Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Resim Yarışması

Resim Yarışması

Özel Mahir Sevim Özduman Ortaokulu Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel tüm ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, öğrencilere milli birlik ve beraberlik duygusunu aşılamak amacıyla Sivas Kongresi’nin 100. Yılı konulu Resim Yarışması düzenliyor.

Yarışmanın konusu “Sivas Kongresinin 100. Yılı” temalı resim yarışmasıdır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, milli mücadele yıllarında Sivas Kongresinin aldığı kararların önemi ve sonuçlarının Türk Milletinin yeniden doğuşuna vesile olduğunu vurgulamak, merak uyandırmak ve çağımız Türk gençliğine millî birlik ve beraberlik duygusunu da beraberinde aşılamaktır.

YARIŞMA KOŞULLARI:
1. Yarışmaya Türkiye geneli ilköğretim kademesinden 5, 6, 7, 8. ve ortaöğretim kademesinden 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri katılabileceklerdir.

2. İlköğretim ve ortaöğretim kademeleri kendi aralarında değerlendirmeye alınacaktır.

3. Resimler 35*50 cm ölçüsünde olmalıdır.

4. Çalışma, beyaz resim kâğıdı üzerine yapılmış olup. Sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Çalışma, paspartusuz biçimde teslim edilecektir.

5. Ekteki Katılım formunun eksiksiz olarak doldurulup ıslak imzayla imzalayıp bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine en az 4 (dört), en çok 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşan rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde de yer alacaktır.

6. Her katılımcı yarışmaya bir resimle katılabilir.

7. Resimler özgün olmalı ve yardım alınmadan yapılmalıdır.

8. Yarışmaya seçici kurul üyeleri ve onların birinci derece yakınları katılamaz.

9. Gönderilen her resmin rehberlik yapan bir sorumlu öğretmeni olmalıdır.

10. Katılımcı, resim kâğıdına istediği tarzda boya ile (kara kalem, pastel, sulu boya, kuru boya, guaj boya v.b) çalışabilir.

11. Katılımcılar isterlerse resimlerini geri alabileceklerdir.

12. Resmin üzerinde katılımcıya ait isim, imza veya ayırıcı bir işaret bulunamaz. Bu tip ayrıştırıcı unsur bulunduran çalışmalar yarışma dışı bırakılır.

13. Kopya olduğu anlaşılan eserler seçici kurul tarafından değerlendirilmeye alınmayacaktır. Yarışmanın sonucunda seçici kurul herhangi bir eseri, herhangi bir ödüle layık görebileceği gibi eserin bu yarışmadan önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı, başka bir yarışmaya katıldığını veya yarışma sonucunun ilan edildiği tarihten önce yayınlandığını veya eserin başkasına ait olduğunun ortaya çıkması durumunda, verilen ödül iptal edilecek ve yarışma için yapılmış tüm giderler ilgiliden alınacaktır. Eğer kişiye ödülü verilmiş ise, ödülü derhal iade etmesi gerekecektir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılar bakımından, hiçbir anlamda talep hakkı doğurmaz. 

14. Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları, katılımcıların eserleri ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

15. Yarışma sonunda birinci seçilen “Sivas Kongresi 100 Yaşında” adlı eser olarak belirlenecek ve dereceye giren diğer eserler ile birlikte herhangi bir süre sınırlanması olmaksızın etkinlikle ilgili olarak oluşturulacak her türlü basılı ve görsel materyal üzerinde sahiplerinin izinleri alınarak kullanılacak, gerektiğinde sergilenecek veya ileride bir katalog olarak basılabilecektir.

16. Katılımcıların izni alınarak, eserlerin basılı veya görsel materyaller üzerinde kullanılması, sergilenmesi veya albüm oluşturulması sağlanacaktır.
Yarışmacılar, gönderecekleri resim için belirtilen ödül dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler. Yarışmaya katılanlar, yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.

17. Seçici kurulca ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinden sadece birer adet resim eseri birinci seçilecektir.

SON BAŞVURU:
Yarışmaya son katılım: 08/05/2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadardır.

ÇALIŞMALARIN GÖNDERİLMESİ:
• Resimler, katılım formu ile beraber hasar görmeyecek şekilde paketlenip 08/05/2019 Çarşamba günü Mesai bitimine kadar aşağıdaki adrese şahsen veya iadeli taahhütlü olarak posta veya kargo ile teslim edilecektir.
• Çalışmaların her türlü kargo veya posta gönderi ücretleri, gönderene aittir. Karşı ödemeli gönderilen kargolar kabul edilmeyecektir.
• Yarışma sekreteryası Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları Özel Mahir Sevim ÖZDUMAN Ortaokulunca yapılacaktır.

ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
• Gönderilen resimler rumuzlarıyla beraber oluşturulan seçici kurula sunulacaktır. Seçici kurul üyelerinin verdiği puanlar, her bir eser için, ayrı ayrı toplanıp aritmetik ortalaması alınarak o eserin puanını oluşturacaktır. Böylece en yüksek puana sahip eser yarışmayı kazanacaktır.
• Eserler, seçici kurul tarafından yaratıcılık, özgünlük, uygulamadaki başarı,
konuya uygunluk kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI:
• Yarışma sonuçları son başvuru tarihinden sonra seçici kurulun toplanmasının ardından 15 (on beş) iş günü içinde Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden açıklanacaktır.

ÖDÜLLER, DAĞITIM TÖRENİ ve ESERLERİN SERGİLENMESİ:
İlköğretim (5, 6, 7, 8. Sınıflar)
1. Ödül: Tam altın + Profesyonel resim seti
2. Ödül: Yarım altın + Profesyonel resim seti
3. Ödül: Çeyrek altın + Profesyonel resim seti

Danışman öğretmen ödülleri
1. Ödül: Tam altın
2. Ödül: Yarım altın
3. Ödül: Çeyrek altın

Ortaöğretim (9,10,11,12. Sınıflar)
1. Ödül: Tam altın + Profesyonel resim seti
2. Ödül: Yarım altın + Profesyonel resim seti
3. Ödül: Çeyrek altın + Profesyonel resim seti

Danışman öğretmen ödülleri
1. Ödül: Tam altın
2. Ödül: Yarım altın
3. Ödül: Çeyrek altın

Not: İlköğretim ve ortaöğretim kademesinde yarışmada ilk onda yer alan öğrencilere Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Necip GÜNAYDIN’ın “ÇOCUK GÖZÜYLE 100 GÜN” kitabı ile (baskısı yetişmesi halinde) “MİLLÎ MÜCADELEDE SİVAS VE 108 GÜN.” adlı kitabı hediye edilecektir.

ÖDÜL DAĞITIM TÖRENİ VE ESERLERİN SERGİLENMESİ:
1. En geç 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü teslim edilen resimlerin değerlendirilmesi 23 Mayıs 2019 Perşembe günü tamamlanacaktır.

2. Ödül töreni ve resimlerin sergilenmesi 4 Eylül 2019 Çarşamba günü Valilik izni alınması halinde, 4 Eylül Kongre Müzesi bahçesinde yapılacaktır.

3. Yarışmaya katılan her öğrenciye, Katılım Belgesi verilecektir.

4. Dereceye giren okullara Katılım Plaketi verilecektir.

5. Sergi açılışı ve ikramlar ile devam edecektir.

6. Sergi 8 Eylül 2019 Pazar gününe kadar açık kalacaktır.(CÜ Vakfı Okulları, hava muhalefeti veya başka sebeplerle sergi mekânını değiştirme hakkını saklı tutar.)

7. Ödül töreni ve sergi açılışına yarışmaya katılan tüm okulların yönetici, öğretmen, öğrenci ve aileleri davetlidir.

8.Sadece dereceye giren öğrencilerin ve danışman öğretmenlerinin ulaşım ve konaklama ücretleri Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları tarafından karşılanacaktır.

SEÇİCİ KURUL:
* Seçici kurul, Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları başkanlığında belirlediği üyelerden oluşturulacaktır.

YARIŞMAYI YAPAN KURUM:
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ VAKFI OKULLARI Cumhuriyet Üniversitesi Yerleşkesi 58000 Sivas (0346)219 17 09/10

YARIŞMA SOSYAL MEDYA HESAPLARI: SivasKongresil00Yasinda” ( facebook, instagram, youtube)

YARIŞMAYA KATILANLAR, YUKARIDAKİ ŞARTLARIN TAMAMINI KABUL VE TAAHHÜT ETMİŞ SAYILIRLAR.
Ayrıca okulumuzda öğrenim görmek istenmesi halinde:
1. olan öğrenciden 1 yıllık eğitim ücreti alınmayacaktır.
2. ve 3. olan öğrencilere ise 1 yıllık eğitim ücretinden %50,
4. ve 5. olan öğrencilere ise 1 yıllık eğitim ücretinden % 25 indirimli okuma hakkı verilecektir. Yarışmaya katılan her öğrenciye %10 liste fiyatı üzerinden indirim yapılacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Kızım 10.sınıfta okumaktadır. “Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Resim Yarışması” na katılmak istiyor. Katılım formunu sbu sietede ekte bulamadık. Nasıl temin edebiliriz? Bilgi iletebilirseniz seviniriz.

    Teşekkürler,
    Şebnem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin