SİZ GÜCÜN TA KENDİSİSİNİZ?

güç
güç

Güç;
Ne kadar basit bir kelime. Sadece üç harften oluşan, tek heceli, bir solukta çıkan bir sözcük.

Peki ya, hayatımızdaki konumu bu kadar basit mi?

Nasıl tanımladığınızla alakalı aslında.

Kendinizi güçlü hissediyor musunuz? Neye ve kime göre?

Kimi insan sahip olduklarıyla kendini oldukça söz sahibi hisseder, kimisi oturduğu koltuktan aldığı yetkiye dayanarak uyguladıkları ve uygulattıklarıyla kendini güçlü hisseder.

Güç, hayatın büyük çoğunluğunda başköşeye oturmuş gizli ama etkili bir konuma sahiptir. Ancak, o konumu çoğunlukla bizler tanımlarız. Bahsettiğimiz bu konumlar kişiden kişiye değişir elbette.

Ancak imkânsız olan ‘güçsüzlüktür.’

Her insan dünyaya var olma içgüdüsüyle gelir. Günlük hayatınızdaki rutinlerde dahi var olma çabanızı görebilirsiniz. Var oluşunuz tehdit edildiğinde ortaya çıkan savaşma güdüsü en ilkel güç olarak tanımlanırsa aslında hiç kimse ‘güçsüz’ değildir. Sadece, henüz tutunacağı ve destek alacağı güç kaynağını henüz keşfedememiştir.

İçinizde, bildiğiniz ama belki de güç ile ilişkilendirmediğiniz iki önemli kaynak var.

Sevginin Gücü
Hayatınızda olumlu, olumsuz bir sürü tecrübe yaşadınız, yaşıyorsunuz ve sevginin gücünden destek almadıkça yaşayacaksınız. Her insan hayatını muhteşem bir serüvene dönüştürmek ister, en nihayetinde bizim için hazırlanan bu yere zorlukları aşarak level atlamaya gelmedik.

Hayatı yaşamak için buradayız.

Yaşamınızı güzelleştirmek, istediğiniz her şeye ulaşmak için kullanacağınız en etkili güç ‘sevgi’ olacaktır. Zira sevgi evrenin en büyük gücüdür. Zamanın ilk tarihinden bu yana peygamberlerin, filozofların vb. öğretisinin ana teması ‘sevgi’ olmuştur. Düşünün bir kere şuan kullandığımız her icat zamanında bir insanın bir şeye tutkuyla bağlanması, ona sevgi besleyerek inanmasıyla ortaya çıktı.
Bahsedilen sevgi bir his olmaktan çıkmış olumlu bir güce dönüşmüştür. Bir şeye değil, her şeye sevgiyle baktığınızda, inandığınızda sevgi bir his olmaktan çıkacak ve sizi dönüştüren bir güç olacaktır.
Isaac Newton’un da dediği gibi; “Her etki için ona eşit ve zıt yönlü bir tepki vardır.”
Başka bir deyişle; hayatınıza ne verirseniz o da size onu verecektir. Sevgi verirseniz bu verme tepkisine karşılık ondan eşit bir şekilde sevgi alacaksınızdır.

Hayal Gücü

“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Bilgi sınırlıyken hayal gücü tüm dünyayı kapsar. Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere.”
Albert Eistein

Hayal gücü beş duyunuzla algılamadığınız bir şeyin zihinsel bir görselini şekillendirebilme yeteneğidir. Bu yetenek tüm hayatınızı değiştirebilecek önemli bir güçtür. İnsanlar hayal güçlerini, inançlarını ve sevgilerini harmanlayarak dünya üzerinde hiç görülmemiş, hiç duyulmamış şeylere imza attılar ve atıyorlar. Bu cümlenin hayattaki yeri ve anlamı büyük çünkü siz neyi hayal eder, zihninizde canlandırırsanız bilinçaltınız onu kodlayacak ve tecrübe edeceksiniz. Her birimiz hayatımızda mutlaka en az bir defa ‘korktuğum başıma geldi’ cümlesini kurmuşuzdur. Zihninizi olumsuz ve korku dolu sahnelerle doldurursanız filminizin başka olmasını bekleyemezsiniz.

‘Bu dünya hayalleriniz için bir tuval.’
Hanry D. Thoreu

Unutmayınız ki! Şuan yaşadığımız hayatta adını ezbere bildiğimiz, hayran olduğumuz insanların başlangıçta bir hayali vardı. Onlar hayal etmeye cesaret ettiler, kendi sınırlarını aşarak tüm dünyayı değiştirdiler.
Özetle; güç basit aslında.

Hayal edin, sevgi besleyin, sevgiden beslenin ve istediğinizi alın.
Çünkü siz, gücün ta kendisisiniz.!

Sevgiler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin