Sen De Yaz Öykü Yarışması başvuruları, son hızıyla devam ediyor!

Öykü Yarışması
Öykü Yarışması

Sen De Yaz Öykü Yarışması başvuruları, son hızıyla devam ediyor!

Genç yazarlarımızı, “Daha İyi Bir Dünya” teması altında yazacakları öyküler ile yaratıcılıklarını konuşturmaya ve geleceğe uzanmaya davet ediyoruz.

Sen de hayal dünyanın Erbulak Kitap tarafından basılacak bir kitap ile hayat bulmasını istiyorsan yarışmaya katılabilirsin.

Yazmayı seviyorsun değil mi? Hayallerinde yarattığın kahramanlar kelimelerde vücut bulduğunda yaşadığın heyecanı biliyoruz. Sen yazdıkça boş beyaz sayfalarda bir hayal gerçek oluyor. Ve sen yazdıkça biz hayallerinin gerçek olmasından çok mutlu oluyoruz.

Çocukların söz sahibi olduğu “Daha iyi bir dünya” tutkusuyla kurulmuş dünyanın ilk ve tek çocuk ülkesi olan KidZania’nın, Erbulak Evi iş birliği ile düzenlediği öykü yarışmasına 10-14 yaş arasında yazmayı seven herkes katılabilir.

Başvurular 6 Mart’a dek devam ediyor!

“SEN DE YAZ ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1- AMAÇ

Yarışma, genç yazarları kendilerini yazarak ifade etmeye ve edebiyatı sevmeye teşvik etmeyi amaç edinir.

2- KAPSAM

Ödül 10-14 yaş aralığındaki genç yazarlara (Son başvuru tarihi olan 06/03/2023 tarihi baz alınarak, doğum tarihi 2009-2013 aralığında olanlara) verilir. Yarışmanın düzenlenmesinden, organizasyonundan ve başvuru sürecinden Kidzania ve Erbulak Evi (Dağhan Külegeç Prd. Ltd. Şti.) sorumludur.

3- TÜRÜ

Öykü

4- KONU

“Daha İyi Bir Dünya…”

Yarışmaya katılacak öykülerin teması “Daha İyi Bir Dünya” olup, genç yazar, daha güzel bir dünyanın nasıl mümkün olabileceğini tartışabilir.

5- KATILIM KOŞULLARI

• Yarışmaya rumuz ile katılmak zorunludur.

• Yarışma herkese açıktır ancak Kidzania ve Erbulak Evi (Dağhan Külegeç Prd. Ltd. Şti.) çalışanları ve akrabaları, Erbulak Evi Yazarlık Okulu kayıtlı öğrencileri ile Seçici Kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamaz.

• Yarışma yönetmeliğine uygun olmayan ve belirtilen tarihten sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmaz.

• Yarışmaya, bir öykü ile başvurulur; bu öykü daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.

• Başvuru sahipleri, dereceye giren öyküler üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak Kidzania ve Erbulak Evi (Dağhan Külegeç Prd. Ltd. Şti.)’ne devrettiğini kabul eder. Yapıtlar hiçbir şekilde iade edilmez. İlgili öykü, yazar tarafından başka mecralarda kullanılabilir.

• Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

• Başvuru sahipleri yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

• Seçici kurulun yayımlamaya değer bulduğu 20 öykü, kitap hâline getirilir.

• Yarışmaya katılım sayısına bağlı olarak ön seçici kurul oluşturma yetkisi Kidzania ve Erbulak Evi (Dağhan Külegeç Prd. Ltd. Şti.)’ne aittir.

6- YARIŞMAYA GÖNDERİLECEK ESERLERDE ARANACAK KOŞULLAR

• Yarışmaya katılacak öyküler; Word dosyası formatında, normal sayfa (A4) boyutunda, 12 punto, Times New Roman yazı karakterinde 1,5 satır aralıklı olarak hazırlanarak www.istanbul.kidzania.com web sitesinde yer alan form aracılığıyla gönderilecektir.

• Ayrıca yazarın adı ve öz yaşam bilgisi de yazılı anlatım şeklinde (Listeleme biçiminde değil) aynı elektronik postaya eklenmelidir. Öz yaşam bilgisi 250 sözcüğü geçemez.

• Öykünün sol üst köşesinde katılımcının sadece rumuzu yer almalıdır. Katılımcının adı öyküde yazılmamalıdır.

• Türk dilinin özgünlüğü korunarak, 800 ile 1200 sözcük arasında yazılmış öyküler değerlendirmeye alınır. Sözcük sınırına uymayan öyküler değerlendirme dışıdır.

• Öykü Türkçe olmak koşulu ile yurt dışından katılım sağlanabilir.

• Internet ortamında meydana gelecek aksaklıklardan Kidzania ve Erbulak Evi (Dağhan Külegeç Prd. Ltd. Şti.) sorumlu değildir.

• Katılımcı yarışmaya katıldığı andan itibaren bütün bu şartları kabul etmiş sayılır.

7- YARIŞMA takvimi aşağıdaki gibidir:

İlk Duyuru: 29 Ekim 2022 Cumartesi

İlk Başvuru: 5 Aralık 2022 Pazartesi

Son Başvuru: 6 Mart 2023 Pazartesi

Seçilen 20 Öykünün Açıklanması ve KidZania’da Tören: 23 Nisan 2023 Pazar

Kitap Lansmanı: 29 Ekim 2023 Pazar

Ödüle değer bulunan öyküler Kidzania ve Erbulak Kitap internet siteleri ve sosyal medya adreslerinden duyurulur. 12 Mart 2022 tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmaz.

8- ÖDÜL

Seçici kurulun belirleyeceği en iyi 20 öykü, Ekim 2023’de Kidzania ve Erbulak Kitap tarafından öykü kitabı olarak basılacak, kitap satan tüm internet sitelerinde ve seçkin kitabevlerinde okur ile buluşacaktır.

9- SEÇİCİ KURUL

Meral Molinas, Ebru Timur, Ayşe Erbulak, Aslı Perker, Dağhan Külegeç, Göktuğ Canbaba, Ömür Kurt, Özden İnal, Özden Özgürdal, Sevinç Erbulak, Varol Yaşaroğlu olarak belirlenmiştir.

Akasya, Çeçen Sk. No: 25A Acıbadem Üsküdar 34660 İstanbul, Türkiye
0850 200 54 39 info@kidzania.com.tr