Ana SayfaÖzel Ders BlogSigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü, sigortacılık ve sosyal güvenlik alanında bilgi ve beceri kazandıran bir bölümdür. Bu bölümde, öğrencilere sigortacılık, sosyal güvenlik, finans, hukuk, ekonomi gibi konularda bilgi ve beceri kazandırılmaktadır.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü‘nün amacı, öğrencilere sigortacılık ve sosyal güvenlik alanında bilgi ve beceri kazandırarak, bu alanda profesyonel olarak çalışabilecek nitelikli insan gücü yetiştirmektir.

Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk iki yılında temel dersler verilmektedir. Bu dersler, sigortacılık, sosyal güvenlik, finans, hukuk, ekonomi gibi alanlardadır. Son iki yılda ise uygulamaya yönelik dersler verilmektedir. Bu dersler, sigortacılık ve sosyal güvenlik uygulamaları, risk yönetimi, veri analizi gibi alanlardadır.

Bölümün mezunları, sigorta şirketlerinde, sosyal güvenlik kurumlarında, finans kuruluşlarında, bankalarda, yatırım şirketlerinde çalışabilmektedir. Ayrıca, özel sektörde de çalışabilmektedirler.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü‘ne girmek için YKS’de EA puan türünden yeterli puan almak gerekmektedir. Bölümün taban puanları, üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

4 yıllık eşit ağırlık puanına göre öğrenci alan bölüm.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 2023 Taban Puanları, Başarı Sıralamaları ve Kontenjanlar

Üniversite Program Adı Kontenjan**
2023
2022
2021
2020
Sıralama
2023
2022
2021
2020
Taban Puan
2023
2022
2021
2020
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 
(Burslu)
4+0+1+0+1


379.610


304,80808


DÜZCE ÜNİVERSİTESİ 
İşletme Fakültesi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik  60+2+0+2+0
60+2
60+2
60+2
935.389
753.851
541.358
627.000
245,94695
260,57732
228,33696
244,61918
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ 
İşletme Fakültesi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 
(İÖ)
50+2+0+2+0
40+1
40+1
30+1
1.132.417
1.028.596
Dolmadı
788.000
230,90365
238,34753
Dolmadı
227,39298
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 
(%50 İndirimli)
25+0+0+0+0


1.617.139


196,47448


KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ 
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik 
(Ücretli)
6+0+0+0+0


1.727.243


187,22919


** : Kontenjan = Genel + Okul Birincisi + Şehit-Gazi Yakını + 34 Yaş Üstü Kadın + Depremzede Aday

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, insanların hayatını korumak ve sosyal güvenlik önlemlerini kullanmalarına olanak tanıyacak sigorta ve sosyal güvenlik yönetimi, konut ve yönetim hakkında eğitim veren bir üniversite bölümüdür. Bu bölüm, sigorta ve sosyal güvenlik hukuku, mali yönetim, risk değerlendirmesi ve sigorta matematiği gibi konuları içermektedir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü Mezun Öğrencilerin İş Bulma Durumu

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik üniversitesi mezunları, sigorta şirketi, sosyal güvenlik kurumları, finansal kuruluşlar, sigorta komisyonculuğu ve danışmanlık firmaları gibi birçok farklı ülkede iş bulma imkanına sahiptir. Mezunlar aynı zamanda sigorta ve sosyal güvenlik alanında yöneticilik pozisyonlarına, danışmanlık ve hukuki hizmetlere de aday olabilirler. Genel olarak, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik mezunları, sigortacılık ve finans sektörü güçlü bir iş pazarına sahiptir ve bu karşılaştırmalı iş payının sayısı, ekonomik durum ve sigortacılık sektöre bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nde okumak isteyen öğrenciler için aşağıdaki tavsiyeler verilebilir:

 • Matematik ve istatistike ilgi duymak
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak
 • Araştırmaya ve öğrenmeye istekli olmak
 • Toplumsal sorunlara duyarlı olmak

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü, finans ve sosyal güvenlik alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir. Bu bölümde eğitim alarak, sigortacılık ve sosyal güvenlik alanında bilgi ve beceri kazanabilir, bu alanda profesyonel olarak çalışabilirsiniz.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nün iş imkanları

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunları, sigorta şirketlerinde, sosyal güvenlik kurumlarında, finans kuruluşlarında, bankalarda, yatırım şirketlerinde çalışabilmektedir. Ayrıca, özel sektörde de çalışabilmektedirler.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunları, bu alanlarda aşağıdaki görevlerde bulunabilirler:

 • Sigortacı
 • Sosyal güvenlik uzmanı
 • Finans analisti
 • Hukukçu
 • Ekonomist

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü mezunları, iş bulma konusunda genellikle başarılı olmaktadır. Ancak, bu alanda çalışmak isteyenlerin, matematik ve istatistike ilgi duyması, analitik düşünme yeteneğine sahip olması, araştırmaya ve öğrenmeye istekli olması ve toplumsal sorunlara duyarlı olması gerekmektedir.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nün dersleri

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nde okutulan dersler, temel dersler ve uygulama dersleri olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Temel dersler arasında, sigortacılık, sosyal güvenlik, finans, hukuk, ekonomi gibi dersler yer almaktadır. Uygulama dersleri arasında ise, sigortacılık ve sosyal güvenlik uygulamaları, risk yönetimi, veri analizi gibi dersler yer almaktadır.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nde okutulan bazı dersler şunlardır:

 • Sigortacılık
 • Sosyal Güvenlik
 • Finans
 • Hukuk
 • Ekonomi
 • Risk Yönetimi
 • Veri Analizi
 • Ekonometri
 • İstatistik
 • Matematik

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nün staj imkanları

Öğrenciler, stajlarını, sigorta şirketlerinde, sosyal güvenlik kurumlarında, finans kuruluşlarında, bankalarda, yatırım şirketlerinde yapabilirler.

Staj, öğrencilerin sigortacılık ve sosyal güvenlik alanında iş hayatına hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır. Staj süresince, öğrenciler, sigortacılık ve sosyal güvenlik alanında uygulamalı bilgi ve beceri kazanırlar.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nün avantajları

 • Finans ve sosyal güvenlik alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir.
 • Matematik ve istatistike ilgi duyanlara hitap eder.
 • İş bulma olanakları oldukça geniştir.
 • Kamu ve özel sektörde çalışılabilir.

Merhaba Değerli Öğrenciler ve Veliler,
Siz veya çocuğunuz matematik, fen bilimleri, Türkçe veya başka bir ders konusunda sorunlar yaşıyorsa ve online – yüzyüze özel ders almayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Hemen özel ders öğretmenleri ve öğrenci koçluğu platformundan özel ders veren öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üniversite sınavı başvuran adaylar, başvurularını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecek.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.