SIHIRLI YIYECEKLER

Proje Adı: Sihirli Yiyecekler

Proje Amacı: Bağışıklık sisteminin önemini kavratma ve en küçük hastalıkta bile antibiyotik içme alışkanlığından kurtarmak. Kimyasal antibiyotiğe vucudumuz zamanla bağışıklık kazandığı için bunun yerine kolay elde edilen doğal antibiyotiklere yönlendirmek.

Giriş:

Soğan, sarımsak ve arı sütü polen propolis karışımı gibi yiyeceklerin insan bağışıklığını arttırıcı özelliği vardır.Arı Sütü ve propolis bağışıklık sistemini güçlendiren özellik gösterir. T1-T2 savunma hücrelerini sayısal ve niteliksel olarak yükseltir. Arı sütü bağışıklık değerlerini yükseltirken, propolis güçlü anti-viral ve anti-bakteriyel olarak enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Bu çalışmada 6. Sınıf öğrencilerine bağışıklık sisteminin önemini kavratma ve en küçük hastalıkta bile antibiyotik içme alışkanlığından kurtarmak. Kimyasal antibiyotiğe vucudumuz zamanla bağışıklık kazandığı için bunun yerine kolay elde edilen doğal antibiyotiklere yönlendirmektir.

Kullanılan yöntem: Sınıf ikiye ayrılır. 1. grupta bulunan öğrenciler hastalandığında herhangi bir ilaç ve soğan, sarımsak ve sütü polen propolis karışımı verilmeden iyileşme süresi takip edildi. 2. Grupta bulunan öğrenciler hastalandığında soğan, sarımsak ve arı sütü polen propolis karışımı yiyecekler verilerek iyileşme süresi takip edildi.

Proje Bütçesi 20 TL

Proje Çalışmasının Takvimi 2011 Ekim ayının 2. Haftasında bu benim eserim proje web sayfası incelendi, literatür taraması yapıldı. 3.ve 4. Haftasında insanın bağışıklık sistemi etki eden yiyecekler araştırıldı. Kasım ayının 1. Haftasında sınıf ikiye bölündü. 2, 3.ve 4. Haftalarında hasta olan proje katılan öğrenciler gruplarına göre gözlem yapıldı.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi

1. grupta bulunan öğrenciler ortalama iyileşme süresi 6 gün olarak bulundu. 2. grupta bulunan öğrenciler ortalama iyileşme süresi 2,5 gün olarak bulundu.

Bunun sonucunda soğan sarımsak ve propolis bağışıklık sistemini güçlendirdiği anlaşıldı. Doktora danışılarak bu besinler grip geçirilirken yardımcı olarak kullanılabilir.

Kaynaklar

www.beslenmedestegi.com/dogal-urun/propolis-faydalari

www.hekimce.com

Bilim ve teknik dergisinin eylül sayısı

www.biyolojisitesi.net