SİMLİ IŞIKLI AYRAÇ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
GECELERİ KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEDEN VE ELEKTRİK HARCAMAYARAK SİMLİ IŞIKLI AYRACIMIZI KİTABIMIZA MONTE EDEREK ,RAHAT VE KOLAY BİR ŞEKİLDE DERS ÇALIŞMAK VE KİTAP OKUMAK .

PROJE HEDEFİ:
IŞIKLATMANIN İYİ OLMASI ,ELEKTRİK DEVRESİNİ KİTAP AYIRACINA SORUNSUZ YERLEŞİRMEK ,İNSANLARIN KİTAP OKURKEN YADA DERS ÇALIŞIRKEN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK,ENERJİ TASARRUFU SAĞLAMAK VE SİM YARDIMIYLA AZ IŞIKLA ÇOK AYDINLIK ELDE ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEYLE İNSANLAR GECELERİ LAMBAYI AÇMADAN KİTAP OKUYABİLECEK ,DERS ÇALIŞABİLECEK.HEM ELEKTRİK BOŞA GİTMEYİP ,ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLECEK HEMDE KİMSE RAHATSIZ EDİLMEYECEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PİL ,LAMBA ,ANAHTAR,BAĞLANTI KABLOLARI ALINARAK İKİ TANE ELEKTRİK DEVRESİ KURULDU.MUKAVVA KARTONDAN KİTAP AYIRACI KESİLDİ VE ELEKTRİK DEVRE.LERİ ALTLI ÜSTLÜ OLMAK ÜZERE KARTONA MONTE EDİLDİ.KARTONUN ETRAFI BEYAZ KAĞITLA ÇEVRİLİP BEYAZ KAĞIDIN ÜSTÜNE SİM DÖKÜLDÜ.SİM DÖKÜLDÜĞÜNDE IŞIK VURUNCA DAHA FAZLA PARLAKLIK SAĞLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BASİT BİR ELEKTRİK DEVRESİ KURARAK AMPULLERİ BAĞLADIK VE BU DÜZENEĞİ MUKAVVAYA MONTE EDEREK VE DAHA FAZLA IŞIĞIN ELDE EDİLMESİ İÇİN SİM DÖKTÜK VE YANSIMA SONUCU AZ IŞIKLA ÇOK IŞIK ELDE ETTİK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
BEN LAMBAYI AÇMADAN RAHATLIKLA KİTABIMI OKUYACAĞIM ,DERSİMİ ÇALIŞACAĞIM,KARDEŞİMİ RAHATSIZ ETMEYECEĞİM.BU SAYEDE DE ENERJİ TASARRUFUNU SAĞLADIM.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
BU YAPMIŞ OLDUĞUMUZ DÜZENEKLE HEM ENERJI TASARRUFU SAĞLANDI VE BEN KOLAYLIKLA DERSİMİ YAPTIM VE KİTABIMI RAHATLIKLA OKUDUM.

KAYNAKLAR:
ARAŞTIRMALARIMIZ SONUCU SİM KULLANILARAK DAHA FAZLA AYDINLIK ELDE ETMEYE YÖNELİK ÜRETİLEN BİR LAMBAYA RASTLAMADIK

PROJENİN TAKVİMİ:
1-30 EKİM: PROBLEM TESPİTİ 1-30 KASIM:MALZEMELERİN TEMİNİ 1-30 ARALIK:PROJE MAKETİNİN YAPILMASI 1-10 OCAK:MAKETİN TESPİT EDİLMESİ

PROJE BÜTÇESİ:
10TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
TEKNOLOJİ TASARIM ÖĞRT.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin