SESE DUYARLI DEVRE

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Projemizin temel amacı, insanların ve özellikle yaşlı, hasta ve özürlülerin, kolay bulunabilen elektronik devre elemanları ile sese duyarlı devre yaparak yaşamlarını kolaylaştırmak ve her türlü elektronik eşyayı ses ile kontrol edebilmektir.

PROJE HEDEFİ:
ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARINI KULLANABİLMEK VE ELEKTRİK ENERJİSİNİ SES ENERJİSİNE ÇEVİREBİLMEK

PROJE ÖZETİ:
Kolay bulunabilen devre elemanları ile çok uzuca yapılan bu devre ile, istediğimiz bir elektronik aleti ses yardımıyla açıp kapayabiliriz. Devre 9 volt?luk pil ile çalışabildiğinden kolay monte edilebilir ve de taşınabilir. Bu devrede ses ile miliamper mertebesinde, yüksek gerilimle çalışan aletler kontrol edilebilir. Bu devre TV, radyo, ısıtcı, fırın gibi elektrikli ev aletlerinde kullanılabilir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Gece uyumadan önce kitap okuduğunuzu düşünün, uykunuz geldi uyuyacaksınız, fakat öncelikle ışığı kapatmanız gerekiyor. Bunun için yattığınız yerden kalkıp düğmeye mi basmayı istersiniz yoksa iki parmağınızla çıkarabileceğiniz bir `şık? sesiyle ışığı söndürebilmeyi mi? Elektrik aksamına, monte edilebilecek bu devre ile belli bir eşik düzeyinde çıkaracağınız ses ile ışığınızın açılıp kapanmasını kontrol edebilirsiniz. Bir `şık? ışığı kapamaya, bir `şık? ışığı açmaya yeterli olacaktır. Radyonuzu açarken zorlanıyorsunuz veya elleriniz kirli ve ocağı yakmak istiyorsunuz bir hareket ile radyoyu da ocağı da çalıştırabilirsiniz. Evinizdeki tüm elektrikli aletleri aynı şekilde ses ile kontrol edebilirsiniz. Özellikle yaşlı ve hasta insanlar içinde çok faydası olacağını düşündüğüm bu devre, rahatlıkla istedikleri zaman bulundukları yerden kalkmadan istediklerini yapma olanağı tanımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin