SEVGİ VE NEFRET

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: Sevgi ve nefretin bitkiler üzerindeki etkisini bilimsel olarak gözlemek ve kanıtlamak.

PROJE HEDEFİ: BİLİMSEL GÖZLEM VE ARAŞTIRMA YETENEĞİ ARTTIRMAK. YAPARAK YAŞAYARAK ÖĞRENMEYİ SAĞLAMAK. FEN DERSİNİ MONOTONLUKTAN KURTARMAK VE EĞLENCELİ HALE GETİRMEK. SEVGİ VE NEFRETİN BİTKİLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNDEN YOLA ÇIKARAK DİĞER CANLILAR İÇİN DE BİR GENELLEME YAPABİLMEK.

PROJE ÖZETİ: Sevgi ve nefretin bitkiler üzerindeki etkisini bilimsel olarak görmek amacıyla hazırladığımız projemiz için 2 adet menekşe aldık.Çiçeklerden biri sevgi gösterilerek, özenle büyütüldü.Diğer çiçek ise ilgi gösterilmeden, nefretle beslendi. Gözlemlerimiz sonucunda , aynı zaman süresinde sevgi ve ilgi göstererek büyüttüğümüz bitkinin daha fazla geliştiğini ve çiçek açmaya başladığını gördük. Nefretle büyütülen bitkinin tersine çok az geliştiğini,çiçek açmadığını,solmaya başladığını gözlemledik.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: Tüm canlılar için çok önemli 2 duygu olan sevgi ve nefretin bitkiler üzerindeki etkisini de doğrudan görebilmek amacıyla oluşturduğumuz proje için internet, bitkilerin yaşayışları ve gelişimleri ile ilgili kitap, dergi, araştırma ve birçok bilimsel gelişmelerden inceleme yaptık. Yaptığımız araştırma ve incelemeler sonucunda deneysel yöntemi kullanmak üzere bir plan oluşturduk. Oluşturduğumuz planı uygulamak için tomurcuk halinde 2 menekşe bitkisi aldık. Plan 8 haftalık bir plandı. 2 hafta boyunca 2 çiçeğimiz içinde şartlar aynıydı . 2 haftadan sonra çiçeklerimizden birini sevgiyle yaklaşarak ve konuşarak büyük bir ilgiyle büyütmeye başladık. Diğer çiçeğiz ise ilgisizce, konuşulmadan nefret duyularak büyütüldü. 4 hafta sonraki sonuç inanılmazdı gerçekten. Sevgi gösterilerek büyük bir itinayla büyütülen çiçeğimiz çok daha fazla gelişme göstermiş ve yaprak sayısı artmıştı. İlgilenmediğimiz, nefret gösterdiğimiz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için sadece zorunlu ihtiyaçlarını karşıladığımız çiçeğimiz ise gelişme gösterememiş tam tersine solmaya, yaşamsal faaliyetlerini azaltmaya başlamıştı. Bu projemizle bilimsel yöntemin özelliklerini kavramakla birlikte ve tamamen projemiz içinde yaparak- yaşayarak öğrendik ve gördük ki sevgi ve nefret bitkilerin gelişimi üzerinde tamamen etkili.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin