABD

Mansiyon: Hermit Dağlarında Eski Rüyalar Kulesi
Hongjun Zhou, Lu Xiong, Avustralya/Çin/Japonya
Sarı Nehir konusunu sıkça işleyen klasik çin resminden esinlenmiştir. Meditasyon yapmak isteyen insanlar için geçici barınaklar içermektedir.

Özel Mansiyon: Gökyüzü Masası Bir sosyal fabrika
Ayrat Khusnutdinov, Rusya
Terk edilmiş bir altı blok üzerinde asılı bir semt. Birincil yapısı çelik hasır bir kafes içine yerleşmekte aynı zamanda düşey ulaşımı sağlayan ayaklarla plaza ve parklara devasal sütunlarla bağlanan bu proje bürolar, konutlar, eğlence mekanları barındırmaktadır. Birçok yeşil teknolojinin entegre edildiği geridönüşüm konusunun ele alındığı uygulamada güneş panelleri çokca kullanılmıştır. Rüzgar tribünleri çelik hasır tarafından yönlendirilen rüzgarı enerjiye dönüştürmektedir.

Messina Boğazı Gökdeleni ve Köprüsü
Mansiyon: Maurizio Pino, Filomena Francesca Pastore, İtalya
Messina boğazında bir köprü oluşturmayı amaçlamaktadır. Böylelikle Sicilya anakaraya bağlanacaktır. 3150 metre uzunluğunda olacak bu köprü 80 ile 120 metre arasında değişen derinlikteki boğazda tasarlanmıştır. Köprü ile ilişkili gökdelen yatay gridi düşey gride dönüştürmektedir.

Mansiyon: Düşey İzdiham Paris’te Gökdelen
Jiang Yuan, Xu Yang, Fransa
Paris’in tarihi kent dokusuna uyum sağlamayı amaçlamıştır. Alt bölümde Sen nehri kıyısında tiyatro ve oditoryum yer almakta. Orta bölümde kütüphane, bulunmakta ve Parisin en büyük yeşil alanına Vincennes ormanına bakmaktadır. En üst kotta müze ve kafeterya bulunmaktadır.

Mansiyon: Modüler Gökdelen
Dae-ho Lee, Byung-hwa Kim, Güney Kore
Üç ayrı bölümden oluşan ana binada konutlar, bürolar, yeşil alanlar yer almaktadır.

Mansiyon: Paris İçin Gökdelen
Atelier Zündel Et Cristea, Gregoire Zündel, Irina Cristea, Nicolas Souchko, Mario Russo, Fransa
Artan konut ihtiyacını karşılamak üzere etrafında bir kurdele dolaşan bir kütle olarak tasarlanan bu yapıda farklı kumusal fonksiyonlar birarada bulunmaktadır.

 Mansiyon:Manhattan’da Ekosistemli Gökdelen
Metamorphose, Axel Cailteux, Céline Hautfenne, Julie Neuwels, Delphine Termote, Belçika
Valdrade önerisi, yoğunluk, sürdürülebilirlik ve çeşitlilik kavramlarına yeni bir yorum getirmektedir. Bu projeye gore yukarı kentte üretilenler aşağı kentte tüketilecek böylelikle kent kendi başına yeterlilik kazanacaktır.

Mansiyon: Yapısal Hücre Gökdelen
Hong Wong, SheungHok Lim, İngiltere
İlk kez 2008 yılında 6.6 milyara ulaşan dünya nüfusunun yarıdan fazlası kentlerde yaşamaya başladı. 2050 yılında nüfusun 9 milyar olması bekleniyor. Bu durumda düşey yerleşim (gökdelenler) yoğunluk ve sürdürülebilirlikle ilgili sorunlar nedeniyle bir zorunluluğa dönüşmekte. Bir ağın içine yerleşen ve gereksinimlere göre değişebilir hücreleri içeren system mansiyona layık bulunmuştur.

Mansiyon: 2016 Su Olimpiyatları İçin Gökdelen Cidade Suspensa Rio
Coolie Calihan, Charles Johnson, ABD

 Mansiyon: Marsilya İçin Kule Kent
Deric Fourie, Dan Bernos, Michael Menuet, Pablo del Amo, Fransa
Marsilya kentinin günümüzde toplamda 1,6 milyon kişiye ve km2 de 3500 kişiye ulaşan nüfusuna çözüm olarak düşünülmüştür. 

Mansiyon: 70’lerin Gökdeleni için Ekolojik Kabuk
Vincent Barué, Nicolas Boutet, Olivier Brouard, Fransa
Bir prefabrike aleminyum modüler panel ile ETFE ((Ethilene Tetrafloroethilene polimer) mambrandan oluşan tümüyle şeffaf bir kabuk oluşturmaktadır. 6 üçgen parçaya ayrılan sistemde her parça rüzgarın hızına göre tepki vermektedir. Kendi kendisini temizleyen bu eleman camın %1’i ağırlığındadır. Bu giydirme için mevcut kule olarak 1971 yılında inşa edilen ve 210 metre yüksekliğinde olan Montparnas kulesi ele alınmıştır. 

Mansiyon: Tipolojik Organizasyon Gerçekleştiren Gökdelen
Thomas Favre-Bulle, Mathieu Hefti, Simon Potier, İsviçre

 Mansiyon:Çok amaçlı Gökdelen Damas Suriye
Rocky Marchant, Ergin Birinci, İngiltere

 Hazırlayan: Yılmaz Kuyumcu