Siber Güvenlik Yaz Kampı 2012

Siber Güvenlik Yaz Kampı 2012

Bilişim teknolojilerinin son yıllarda hayatın her alanına nüfuz etmesiyle birlikte artan  güvenlik ihtiyacı  ile birlikte ortaya çıkan yetişmiş siber güvenlik uzmanı açığı  son yıllarda bu alandaki  eğitim programlarına olan gereksinimi her zamankinden daha büyük hale getirmektedir.
TÜBİTAK ve Bilgi Güvenliği Akademisi,  Türkiye’de  siber güvenlik uzmanı eksikliğinin giderilmesine destek olmak ve kapasite geliştirilmesini sağlamak amacıyla üniversite öğrencilerine  yönelik  “Siber Güvenlik Yaz Kampı“  düzenlemektedir.
Kamp süresince bilişim sistemleri güvenliği konusunda teknik eğitimler verilecektir. Teknik eğitimlerin yanı sıra, kamp katılımcıları bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya getirilecektir. Kamp  sırasında, öğrencilerimiz, siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu alandaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olacaklardır. Aynı zamanda kamp esnasında uygulamalı eğitim amaçlı yarışmalar düzenlenecektir.
2-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampta, öğrencilerimiz, 7 gün süre ile  TÜBİTAK Türkiye Sanayi ve Sevk İdare Enstitüsü’nde konaklayacaklardır.

Program, Türkiye’de bulunan üniversitelerin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yöneliktir. Başvurularınızı Başvuru  bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.
Başvuru, içerik ve diğer sorularınız için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Katılımcıların ulaşım, konaklama, yeme-içme ve eğitim giderleri düzenleyiciler tarafından karşılanacaktır.
Siber Güvenlik Yaz Kampı, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2012 yılı Yatırım Programı’nda yer alan Kamu Bilgi Sistemleri Güvenliği Programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.
PROGRAM İÇERİĞİ
 
Siber Güvenlik Yaz Kampı 2012 kapsamında katılacak öğrencilere verilecek olan eğitimde işlenecek konu başlıkları ana hatları ile aşağıda sıralanmıştır.
•Siber Güvenliğe  Giriş
•Siber Dünyada İstihbarat Çalışmaları
•Sibernet(Internet) ve Çalışma Yapısı
•Temel Ağ Güvenliği Bilgisi
•Siber Savunma Sistemlerini Atlatma
•Host/Ağ/Port Keşif Ve Tarama Araçları
•Zaafiyet Tarama ve Bulma Sistemleri
•Exploit Çeşitleri ve Metasploit Kullanımı
•Web Uygulama Güvenliği ve Hacking Yöntemleri
•Son Kullanıcıya Yönelik Saldırı Çeşitleri ve Yöntemleri
•DOS/DDOS Saldırıları ve Korunma Yöntemleri
İçerik ile ilgili olarak detaylı program ve alt konular yakında açıklanacaktır.

Kamp süresince katılımcılar, bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya getirilecektir. Katılımcıların siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu dünyadaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir. Kamp süresince katılımcılara uygulamalı eğitim verilebilmesi amacıyla yarışmalar düzenlenecektir.

Katılımcılar 7 gün boyunca 2-8 Temmuz 2012 tarihleri arasında, Gebze’de bulunan TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde konaklayacaklardır.

Kimler Başvuru Yapabilir?
Türkiye’de bulunan üniversitelerde Lisans veya Yüksek Lisans öğrenimine başvuru tarihi itibariyle devam etmekte olan bütün öğrenciler başvuru yapabilir.

Katılımcılar Nasıl Belirlenecek?
Başvuru yapan öğrenciler arasında, temel bilgisayar bilgisini belirlemek amacıyla mini bir test ve konuya olan ilgilerini ölçmek için anket yapılacaktır. Bu anketler ve testlerin değerlendirilmesi sonucunda yaklaşık *50 kişi Siber Güvenlik Yaz Kampı’nın katılımcısı olarak belirlenecektir.

* Kontenjan katılım durumuna göre kesinlik kazanacaktır.

 Telefon:
(0312) 468 2316
(0312) 427 7366 Dahili: 444
Faks:
(0312) 427 8844
E-Posta:
[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin