SIFIR MANYETİK ALANDA TATLI SU SOLUCANLARININ İNCELENMESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BİR SOLENOİD İÇİNDE DÜNYANIN MANYETİK ALANINI SIFIRLAMAK VE BU ORTAMDA TATLI SU SOLUCANLARININ DAVRANIŞLARINI İNCELEMEK.

PROJE HEDEFİ: BAKIR TEL KULLANARAK BİR SOLENOİD HAZIRLAMAK. YETERLİ MİKTARDA AKIMLA SOLENOİD İÇİNDE DÜNYANIN MANYETİK ALANINA EŞİT FAKAT ZIT YÖNDE ALAN YARATMAK VE SOLENOİD İÇİNDE SIFIR MANYETİK ALAN OLUŞTURMAK. BU ALAN İÇİNDE VE KONTROL GRUBUNDA TATLI SU SOLUCANLARININ DAVRANIŞLARINI İNCELEMEK.

PROJE ÖZETİ: PROJEMİZDE BİR SOLENOİD İÇİNDE OLUTURULAN SIFIR MANYETİK ALANDA TATLI SU SOLUCANLARININ DAVRANIŞLARI İNCELENDİ. BAŞ KISIMLARINI ÇAMURA SOKUP ARKA KISIMLARINI SUDA HAREKET ETTİREN TATLI SU SOLUCANLARI EĞER BAŞ KISIMLARINI SOKACAK BİR YER BULAMAZLARSA BAŞLARINI BİR ARAYA GETİRİP BİR TOPAK HALİNE GELİRLER. MANYETİK ALANIN SIFIRLANDIĞI PETRİDE İLK ÖNCE TOPAK HALİNE GELEN SOLUCANLAR DAHA SONRA MANYETİK ALANIN SIFIRLANMASI İLE TOPAK HALİNE GELEMEMİŞLERDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: DÜNYANIN MANYETİK ALANININ NASIL SIFIRLANACAĞI ARAŞTIRILDI. BUNUN BİR SOLENOİD YARDIMIYLA BAŞARILABİLECEĞİ BULUNDU [1]. 10CM ÇAPLI BİR PİMAŞ BORUSU ÜZERİNE KALINLIĞI 0.25MM OLAN YALITIMLI BAKIR TEL 4000 SARIMLA SARDIRILDI. SARIM UZUNLUĞU 13.5 CM ÖLÇÜLDÜ. DÜNYANIN MANYETİK ALANI YAKLAŞIK 0.5 G OLDUĞU İÇİN [2] SOLENOİDE VERMEMİZ GEREKEN AKIM 1.343 MA OLARAK HESAPLANDI. ANCAK 0,88 MA AKIM VE 0,46V GERİLİMLE SOLENOİD İÇİNDE DÜNYANIN MANYETİK ALANI SIFIRLANDI. BU SOLENOİD VE DİĞER BOŞ PİMAŞ İÇİNE TATLI SU SOLUCANLARI KONULARAK GÖZLEMLER YAPILDI. İÇİ SU DOLU 2 ADET PETRİ KUTUSUNDAN HER BİRİNE BEŞ ADET TATLI SU SOLUCANI KONULDU. DENEYİN BAŞLANGICINDA DENEY KABINDAKİ VE KONTROL GRUBU KABINDAKİ TATLI SU SOLUCANLARI PETRİ KUTUSUNDAKİ SUYUN İÇİNDE DAĞINIK HALDE BULUNUYORLARDI. DENEY BİTTİĞİNDE KONTROL GRUBUNDAKİ TÜM BİREYLER TOPAK HALİNE GELMİŞTİR. MANYETİK ALANIN SIFIRLANDIĞI DENEY KABINDA İSE BİREYLER DENEYİN İLERLEYEN SAATLERİNDE TOPAK OLUŞTURDULAR İSE DE SONRA BU TOPAK ÇÖZÜLMÜŞ VE DENEY SONUNDA TÜM BİREYLER SERBEST HALE GEÇMİŞLERDİR. BAŞ KISIMLARINI ÇAMURA SOKUP ARKA KISIMLARINI SUDA HAREKET ETTİREN TATLI SU SOLUCANLARI [3] EĞER BAŞ KISIMLARINI SOKACAK BİR YER BULAMAZLARSA BAŞLARININ BİR ARAYA GETİRİP BİR TOPAK HALİNE GELİRLER. MANYETİK ALANIN SIFIRLANMASI BU OLUŞUMU ENGELLEMİŞTİR. PROJE TAKVİMİ: EKİM 2008: DÜNYANIN MANYETİK ALANI VE CANLILAR ÜZERİNE ETKİLERİ HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPILMASI, KASIM 2008: KULLANILACAK SOLENOİDİN SARDIRILMASI, ARALIK 2008: DÜZENEĞİN KURULMASI VE MANYETİK ALANIN SIFIRLANMASI, OCAK 2009: OMURGASIZ HAYVANLARIN BU ORTAM İÇİNDE DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ VE RAPORUN YAZILMASI PROJE BÜTÇESİ:85TL SOLENOİDLER BİR BOBİNAJCIDA SARDIRILDI. TATLI SU SOLUCANLARI BİR AKVARYUMCUDAN TEMİN EDİLDİ. KULLANILAN DİĞER ALET VE MALZEMELER LABORATUVARIMIZDA BULUNMAKTADIR. KAYNAKLAR: [1] URAL, O. FİZİK 2, ORAN YAYINCILIK, İZMİR, 1994. S. 206-207. [2] HTTP://WWW.COGRAFYA.GEN.TR/EGİTİM/FİZİKİ/DUNYA-NİN-OZELLİKLERİ.HTM [3] HTTP://TR.WİKİPEDİA.ORG/WİKİ/TUBİFEX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin