SIHIRLI İKSIR SIRKE

PROJE AMACI:
SIRKENIN HAYATIMIZDA BIRÇOK ÖNEMLI NOKTALARI VAR. BUNLARDAN BIRI DE ATEŞI DÜŞÜRMESIDIR. ATEŞ TEHLIKELI BIR HASTALIKTIR.BEBEKLER DIŞARIDA ATEŞLENEBILIR. ARAŞTIRMALARDA OLDUĞU GIBI SIRKELI SUDA YIKANILDIĞINDA VÜCUTTAKI ATEŞIN DÜŞTÜĞÜ ISPATLANMIŞTIR. ANNELER HER YERDE ÇOCUKLARINI YIKAYAMAYACAKLARI İÇİN KULLANIM KOLAYLIĞI OLAN BU MENDİLİ ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI KORUMAK ADINA BU PROJEYİ DÜŞÜNDÜK.

PROJE HEDEFİ:
BU ISLAK MENDILI YAPARAK HEM ANNELERIN SORUNU OLAN ATEŞI ÖNLEMEK HEM DE BEBEKLERI SAĞLIĞINA KAVUŞTURMAK.DİĞER HEDEFLERİMİZ İSE PİKNİKLERDE KARŞILAŞILAN ARI SOKMALARINA KARŞI ÇÖZÜM ÜRETMEK,SPORCULARIMIZDA OLUŞAN KRAMPLARDA DOĞAL BİR İLAÇ OLARAK KULLANMAK AYNI ZAMANDA CİLT BAKIMINDA ORGANİK BİR KOZMETİK TEMİZLEYİCİ OLARAK KULLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
İNSANLARIN, ÖZELLIKLE ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLIDIR. BILIM ADAMLARI INSAN SAĞLIĞI IÇIN BIRÇOK ÇALIŞMA YAPMIŞTIR. BIZ DE ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI AÇISINDAN BIR ISLAK MENDIL TASARLADIK. YANI BILIM ADAMLARINI ÖRNEK ALDIK. HEM GELECEĞIMIZ IÇIN HEM DE ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI AÇISINDAN BU ISLAK MENDILI TASARLADIK.BUNUN YANINDA AÇIK ALANLARDA KARŞILAŞTIĞIMIZ ARI SOKMALARINI,KRAMPLARI BU MENDİL İLE PRATİK BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ GÖRDÜK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
BIR ISLAK MENDILI SIRKEYLE KARIŞTIRDIK. SIRKENIN SIZMASI IÇIN BIRAZ BEKLETTIK. ISLAK MENDILI KENDI PAKETINE KOYDUK.BU PROJEDE YAPTIĞIMIZ TESTLERDE ÇOK OLUMLU SONUÇLARLA KARŞILAŞTIK.SİRKENİN FAYDALARINDAN YOLA ÇIKARAK BAŞKA NERELERDE KULLABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJEMIZ DENEYSEL OLDUĞU IÇIN HAZIRLAMIŞ OLDUĞUMUZ ISLAK MENDILI BIR BEBEĞIN VÜCUDUNA SÜRDÜK. DENEY VE ARAŞTIRMALAR YAPTIK.ARI SOKMALARINDA,KRAMPLARDA,YÜZDEKİ SİVİLCELERDE KULLANDIK.SONUÇ OLDUKÇA BAŞARILI VE SEVİNDİRİCİ İDİ.ÇÜNKÜ AMACIMIZA ULAŞMIŞTIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ATEŞLI BIR ÇOCUK ÜZERINDE DENEDIĞIMIZDE BIRAZ SONRA ETKISINI GÖSTERDI. ÇOCUĞUN ATEŞI DÜŞMÜŞTÜ. BU SONUCU ALINCA SEVINDIK.SİRKE VÜCUDUMUZU ÇTEN VE DIŞTAN TEDAVİ EDEBİLECEĞİMİZ OLAĞAN ÜSTÜ BİR İLAÇTIR.BU MENDİLLE KRAMPLARDA,AÇIK ALANLARDA ARI SOKMASINDA,KULAK ÇINLAMASINDA,CİLT BAKIMINDA KULLANABİLECEĞİMİZİ GÖRMÜŞ OLDUK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
BESİNLERİN VERİMLİ KULLANIMI,METOBOLİZMANIN SAĞLIKLI İYİLEŞMESİNİ,VÜCUDUN ASİT ALKALİ DENGESİNİ KORUMASINISAĞLAR.SODYUMUN ETKİSİNİ YANSIZLAŞTIRARAK YÜKSEK TANSİYONDAN KORUR.KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR.KRAMPLARDA VE ARI SOKMALARINDA PRATİK ÇÖZÜM OLACAĞINA İNANIYORUZ.PROJEMIZIN ECZANELERDE SATILACAĞINA INANIYORUZ.

KAYNAKLAR:
WWW.GIDARAPORU.COM WWW.BESLENMEBÜLTENI.COM WWW.BUGDAY.ORG

PROJENİN TAKVİMİ:
7 EKIM 2009?DA ÖĞRETMENIMIZ PROJE DUYURUSUNU YAPTI. BIZLERDE 7 KASIM?A KADAR AKLIMIZA GELEN PROJELERI BELIRLEYEREK ÖĞRETMENE PROJE ÖNERI FORMUNU TESLIM ETTIK.17 KASIM?A KADAR ARAŞTIRMALAR YAPARAK IZLEYECEĞIMIZ YOLU BELIRLEDIK.3 ARALIĞA KADAR GEREKLI MALZEMELERI BULUP 30 ARALIĞA KADAR PROJEYI TAMAMLADIK.

PROJE BÜTÇESİ:
BU PROJELER SATILMAYACAĞI VE SERGI IÇIN YAPILDIĞINDAN MALIYET HESABI VE IŞÇILIK HESABI YAPILMAMIŞTIR. KIRA VE VERGI MALIYETI OLMADIĞINDAN HESAP YAPMADIK.KULANMIŞ OLDUĞUMUZ SİRKEYİ ARKADAŞIMIZIN PROJE İÇİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU SİRKEDEN ALDIK.BU NEDENLE HİÇ BİR MASRAF YAPMAMIŞ OLDUK.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENI NURCAN BALDEDE KIRŞEHİR ÖZBAĞ İLKÖĞRETIM OKULU