SİZCE MÜZİK NEDİR? HAYATINIZIN NERESİNDEDİR?

SİZCE MÜZİK NEDİR? HAYATINIZIN NERESİNDEDİR?

İlkez “müzik “diyebileceğim sesi hatırlamaya çalıştım. Annemim söylediği “ninni” olmalıydı ama küçük olduğum için hatırlayamadığımı düşünüyorum. Biraz daha düşününce ilkokul öğretmenimin cümle öğretirken söylediği nağmeler geldi aklıma. Erkek sesi olmasına rağmen çok yumuşak bir sesi olduğunu hatırlıyorum. Peki, sizin ilk “müzik” diyebileceğiniz melodi kime ait?

Müzik

Müzik benim hayatımda çok önemli bir yer tutuyor. Her gün günün belli belirsiz saatlerinde müzik diyebileceğim mırıltılar dudaklarımdan dökülür. Bu mırıltılara minik hareketler eklenir.(Okulumda bazen koridorda beni böyle gören çok olur 🙂 )İçimdeki bu enerjinin sebebi müzik ve hiperaktif oluşum.

Ben müzik öğretmeni değilim ama 33 yıllık ilkokul öğretmeni olarak müziğin derslerdeki yerinin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.(Ana dersler olanTürkçe, Hayat Bilgisi, Matematik,Fen Bilimleri ,Sosyal Bilgiler dersleri sanat derslerinden ayrışmamalı bütüncül olmalı.) Hemen her fırsatta öğrencilerimle ders kazanımları ile ilgili şarkı söyler, dans ederim. Sonra peşinden yürekten kocaman bir sarılmaca gelir. Yüreğim öğrencilerime doğru akar gider.Müziğin sihirli ritmi ile güne enerjik başlarım. Bunlar hep müziğin derslerimize yani hayatımıza kattığı değer ile ilgilidir.

Temmuz ayının başında #kodadegisim ( Köy Okulları Değişim Ağı )ile bir çalıştay yaptık. Bu çalıştay programında müzikleri ile bizi coşturan,coştururken derslerin bütüncül olma ilkesini hep vurgulayan İlkay NİŞANCI öğretmenimiz bana bu düşüncelerimin ne kadar doğru olduğunu göstermiş oldu. Kendisine bu vesile ile tekrar teşekkür ediyorum.
İlkay öğretmenim, çalışmalar sırasında gitara benzeyen küçük bir müzik aleti kullandı. Adını ilk kez duyduğum “ukulele” beni bir hayli düşündürdü. Çalıştay bitip eve gelince “meraklı” öğretmen modum harekete geçti, araştırdım, satın aldım ve çalışmaya başladım. Neden mi? Bu sene ki öğrencilerimi “ukulele”ile tanıştırmak için tabi ki.

“Ukulele Hawaii dili’nde zıplayan pire anlamına gelen telli çalgılar ailesine ait bir enstrüman. Dört telli bir çalgı olan ukulele çoğunlukla uke olarak kısaltılır.”

Bu güne kadar köy öğretmenliğimde blok flüt, sonra kaset ve CD kullanmıştım. Son yüzyılda internet ortamını.:) Ama ukulele; bana da öğrencilerime de iyi gelecek.Böylece güne heyecanlı, hareketli başlamak için bundan daha güzel bir şey olamaz diye düşünüyorum ve sizlere de diyorum ki; Mesleğimiz öyle bir meslek ki, her zaman ilk gün heyecanını içimizde hissederek okulumuza öğrencilerimize koşmalıyız. Bunu da müzikle yapalım.Bence  müzik “Duyguların, nota giysilerini giyip, kulaklardan kalbe girdiği haldir.”

Metnin başındaki soruya dönecek olursak; Sizce müzik nedir? Hayatınızın neresindedir? Bu sorunun cevabını eğer benimle paylaşmak isterseniz yorum kısmında sizlerden bekliyorum.

Gülhan ÖZTÜRK
FMV Özel Erenköy Işık İlkokulu’nda Meraklı Bir Sınıf Öğretmeni

2 YORUMLAR

  1. @Gülhan öğretmenim öncelikle yüreğinize kaleminize sağlık bir fikrim var Derslerimizde sanat ağırlıklı derslerle birleştirip disiplinlerarası derslere dikkat çekip Diyarbakır-İstanbul vb diğer illerde görev arkadaşlarımızla birleşip sınıflarımız da ukulele video yayınlarımızı paylaşıp sosyalmedya akımıyla farkındalık başlatabilir miyiz??

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 3 =