SEKİZGEN BİÇİMLİ FENNİ ARI KOVANI

Proje Tanıtımı: PROJE AMACI:
1-SEKIZGEN KESITLI PRIZMA ŞEKLINDE FENNI ARI KOVANI YAPMAK. 2-ARILARIN DOĞAL YAŞAM ORTAMLARINA UYGUN,HAVALANDIRMASI MÜKEMMEL,KOVAN IÇI RUTUBETLENME HEMEN HEMEN HIÇ OLMAYAN,YEMLEME VE SONBAHAR-KIŞ BAKIMLARININ RAHATLIKLA YAPILABILDIĞI,ARI ZARARLARI ILE MÜCADELENIN MÜMKÜN OLDUĞU,GEREKTIĞINDE KOVAN KAPAĞINI HIÇ AÇMADAN ARILARIN VE FALIYETLERININ RAHATLIKLA GÖZLENEBILDIĞI BIR KOVAN YAPMAK.

PROJE HEDEFİ:
1-İLKÖĞRETIM MATEMATIK DERSLERINDE ÖĞRENDIĞIMIZ BILGI VE BECERILERI DE KULLANARAK ARICILIĞIN ÇOK MÜSAIT OLDUĞU BÖLGEMIZDE VE ÜLKEMIZDE ARILARA VE ARICILARA YARAR SAĞLAYACAĞINI VE KULLANIŞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BU KOVANI SUNMAK. 2-YAPTIĞIMIZ KOVANI MÜMKÜN OLDUĞUNCA ARILARIN DOĞAL YAŞAM ORTAMLARINA UYGUN ŞEKILDE YAPMAK. 3-AYRICA ARICILARA DA MÜMKÜN OLAN TÜM KOLAYLIKLARI SUNMAK.

PROJE ÖZETİ:
MATEMATIĞE HAYATIMIZIN HER ALANINDA IHTIYAÇ DUYABILECEĞIMIZI GÖSTEREN BU PROJEDE ILKÖĞRETIM SIRALARINDA ÖĞRENDIĞIMIZ:ÇOKKENLER,PRİZMALAR(GEOMETRIK CISIMLER)DİK KOORDİNAT SİSTEMİ,AÇILAR,SİMETRİ,ÖRÜNTÜ VE SÜSLEMELER,TRİGONOMETRİ VE TRİGONOMETRİK CETVELİ KULLANMA,EĞİM GIBI KONU VEKAVRAMLARIN BIR HARMANLAMASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
İLKÖĞRETIM MATEMATIK DERSLERINDE ÖĞRENDIĞIMIZ KONULARDAKI BILGI VE BECERILERIMIZİ KULLANARAK SEKIZGEN KOVANIMIZIN BIR PLANI ÇIZILDI.ARICILIK VE ARI KOVANLARI KONUSUNDA BILGI VE TECRÜBEYE SAHIP OLAN KIŞI VE KURUMLARDAN BILGI ALINDI.ÇIZILEN PLAN DOĞRULTUSUNDA PRIZMA BIÇIMINDEKI KOVANIN TÜM PARÇALARI OLUŞTURULUP HASSAS BIR BIÇIMDE BIRLEŞTIRILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
1-GÖZLEM VE ARAŞTIRMA YÖNTEMI. 2-PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMI. 3-SORU CEVAP YÖNTEMI. 4-TÜME VARIM YÖNTEMI

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ARILARA EN UYGUN DOĞAL YAŞAM ORTAMLARINDAN BIRINI SUNMAK IÇIN ÇIKTIĞIMIZ BU PROJEDE ÇOK GÜZEL HEDEFLERE ULAŞTIK. HER ARICININ,ARILIĞINDA MUTLAKA GÖRMEK ISTEYECEĞI BU KOVANI ARI AILESININ DE ÇOK BEĞENECIĞINI UMUYORUZ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KOVANI DEĞERLENDIRDIĞIMIZDE HALEN ARICILARIN KULLANMAKTA OLDUĞU FENNI KOVANLARDAN HIÇBIR EKSIĞI OLMADIĞINI HATTA BAZI YÖNLERIYLE FAZLASININ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.YARAR VE ÜSTÜNLÜKLERINI AŞAĞIDAKI GIBI SIRALANA BILIR: 1-EN BAŞTA ARILARIN DOĞAL YAŞAMI ORTAMLARINA UYGUNLUĞU(AĞAÇ KOVUKLARI VE KÜTÜK KOVANLAR DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE) 2-ÇERÇEVELERIN HAREKETLI OLMASI NEDENIYLE CIKARIP TAMIR ETMEK VE YENILEMEK MÜMKÜNDÜR. 3-BILINEN BÜTÜN ARICILIK TEKNIKLERI RAHATLIKLA UYGULANABILIR.

KAYNAKLAR:
İNTERNETTEKI ARI VE ARICILIKLA ILGILI SITELER VE BLOGLAR, BU PROJEDE BIZE EN BÜYÜK KAYNAKLARDAN BIRI OLMUSTUR.ZONGULDAK ARICILAR BIRLIĞI BAŞKANI SAYIN SELAHATTIN GÜNEY IN BILGI ,DENEYIM VE PAYLAŞIMLARI DA BIZE BÜYÜK BIR ILHAM KAYNAĞI OLMUSTUR.

PROJENİN TAKVİMİ:
EKIM ILK HAFTA:PROJENIN ORTAYA KONUP DÜŞÜNÜLMESI VE YAPILIP YAPILMAYACAĞININ ARAŞTIRILMASI EKIM ÜÇÜNCÜ HAFTA:PROJE TASLAĞINI ÇIZILIP HAZIRLANMASI. KASIM ILK HAFTA:PROJE TASLAĞINA UYGUN AHŞAP VE DIĞER MALZEMELERIN TEMIN EDILMESI. ARALIK ILK HAFTA:AHŞAP MALZEMELERIN PLAN VE PROJEYE UYGUN ÖLÇÜ VE BIÇIMLERDE KESILMESI VE BIRLEŞTIRILMESI. ARALIK SON HAFTA:KOVANA AIT ÇERÇEVELERIN PLAN VE ÇIZIMLERE UYGUN ŞEKILDE KESILIP HAZIRLANMASI. OCAK ILK HAFTA:ÇATI,SEHBA VE BOYAMA IŞLERININ YAPILMASI

PROJE BÜTÇESİ:
AHŞAP MALZEMELER:40 TL 8 ADET ŞINGIL :15 TL 2 ADET MENTEŞE :6 TL 2 ADET AÇMA KAPAMA KULPU:6 TL 2 ADET YEMLIK :4 TL 1 KG YAĞLI BOYA :12 TL 1 KUTU TUTKAL :6 TL VIDA,TEL ÇIVI,ZIMBA TELI GIBI BIRLEŞTIRME MALZEMELERI:10TL 46 ADET ÇERÇEVE KULAKLIĞI:6TL ……………………………………………………………………….. TOPLAM :105 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
1-ZONGULDAK ARICILAR BIRLIĞI BAŞKANI SAYIN SELAHATTIN GÜNEY. 2-ALAPLI İMKB ENDÜSTRİ MESLEK LISESI AHŞAP TEKNOLOJISI ALANI BÖLÜM ŞEFI SAYIN EKREM ÇAKMAK.