Sedefteki İnciler Projesi

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfının, Sedefteki İnciler Projesi kapsamında; 2019-2020 eğitim öğretim yılında, Türkiye geneli resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, ekli bilgi ve belgeler doğrultusunda ücretsiz olarak Neden Mühendis Olmalıyım? konulu “Seminer” düzenlemektedir.

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı (Hafev) olarak eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yola çıktık. Yaklaşık bir yıl süren eğitim ve proje geliştirme aşamalarının sonunda “Sedefteki İnciler” adını verdiğimiz ve büyük bir heyecanla şekillendirdiğimiz çok özel bir projeyi hayata geçiriyoruz. Projemizin özünde eğitimde cinsiyet ayrımcılığına karşı toplumumuzu bilinçlendirmek ve kızlarımızı özellikle mühendislik alanında yüreklendirmek yatmaktadır.

Bu projeyi araştırırken önümüze çıkan ve destek sağlamamız gerektiğini düşündüğümüz önemli konulardan biri lisans düzeyinde yetişmiş kızlarımızın %30’unun iş yaşamında yer almıyor olmasıydı. Bu konuyu çok yönlü olarak ele aldığımızda çözüme giden yolun çok daha öncesinden geçtiğini fark ettik ve lise sıralarından başlayarak, üniversite yıllarında maddi ve manevi desteğimizi sunduğumuz sonunda da istihdamı içeren bir proje ortaya koyduk.

Bu kapsamda,
• Liselerde, kız öğrencilerimizi meslek seçerken cinsiyet rollerinin etkisi olmadan karar verebilmeleri için konferanslar düzenlemekteyiz. Özellikle “Neden Mühendis Olmalıyım?” sorusuna yanıt aramaktayız.
• İkinci aşamada belirli mühendislik alanlarını tercih eden kızlarımızı, üniversite yaşamları boyunca burslarımızla maddi olarak, gönüllü mentörlük ağımızla da manevi olarak desteklemekteyiz. Ayrıca bu süreçte staj ve kişisel eğitim gibi destekler sağlamaktayız.
• Mezun olan kızlarımızın iş hayatına hızlı bir şekilde katılabilmelerini sağlamak amacıyla gerekli desteği sunmaktayız.

Bu projenin başarılı olabilmesinin kilit kısmı ilk aşaması olup, kızlarımızın öncelikle yüksek eğitimi hedeflemesi ve meslek seçimlerinde cinsiyet rollerinin etkisi olmadan karar verebilmeleri amacıyla gönüllülerimiz eşliğinde öğrenci buluşmaları yapmayı planlamaktayız.

Projemizin bu ilk uygulamasını 2 – 3 Mayıs 2017 tarihlerinde Konya’da Meram Fen Lisesi, Meram Anadolu Lisesi, Karatay Fen Lisesi, Selçuklu Anadolu Lisesi olmak üzere 4 lisede gerçekleştirdik.

Bu uygulamalarda Haşan Faydasıçok Eğitim Vakfı Gönüllüleri 2 ders saatinde öğrenciler ile buluşacak ve rol modellerin ilham veren mesleki kariyerleri, mesleki tecrübeleri, mühendislik alanı içerikleri sohbet, çeşitli görseller ile paylaşılacaktır. Buluşmalarda değinilecek konuları ise şöyle belirledik; 

Mühendislik mesleği nedir?
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında sanayi ve üretimde genç kızların sayısal alanlara yönlenmesi ve mühendislik alanlarında üniversitelere yerleşmeleri Kız öğrencilerin mühendislik alanlarını seçmelerinin önemi ve istihdam edilebilirlikleri için neler yapabilecekleri.

Endüstri 4.0’a doğru genç yetkin mühendislere duyulan ihtiyaç Üreten toplum, genç neslin ülkenin kalkınmasına etkisi Özel sektör rol modellerinden tavsiyeler

– Türkiye’nin kalkınmasını destekleyecek mühendislik alanları/öncelikli alanlar hangileri?

Rol modellerin kariyer hikayeleri
Sedefteki İnciler Projesi’nin hayat bulabilmesi ve bu sunumları gerçekleştirebilmemiz için değerli desteklerinizi ve proje olurunuzu rica eder, teşekkür ederiz.
Saygılarımla,