Siyer-i Nebi Yarışması

“İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır.” inancı ile çalışmalarını yürüten Anadolu Gençlik Derneği, ülkemizin il, ilçe, belde ve mahallelerinde kurduğu şube, temsilcilik ve bürolarla, bunların yanı sıra diğer müessese ve faaliyetlerle ülkemiz gençliğinin beraberlik ve kardeşliğinin öncüsü olmuştur. Derneğimiz,
gençliğimizin ahlaki yoksunluktan dolayı her geçen gün uçuruma sürüklendiğini; alkol, uyuşturucu kullanımında, suç işleme oranlarında istatistiki olarak büyük bir artış olduğunu gözlemlemektedir. Bu nedenlerden dolayı Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkezi olarak bizler, değerler eğitiminin uygulanmaya konulduğu bir süreçte aziz milletimiz tarafından en büyük değer ve örnek model olarak kabul edilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed sas hayatının gençler tarafından daha iyi okunarak algılanması gerektiğine inanıyoruz. Buna bağlı olarak Ülkemiz sınırlarında bulunan bütün liseli öğrencilerimize yönelik Siyer-i Nebi yarışması hazırlamaya karar verdik. Yapılan bu çalışmalar sonucunda ahlaklı, milleti için çalışan, ailesini, eşini dostunu önemseyen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

SİYER İ NEBİ YARIŞMASI ÇALIŞMA PROGRAMI

PROJE ADI
Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması

PROJE TÜRÜ
Kültürel İçerikli Yarışma

PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ
Anadolu Gençlik Demeği Genel Merkezi

PROJE ÖZETİ
Anadolu Gençlik Demeği Genel Merkezi, tüm Türkiye genelinde ki bütün lise öğrencilerine yönelik Peygamber Efendimizin Hayatıyla ilgili sorulardan oluşacak bir sınav yapacaktır. Bu sınav öncesinde belirli bir tarih aralığında Liseli öğrencilere Ahmet Cevdet Paşa’nın “Son Peygamber Hz. Muhammed (sas)” isimli kitabı dağıtılıp, 15 Aralık 2018 Cumartesi saat 11:00 da İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile beraber belirlenen okullarda, Anadolu Gençlik Demeği’nin kendi belirlediği sınav gözetmenleriyle sınav yapacak ve dereceye girenleri ödüllendirecektir.

PROJENİN AMACI
“İnsanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır.” inancı ile çalışmalarını yürüten Anadolu Gençlik Demeği, ülkemizin il, ilçe, belde ve mahallelerinde kurduğu şube, temsilcilik ve bürolarla, bunların yanı sıra diğer müessese ve faaliyetlerle ülkemiz gençliğinin beraberlik ve kardeşliğinin öncüsü olmuştur. Demeğimiz, gençliğimizin ahlaki yoksunluktan dolayı her geçen gün uçuruma sürüklendiğini; alkol, uyuşturucu kullanımında, suç işleme oranlarında istatistiki olarak büyük bir artış olduğunu gözlemlemektedir. Bu nedenlerden dolayı Anadolu Gençlik Demeği Genel Merkezi olarak bizler, değerler eğitiminin uygulanmaya konulduğu bir süreçte aziz milletimiz tarafından en büyük değer ve örnek model olarak kabul edilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed sas hayatının gençler tarafından daha iyi okunarak algılanması gerektiğine inanıyoruz. Buna bağlı olarak Ülkemiz sınırlarında bulunan bütün liseli öğrencilerimize yönelik Siyer-i Nebi yarışması hazırlamaya karar verdik. Yapılan bu çalışmalar sonucunda ahlaklı, milleti için çalışan, ailesini, eşini dostunu önemseyen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ
Siyer-i Nebi Bilgi yarışması ile hedeflenen kitle, il ve ilçelerdeki liselerimizde okuyan
öğrencilerdir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN BEKLENTİLERİMİZ

> Milli Eğitim Bakanlığımız, ülkemizdeki illerimizin merkezinde ve ilçelerinde bulunan örgün ve yaygın eğitim olarak hizmet veren liselerimizde, Anadolu Gençlik Demeği Şubelerinin belirlediği kişilerin ve öğretmenlerinin, Siyer-i Nebi yarışmasını tanıtmasına, yarışmayla ilgili okuldaki uygun alanlara afiş asmalarına, uygun alanlara stant açma, sınıflarda tanıtım çalışmaları yapılmasına, Siyer-i Nebi kitapları ve yarışması üzerine okullarda konferans verilmesine ve yarışmaya katılmak isteyen öğrencilere okuyacakları kitabın verilmesine izin vermesi.

> İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, yapılan kayıtlar sonucunda sınava girecek öğrenci sayısına göre, her sınıfta yirmi öğrenci sınava girecek şekilde sınıf ve okulların belirlenerek kullanılması hususunda müsaade etmesi. Sınıfta görev yapacak olan salon başkanları ve okul da işleri kontrol edecek okul sorumluları Anadolu Gençlik Demeği Şubeleri tarafından belirlenecektir.

YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİ VE KURALLAR

> Siyer-i Nebi Yarışması başvuruları sadece www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacaktır.

> Siyer-i Nebi Yarışma soruları

• Liselerde okuyan öğrenciler için Ahmet Cevdet Paşa “Son Peygamber Hz. Muhammed (sas)” isimli kitabından hazırlanacaktır.

> Siyer-i Nebi Yarışmasının süresi

• Liselerde okuyan öğrenciler için 120 dakika ve 80 sorudan oluşacaktır.

> Öğrenciler “Siyer-i Nebi Yarışması Sınav Giriş Belgelerini” Anadolu Gençlik Demeği Şube ve temsilciliklerinden alabileceklerdir.

> Öğrenciler 28 Aralık 2018 tarihinde www.efendimizinizinde.com adresinden Sonuç Açıklama Sistemine girerek Sınav Sonuçlarını öğrenebileceklerdir.

SİYER-İ NEBİ YARIŞMA ÖDÜLLERİ
Siyer-i Nebi Yarışmasında ödüllendirmeler tek kategoride olmak üzere Anadolu Gençlik Demeği Genel Merkezi ve Şubeler tarafından verilmek üzere iki aşamalı olacaktır. Sınava giren öğrencilerin puanı hem il bazında hem de Türkiye bazında değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

AGD Genel Merkezinin Ödülleri
Liseli öğrencilere verilecek ödüller:
Türkiye Geneli yapılan değerlendirme neticesinde ilk 3’e giren öğrenciler tek kategoride olmak üzere AGD Genel Merkez tarafından ödüllendirilecektir.

Türkiye Geneli Ödülleri;
1. 8,000 TL + Kitap Seti
2. 6,000 TL + Kitap Seti
3. 4,000 TL + Kitap Seti

AGD Şubelerin Ödülleri
Bütün Şubeler, Ödülünü ve kaç öğrenciye vereceğini kendisi belirleyecektir.
NOT: Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilerin puanları eşit olması durumunda, sıralamada ay, gün ve yıl olarak yaşı küçük olan yarışmacının puanı dikkate alınacaktır.

SİYER-İ NEBİ YARIŞMA TAKVİMİ
> İzin Tarihleri: 28 Eylül 2018-31 Aralık 2018
> Kayıt Tarihleri: 1 Ekim 2018-11 Kasım 2018
> Kitap Dağıtım Tarihleri: 5 Kasım 2018-14 Aralık 2018
> Sınav Tarihi: 15 Aralık 2018 Cumartesi, Saat:l 1.00
> Sınav Sonuçlarını Açıklama Tarihi: 28 Aralık 2018

SİYER-İ NEBİ YARIŞMASININ ŞARTLARI
Başvuru Koşulları
Siyer-i Nebi Yarışmasına sadece örgün eğitim ve açıktan eğitim gören üst yaş sınırı 19 olan (15,12.1999 doğumlu ve sonrası), her sınıftaki Lise Öğrencisi erkek ve bayanlar katılabilir.
Başvuru İşlemleri

> Siyer-i Nebi Yarışmasına girmek isteyen öğrenciler Kayıt Tarihleri arasında www.efendimizinizinde.com adresine girerek başvurularını yapabilirler

> Öğrenciler başvurularını, Kayıt Tarihinin son günü 11 Kasım saat 23:59 a kadar yapabileceklerdir.

> Başvurular sadece elektronik ortamdan yapabileceklerdir.

Elektronik ortamda başvuru yapıldıktan sonra ekleme / değişiklik / düzeltme yapılamaz. Bundan dolayı yaşanabilecek her türlü sıkıntıda bulunduğu ilin veya ilçenin AGD Şubesi ile irtibata geçilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.