SEU 1. Fikir Yarışması

Üniversitemiz tarafından bu yıl ilki düzenlenen 1. Fikir Yarışması’nda birbirinde değerli birçok proje yarıştı. Yarışmada ilk üçe giren çalışmaların sahipleri, ödüllerini aldı.

Teknoloji Transfer Ofisimizin organize ettiği 1. Fikir Yarışması’na öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Projelerin teslim edilmesinden sonra öne çıkan projelerin ayrıntılı tanıtımları gerçekleştirildi. Tanıtım etkinliğinde jüri projeleri tek tek değerlendirerek puan verdi. Puanlama sonucunda Mimari Restorasyon Bölümü 1. sınıf öğrencisi Pelin Kılınç, ‘Fermoster’ adını verdiği şarj edilebilir termoslu bardak projesiyle birinciliğe layık görüldü. Hemşirelik 2. sınıf öğrencisi Pelda Hamidanoğlu ise, ev ve araba kapılarının güvenlik sistemini geliştiren ve dijitalleştiren ‘Aklınızda Kalmasın’ çalışmasıyla ikincilik kazandı. Yarışmanın üçüncüsü ‘Takatep’ adlı şarjı hiç bitmeyen cep telefonu projesiyle Fizyoterapi 1. Sınıf öğrencisi Mehmet Gülnihal oldu.

Yarışmanın birincisi ve ikincisi tablet bilgisayar, üçüncüsü ise, 200 TL hediye çekti kazandı. Birinci Pelin Kılınç’a ödülünü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yeşiltaş verdi. İkinci Pelda Hamidoğlu ise, ödülünü Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülküf Güneli’in elinden aldı. Üçüncü Mehmet Gülnihal’in hediye çekini de Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. M. Salih Çelik hocamız verdi.

“ÜRETMEK İÇİN ARTIK DAHA FAZLA ENERJİM VAR”

Yarışmaya iki projeyle katılan Pelin Kılınç, birinci olmayı beklemiyordu. Ödülün farklı fikirler ortaya koymak için kendisini kamçıladığını belirten Kılınç, “Üretmek için artık enerjimin daha fazla olduğunu hissediyorum” dedi. Kendisine güveninin arttırdığını söyleyen yarışma ikincisi Pelda Hamidanoğlu ise, “Çoğu zaman önemsemediğimiz fikirlerimizin işe yaradığını görmek motivasyonumuzu arttırdı. Farklı fikirler ortaya koymak için galiba artık daha fazla çalışacağım.” ifadesini kullandı. Yarışmanın üçüncüsü Mehmet Gülnihal da fikirlerinin işe yaradığını görmenin kendisini heyecanlandırdığını kaydetti.

SELAHADDİN EYYUBİ ÜNİVERSİTESİ