Siber Güvenlik Yaz Okulu 2014

TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından, 29 Ağustos – 05 Eylül 2014 tarihleri arasında Siber Güvenlik Yaz Okulu düzenlendi. Siber Güvenlik konusunda, ülkemizin yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik yapılan Yaz Okulunda, teknik ve sosyal içerikli olmak üzere iki program uygulandı. Teknik içerikli program için 50 katılımcı, sosyal içerikli program için ise 10 katılımcı noter huzurunda gerçekleştirilen kura ile belirlendi.

Siber Güvenlik alanında farkındalık yaratmak ve her üniversitede bu alanda öncü en az bir kişinin bulunmasını sağlamak amacıyla, başvurular üniversitelere göre gruplandı ve kura sonucu teknik program ve sosyal program için birer öğrenci belirlendi.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin başvurusuna açık olan teknik içerikli eğitim kapsamında katılımcılara Beyaz Şapkalı Hacker bakış açısıyla Siber Güvenlik alanında temel ve güncel bilgiler içeren, Ağ Güvenliği, Web Güvenliği, Sızma Testi, Dijital Adli Analiz, Zararlı Yazılım Analizi vb. eğitimler verildi. Gün sonu küçük ölçekte yapılan yarışmalarla eğitimler pekiştirildi. Teknik eğitimlerin tamamlanmasının ardından takımlar halinde Bayrağı Yakala Yarışması (Capture-the-Flag) yapılarak öğrenilenlerin uygulanması sağlandı ve dereceye giren ilk üç takıma başarı sertifikaları verildi.

Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İşletme, İktisat bölümlerinden öğrencilerin başvurabildiği sosyal programda ise Siber Güvenliğin Politik, Stratejik ve Hukuki boyutları ele alındı. Sosyal Bilimler ağırlıklı eğitim gören öğrencilerin Siber Güvenlik konusunda temel teknik bilgi birikiminin oluşturulması ve bu konuda ülkenin ihtiyacı olan bütüncül strateji ve politikaları geliştirecek kişilerin yetiştirilmesi hedeflendi. Etkinlik sonunda öğrencilerin takımlar halinde katıldıkları Siber Strateji Geliştirme Yarışması’nda birinci olan takıma Başarı Sertifikası verildi.

Etkinliğe, Siber Güvenlik alanında iş fırsatları, çalışma alanları ve akademik konularla ilgili, etkinlik süresince kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından konuşmacılar davet edildi. Bu kapsamda, Bilgisayar Mühendisleri Odası’ndan Sabri ALYAKUT, Barikat Firması’ndan Murat CANDAN, BEAM Firması’ndan Mehmet ÇAKIR, EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan Cihangir DOĞAN, TÜRKSAT Genel Müdürü Prof.Dr. Ensar GÜL, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Aydın SELÇUK, TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü’nden (SGE) Dr. Özgür ÇATAK ve HAVELSAN’dan Eymen ŞAHİN konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte, TÜBİTAK BİLGEM’den BİLGEM Başkan Yarımcısı Dr. Lami Kaya, BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Atilla Hasekioğlu ve BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Eriş’in de yer aldı.