SEV 20. Yıl Robotouch Turnuvası

Amaç: Bu yıl ilk defa düzenlenecek “SEV 20. Yıl Robotouch” turnuvasının amacı, gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken, onların takım çalışması yapabilen, çevresindekilere, topluma duyarlı birer birey olmalarına katkıda bulunmaktır.

SEV 20. Yıl Robotouch Turnuvasında toplam 24 takım yer alacaktır. Turnuva üç kategoriden oluşmaktadır. Kategoriler birbirinden bağımsızdır. Turnuvaya katılan takımlar turnuva gününe kadar hangi kategoride olduğunu bilmeyip bulundukları kategoriyi turnuva günü öğreneceklerdir. Turnuva günü tüm takımların katılımıyla gerçekleşecek olan açılış töreninde kura çekilerek kategorideki takımlar belirlenecektir. Takımlar kategorilerini öğrendikten sonra kendilerine ayrılmış pit alanına gidip robotlarını hazırlamaları gerekmektedir. Takımların robotlarını hazırlamaları için 90 dakika süreleri vardır. Her kategorideki robotun sınırlamaları kurallar kısmında yer almaktadır. Robot yapımı esnasında hiçbir şekilde koçla takım arasında sözlü/sözsüz iletişim kurulmayacaktır. Halat yarışında takımlar birbirleriyle eleme usulü ile yarışacaklardır.

Kategoriler

Kategori 1: En Hızlı Robot
Takımların 20 metrelik yolu en kısa zamanda tamamlayacak robot hazırlamaları gerekmektedir. Robotun sadece bir tane motorla çalışması gerekmektedir. Ayrıca robotun ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.) fazla olamaz. Robot ilerlerken kesinlikle hiç kimse robota dokunmamalıdır. Yarışmadan önce takımların robotu denemeleri için 2 hakkı bulunmaktadır.

Kategori 2: En Güçlü Robot
Takımların 3 metrelik ve 30 derece eğimi bulunan yolu tırmanmaları gerekmektedir.. Robotun sadece bir tane motorla çalışması gerekmektedir. Ayrıca robotun ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.)fazla olamaz. Robot ilerlerken kesinlikle hiç kimse robota dokunmamalıdır. Yarışmadan önce takımların robotu denemeleri için 2 hakkı bulunmaktadır. Eşitlik durumunda süreleri aynı olan takımlar eğimleri sırasıyla 40, 50 derece olan rampalarda eşitlik bozulana kadar yarışmaya devam edeceklerdir.

Kategori 3: Halat Yarışı
Takımlar birbirleriyle yarışacaklardır. Her bir takım sadece bir motor kullanmalıdır. robotun toplam ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.) geçmemelidir. Robota halatın takılabilmesi için tepesine çengel tarzında eklenti olmalıdır. Bu eklenti de lego parçalarından oluşması gerekmektedir. Karşılaşma esnasında herhangi bir takımın çengeli çıkarsa o takım kaybetmiş sayılacaktır.

Genel Kurallar

1) Turnuvaya her takım kendi setini getirmek zorundadır.
2) Turnuvada sadece lego parçaları, mikro işlemcileri ve motorları kullanılacaktır.
3) Takımlar turnuvaya gelirken robotları yapılmış halde gelmemeleri gerekmektedir. Her takıma kendi robotlarını yapmaları için 90 dakika verilecektir.
4) Robot yapımı esnasında takımlar kendilerine ayrılan bölümlerde olacak ve hiçbir yetişkin müdahalesine izin verilmeyecektir.
5) Turnuvada takımların hangi kategoride olacakları açılış töreninde yapılacak kurayla belirlenecektir. Bundan dolayı turnuvaya katılan her takımın tüm kategorilere hazırlanmaları gerekmektedir.
6) Kontenjan 24 takımla sınırlıdır.
Kategori 1: En Hızlı Robot

Takımların 20 metrelik yolu en kısa zamanda tamamlayacak robot hazırlamaları gerekmektedir. Robotun sadece bir tane motorla çalışması gerekmektedir. Ayrıca robotun ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.) gramdan fazla olamaz. Robot ilerlerken kesinlikle hiç kimse robota dokunmamalıdır. Yarışmadan önce takımların robotu denemeleri için 2 hakkı bulunmaktadır.

Kategori 2: En Güçlü Robot

Takımların 3 metrelik ve 30 derece eğimi bulunan yolu tırmanmaları gerekmektedir.. Robotun sadece bir tane motorla çalışması gerekmektedir. Ayrıca robotun ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.) fazla olamaz. Robot ilerlerken kesinlikle hiç kimse robota dokunmamalıdır. Yarışmadan önce takımların robotu denemeleri için 2 hakkı bulunmaktadır. Eşitlik durumunda süreleri aynı olan takımlar eğimleri sırasıyla 40, 50 derece olan rampalarda eşitlik bozulana kadar yarışmaya devam edeceklerdir.

Kategori 3: Halat yarışı

Takımlar birbirleriyle yarışacaklardır. Her bir takım sadece bir motor kullanmalıdır. robotun toplam ağırlığı ….. (11 Nisan’da güncellenecektir.) geçmemelidir. robota halatın takılabilmesi için tepesine çengel tarzında eklenti takmalılar. bu eklenti de lego parçalarından oluşması gerekmektedir. Karşılaşma esnasında herhangi bir takımın çengeli çıkarsa o takım kaybetmiş sayılacaktır.

Kayıt Başlangıç Tarihi: 09 Nisan 2018
https://www.robotouch.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.