SİNGAPUR MATEMATİĞİ = SİNGAPUR MUCİZESİ

Amazon CEO’su ve dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos, yaratıcılığını ve problemleri çözme becerisini kullanarak ve alışılmadık yolları denemek suretiyle sahip olduğu servetini biriktirdi . Jeff Bezos, ve karısı MacKenzie Bezos, çocuklarının eğitimi içinde yaratıcılık ve problem çözme becerisi kazandırma içeren yaklaşımları kullanıyor. Şanghay, Çin ve Singapur’da en yaygın matematik öğretim yöntemi olan Singapur matematiği yöntemi bu çiftin kullandığı yöntemlerden biri. Herkes Singapur’un matematik dersini nasıl öğrettiğini öğrenebilir, bunun için GSYİH’nın sadece% 3’ünü eğitime harcayan Singapur matematiğinin şu ilkelerini bilmek önemlidir:

1. Sınıfta Tüm Öğrenciler Birlikte İlerler; öğretmen her öğrencinin anladığında ilerlemeye devam eder. Öğrencileri yeteneklere göre gruplara ayırmak yerine. Daha hızlı öğrenciler farklı konuları ele almaktan ziyade bilgilerini derinleştirir.

2. Çeşitli Materyaller Kullanılır; Öğretmenler nesneleri, resmi ve sembolleri kullanarak, yeni kavramları renkli bloklar gibi görsel araçlarla tanıtılır.

3. Daha Az Konu, Daha Derinlemesine Öğrenme; Küçük çocuklar daha az konu, ancak daha derinlemesine öğrendikleri için bu onlara problem çözme becerisi kazandırdığı için, salt zihinsel aritmetiği öğrenmekten daha faydalıdır.

4. Fen ve Matematik Eğitimi; Singapurlular okulu bırakana kadar matematik ya da fen eğitimini sürekli alırlar. Her ne kadar bazı eleştirmenler, Singapur eğitim sisteminin yaratıcılığı önlediğini iddia etse de, bu yaklaşım çok genç yaşta akademik performansta daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmalarını sağlıyor.

Unutmadan hatırlatalım 2015 PISA  “15 yaşındakilerin matematik, fen ve okuma becerilerini test eden dünya çapında bir sınavda” Singapur, her konuda en iyi performans gösteren ülke oldu.

 

 

Kişi başı milli geliri 300 dolardan 60,000 dolarlara nasıl geldiğini Singapur Mucizesini merak ediyorsanız; Singapur’u 35 yıl yöneten Lee Kuan Yew’un kitabını okuyun. Özetle, Eğitimi ve Bilimi birinci sıraya koyarak, bürokrasiyi yok ederek!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here