SESLER ADASINA YOLCULUĞUMUZ

İstanbul-Silivri Yavuz Selim İlkokulunda sınıf öğretmeni Leyla Beldağlı ve 1-D sınıfı öğrencileri tarafından yürütülen “Sesler Adasına Yolculuğumuz” eTwinning projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerimiz hem öğrenirken düşündüren hem de kültürlerini yansıtan Anadolu Masallarını öğreniyorlar. Masallarımızla kültürümüzü özümseyip öğrenerek gelecek nesillere aktaran bir nesil yetiştirmek amacıyla masallarımızı öğrenmeye devam ediyoruz. “Dünyayı İçen Kurbağa” masalını dinledik. Masalla ilgili çıkarımlarda bulunduk. Sonra da masalın ana kahramanı olan kurbağanın resimlerini çizdik. Öğrencilerimiz çizimlerini tamamlayarak diledikleri şekilde renklendirdi.

Peki masal nedir? Neden önemlidir? Her masalın bir konusu bir de öğretici yönü vardır. Hatta her masal, tüm insanlığa birtakım kültürel mesajlar iletir. Toplumumuzda masallar -günümüzde çok popüler olmasa da- Anadolu’nun eskimeyen kültür geleneklerinde önemini koruyarak; anne, baba, dede, nine gibi anlatıcı kişilerle çocuklara anlatılıp kültür ve ahlaki mesajların aktarımı devam etmektedir. İşte bu yönleriyle masal; “terbiye ve ahlâka faydalı, yararlı hikâye” şeklinde tanımlanır.

Çocuk Eğitiminde Masalın Etkisi veya Önemine değinecek olursak;          Çocuğun hayal gücünün farklılaşmasına, ufkunun genişlemesine yardımcı olur.

* Çocuğun kelime hazinesinin zenginleşmesine, yeni kavramların hızlıca öğrenilmesine katkı sağlar.

* Çocuğun merak duygusunu ve soru sorma yeteneğini geliştirir.

* Çocuğun dinlediği masallarda “neden-sonuç” ilişkisi kurma becerisini geliştirir.

* Çocuğun korkularını giderir.

* Çocuğun özlemlerini dile getirmesine, karşılaştıkları güçlükler karşısında kendiliğinden çözüm bulmasına katkı sağlar.

* Çocuğun kişiliğini geliştirir.

* Çocukların kendi sorunlarını anlatılan masallar aracılığıyla ciddiye alınarak çözüme kavuşturulduğunu görmesine de katkı sağlar.

* Çocuklar masallarda kendilerinde güvenli hisseder.

* Çocukların geleceğe her zaman ümitle bakmalarını sağlar.                          Biz de kendi kültüründen masalları bilen ve kendinden sonraki nesillere aktaracak nesiller yetiştirmek amacıyla “Anadolu Masalları”na eğitim yolculuğumuzda yer vermeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × four =