Sevinçle Oynadık Bilimle Eğlendik eTwinning STEM Projemiz_Derya DEMİRHAN

STEM’i tanıtmak ve ilkokullarda STEM’i yaygınlaştırmak için başlattığımız projemiz sona eriyor.

                                      

DERYA DEMİRHAN Mevlana İlkokulu ANTALYA

SEVİNÇLE OYNADIK BİLİMLE EĞLENDİK (SOBE) STEM  PROJESİ

Projemiz hakkında :Projemizde İlkokul müfredatına uygun her sınıfın kendi seviyesindeki kazanımlarla özgün ders planlarıyla STEM uygulamaları yapmayı hedefledik. Bilgi Temelli Hayat Problemi ile öğrenciler, okulda öğrenilen bilgileri, günlük hayatında nerelerde kullanacaklarını keşfetti ve problemi ortadan kaldıracak fikirler geliştirdi. Uyguladığımız 5 E Ders Planı ile öğrenciler, problem durumunu araştırıp, uzman meslek gruplarından bilgiler edindi, fikir geliştirdi, çözüm üretip, çizim yaparak ve problem durumunu ortadan kaldıracak bir ürün tasarlardılar. Bu ürünler genel olarak atık maddeler veya geri dönüşüm maddelerini kullanarak, maliyeti düşük materyallerle hazırlandı. Projemizde bu sayede öğrencilerimizin 21 yy. becerilerini geliştirme fırsatı bulduk. Araştıran, sorgulayan, eleştirel düşünen, problem çözen öğrencilerimiz STEM’in eğlenceli  öğrenme ortamında büyük bir keyifle çalıştı ve çok eğlendiler.


-Mart ayında ”Hoparlör” ders planı
-Nisan ayında ”Mimar Sinan ,Zor Görev Köprü”
-Mayıs ayında ” Tasarruflu Sulama” ders planlarıyla projemiz  5 ay  süresince yürütülmüştür . Her ay bir ders planıyla proje öğretmenlerimiz ile başarılı bir şekilde uygulanmış ve Haziran ayında projemiz sonlanma aşamasına gelmiştir.

Projemiz Eskişehir Ticaret Borsası İlkokulu- Neşe Kıvanç ve Manisa Soma Gazi M.Kemal İlkokulu- Muharrem Kurt kuruculuğunda  başlamış, Antalya Mevlana İlkokulu’ndan  Derya DEMİRHAN, Kocaeli Öğretmenler İlkokulu -Demet AKTAŞ, Muğla Yunus Nadi İlkokulu- Esin KUŞKONMAZ  PAY, Ordu Toki Şehit Hikmet Mert İlkokulu- İbrahim DURMUŞ, Tokat Altonova İlkokulu -Mehmet ALACA, Şırnak Yemişli İlkokulu’ndan  Faik ARTEŞ, Kahramanmaraş Pazarcık Çimko İlkokulu’ndan İbrahim ÇETİNTAŞ sınıf öğretmenleriyle yürütülmüştür. STEM disiplinlerarası felsefesini kavratmak ve öğrenmeyi öğretmeyi hedeflemekteyiz. STEM’i tanıtmak ve STEM yaklaşımını yaygınlaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

.