ScreenCastify ile Ekran Kayıt Videoları Hazırlamak

ScreenCastify ile Ekran Kayıt Videoları Hazırlamak

Screencastify herkesin kolaylıkla kullanabileceği ücretsiz bir google chrome eklentisidir. Bilgisayar ekranındaki her türlü içerik üzerinde ekran kayıt videoları oluşturmak için kullanılır. Webcam’den kayıt yapan kişinin yüzü de istenirse videoda görüntülenir. Yapılan kayıtlar Google Drive’a otomatik olarak kayıt edilmektedir. İstenirse “Publish to Youtube” seçeneği ile youtube kanalına da yüklenir. Ekran kayıt formatı, mp4 , mp3 gibi ayrı indirme seçenekleri de mevcuttur. Hatta Edpuzzle, Wakalet uygulamalarına da doğrudan videolarınızı iletebilirsiniz. Eğer kayıt seçeneklerinde bu uygulamaları görmüyorsanız Chrome’da yeni bir tab açıp aşağıdaki adrese git demeniz ya da enter ile açmanız yeterlidir. Sonrasında video yüklemek için Edpuzzle ve Wakelet de listede görünür olacaktır.

sc

chrome-extension://mmeijimgabbpbgpdklnllpncmdofkcpn/ng/app/app.html#/integrations

Ücretsiz üyelik de en fazla 5 dakikalık videolar oluşturabilirsiniz. Drawing Tool (Çizim Aracı)  kullanarak anlatımlarınızda Focus Mouse Control, Highlight gibi izleyenin takip etmesini kolaylaştırıcı özellikler yer almaktadır. Ekrandaki içerik üzerine yazı, işaretleme yapabilmeniz için Pen (Kalem) seçeneği ve Eraser(Silgi) özellikleri de bulunmaktadır. Tüm kayıtlara Google Drive içerisinde Screencastify klasöründen ulaşabileceğiniz gibi, videoların kayıt yeri olarak Ayarlardan bilgisayarının diskini de gösterebilirsiniz.

Screencastify ile kısa açıklamalar, ödev çözümleri, konu anlatım videoları, geri bildirim, tanıtım videoları yaratabilir, ihtiyaca göre farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Özellikle uzaktan eğitimde kullanılan videolarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • İçerik kısa ve öz olmalı
  • 5-6 dk, max 10 dk uzunluğunda olmalı
  • Karşımızdaki kişi ile konuşuyormuş gibi anlatım
  • Kamera ile olan mesafenin iyi ayarlanması
  • Etkileşim
  • Ekranda yapılan işlemlerin sözel anlatımları (Mouse’u sağ üst köşedeki add chrome’a götürüyorsam örneğin, sözel olarak da bunu açıklamalıyız)

özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Peki video hazırlamak için sadece Screencastify uygulamasını mı kullanmalıyız? Hayır. Loom, Camtasia programı, iMovie vb. pek çok farklı aracı kullanarak videolarımızı oluşturabiliriz.

sctontem

Çevrim içi öğrenmenin en temel unsuru da Etkileşim’dir. Bu yöntem ile hazırlayacağımız videolara soru,açıklam vb. ekleyerek öğrencilerin içerik ile etkileşimini de sağlayabiliriz.

Aşağıda sizler için hazırladığım Screencastify kullanım videolarına ulaşabilirsiniz. Tüm videolar ayrıca Sanal Bitmoji Sınıfı tasarımı içinde de sunulmaktadır.