Sınıfınızda Deneyebileceğiniz Yapı İskelesi Öğretim Stratejileri

Yapılandırmacı öğrenme teorisine dayanan “yapı iskelesi” öğretim stratejileri, öğrencilerin öğrenme süreçlerini desteklemek ve kavramsal anlayışlarını geliştirmek için etkili bir yöntemdir. İşte sınıfınızda deneyebileceğiniz bazı yapı iskelesi öğretim stratejileri:

  1. Öğrencilerin önceden bilgilerini hatırlamalarına yardımcı olmak için kavram haritaları kullanın. Öğrencilerin daha önce öğrendikleri kavramlarla yeni öğrenilecek kavramları bağdaştırmasına yardımcı olmak için kavram haritalarının kullanımı oldukça etkilidir.
  2. Öğrencilerin kendi öğrenme hedeflerini belirlemelerine ve öğrenme sürecini kontrol etmelerine izin verin. Öğrencilere kendi öğrenme süreçlerinde aktif rol alarak, öğrenme süreçlerinde kendilerini geliştirme fırsatı verilmiş olunur.
  3. Öğrencilerin birbirlerine öğretmelerine olanak tanıyın. Grup çalışmalarında öğrencilerin birbirlerine öğretmeleri ve tartışmaları, kavramsal anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olur.
  4. Öğrencilere, okuma ve araştırma görevlerini tamamlarken, kavramsal bağlantılar kurmalarına ve yeni bilgileri öğrenirken var olan bilgilerini nasıl kullanabileceklerine dikkat etmelerini sağlayın. Öğrencilerin, öğrendikleri bilgileri bağlamak için düşüncelerini ve bilgilerini organize etmeleri, kavramsal anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.
  5. Öğrencilerin öğrenme sürecinde öz değerlendirme yapmalarına izin verin. Öğrencilerin, kendi öğrenme süreçlerini değerlendirerek, neyi ne kadar öğrendiklerini, neleri daha iyi öğrenebileceklerini ve neyi daha iyi anlamaları gerektiğini belirlemeleri önemlidir.

Yapı iskelesi öğretim stratejileri, öğrencilerin öğrenme süreçlerini destekleyerek kavramsal anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Bu stratejilerin uygulanması, öğrencilerin öğrenme sürecinde aktif bir rol alarak, öğrenmeyi daha etkili hale getirecekleri bir ortam oluşturur.