Scratch Eğitsel Oyun Tasarımları Yarışması

Scratch Eğitsel Oyun Tasarımları Yarışması

Her yıl hızla gelişen teknolojiler ve hemen hemen her kullanıcıya hitap eden bilgisayar sistemleri ile yazılım uzmanlığı ve programlama yetenekleri birçok mesleğin hedefi haline gelmiştir.

Ortaokul çağındaki öğrencilere algoritmik düşünmeyi, analitik bakış açısı kazandırmayı ve en önemlisi programlamayı sevdirmeyi amaçladık. Bir bilgisayar oyununu programlamayı, o oyunu oynamaktan daha cazip hale getirerek; derslerini pekiştirmeyi ve içerik oluşturmaya teşvik etmek istiyoruz. Yarışmamıza İstanbul ili genelindeki bütün 5.6. ve 7. sınıf öğrencilerimizi yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz.

PROGRAMLAMA BECERİLERİ KAZANDIRMA

YARIŞMANIN KONUSU
Ortaokul 5.,6. ve 7. sınıf öğrencileri arasında; Programlama becerilerini, Eğitsel Oyunlar oluşturarak sunmak.

YARIŞMANIN AMACI
Her yıl hızla gelişen teknolojiler ve hemen hemen her kullanıcıya hitap eden bilgisayar sistemleri ile yazılım uzmanlığı ve programlama yetenekleri birçok mesleğin hedefi haline gelmiştir.
Ortaokul çağındaki öğrencilere algoritmik düşünmeyi, analitik bakış açısı kazandırmayı ve en önemlisi programlamayı sevdirmeyi amaçlıyoruz. Bir bilgisayar oyununu programlamayı, o oyunu oynamaktan daha cazip hale getirmek istiyoruz. Eğitsel oyunlar ile derslerini pekiştirmeyi ve içerik oluşturmaya teşvik etmek istiyoruz.

TÜRÜ
Eğitsel Oyunlar Oluşturma

HEDEF KİTLE
İstanbul ili dâhilindeki resmi ve özel okulların 5,6 ve 7.sınıf öğrencileri

YARIŞMA TAKVİMİ
13-24 Kasım 2017 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Onayının alınması, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projenin ve proje kılavuzu Resmi Tüm Okul Müdürlüklerine/ tüm öğretmenlere duyurulması
2017 Aralık Ayı Üçüncü Haftası ve Dördüncü Haftası Duyuru
16 Şubat 2018 Kayıt http://www.balkanlarkoleji.k12.tr/
6 Nisan 2018 Son Başvuru http://www.balkanlarkoleji.k12.tr/
9 Nisan Finalist Daveti
14 Nisan 2017 Finale Kalan Öğrencilerin Proje Sunumları Jüri Değerlendirmesi Ve Ödül Töreni

KATILIM KOŞULLARI
İstanbul ili dâhilindeki resmi ve özel okulların 5,6 ve 7.sınıflarında öğrenim gören öğrenci olmak.

YARIŞMA KOŞULLARI
KATILIM KOŞULLARI
1. Yarışmaya başvuru tarihinde, katıldığı okulun öğrencisi olmalı şartı aranır.
2. Projelerin özgün olması, projenin daha önce herhangi bir ulusal ya da uluslararası yarışmaya katılmamış olması şarttır.
3. Finale kalarak sunuma katılacak olan yarışmacıların yol masrafları hariç, yeme-içme gibi ihtiyaçları ÖZEL YAKACIK BALKANLAR ORTAOKULU tarafından karşılanacaktır.
4. Yarışmaya http://www.balkanlarkoleji.k12.tr/ adresindeki ön kayıt başvuru formunu doldurarak göndermek başvuru ile ilgili tüm koşulları kabul etmek anlamına gelir.
5. Yarışmaya başvuran katılımcıların sorumlulukları kendilerine aittir. Organizatör kurumlar doğabilecek sorunlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
6. Yarışmacılar organizasyon süresince proje sorumlusu Ahmet GEDİK’ten yarışma süreci, detaylar ve proje sunumu hakkında bilgi alabileceklerdir.
7. Her okul yarışmaya en az iki oyun tasarımı ile katılabilir, yarışmaya gönderilecek tasarımlar okul müdürü ve danışman öğretmenin onayı ile seçilerek gönderilecektir.
8. Organizatör kurum projelerin geri gönderilmesinden sorumlu değildir.
9. Yarışma iki aşamalı olacaktır.
Birinci aşama, ön eleme: Katılımcıların
http://www.balkanlarkoleji.k12.tr/ adresinden 18 Aralık 2017 tarihinden itibaren yarışma şartlarını incelemeleri, gerekli dokümanları indirmeleri, yetkili kişilerin yarışma afişlerini okullarına asarak duyurmaları. Katılımcıların 16 Şubat 2017 – 13 Nisan 2018 tarihleri arasında başvuru formunu doldurarak göndermeleri.
İkinci aşama, final ve sunumlar: Finale kalan projelerin sahipleri belirtilen final tarihinde, Eryetiş Balkanlar Eğitim Kurumları Sınıflarında öğrencilerin oyunlarının sunumları gerçekleşecek ve Konferans Salonunda akademisyenlerden oluşan jüri tarafından ödüllerin takdimi yapılacaktır.
10. Başvuru formu dikkatle doldurulmalıdır. Belirtilen bilgilerin doğruluğundan katılımcı sorumludur. Başvuru formları iletildiğinde, katılımcıya mail ile başvuru onay maili iletilecektir.
11. Sunuma hak kazanan bütün projelerin telif hakları tasarımcılara aittir.
12. Organizatör kurum (Özel Yakacık Balkanlar Ortaokulu) katılan projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek hakkına sahiptir, tüm hakları organizatör kurum tarafından saklı tutulacaktır.
13.Okulumuz Öğrencileri Yarışmaya Katılamayacaktır.
14. Tüm katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

14. OYUN TASARIMINIZ VE SENARYONUZ AŞAĞIDAKİ KRİTERLERE UYGUN VE SCRATCH PROGRAMINDA HAZIRLANMALI.
1. Oyunun programlanmasındaki kodlama yapıları algoritma mantığına uygun olmalı.
2. Oyun kullanıcıyı yönlendirmeli. Hangi tuşun ne yapacağı karakter tarafından veya ekrana yansıtılarak kullanıcıya verilmeli.
Örneğin Q tuşu zıplama yaptırıyor ise kullanıcı bu bilgiyi oyun başladığında mutlaka öğrenmeli. Oyun Çaliştiğinda hiçbir şey bilmeyen bir kişi oyunun kendisini yönlendirmesi ile ilerleyebilmeli.
3. Oyunun görselleri, arka plan seçimleri ve karakterler özgün, yaratıcı ve kaliteli bir görüntüye sahip olmalı.
4. Oyunun senaryosu katılımcıya ait ve yaratıcı olmalı.
5. Oyun başladığında, kullanıcıya parola sormalı ve doğru parola girilene kadar oyuna başlamadan tekrar sormalı. Parola oyunun adı olmalı.
6. Oyun 3 seviyeden oluşmalı. Her seviye tamamlandığında diğer seviyeye geçmeli. Oyun içinde hata yaptığında bulunduğu seviyenin başına dönmeli. Oyun en baştan başlamamalı.
7. Oyunda seviye ilerlemek için sorulacak olan sorular Matematik, Fen Bilimleri veya Sosyal Bilgiler konularından seçilmeli. Seviye ilerledikçe sorular zorlaşmalı.
8. Her seviyede en az 4 soru olmalı. Her doğru cevap 3 puan ile her yanlış cevap ise -2 puan ile değerlendirilmelidir. Oyun sonunda toplam skor belirtilmeli, sonuç yorumlanmalıdır.
9. Oyunun süresi olmalıdır, sürekli hata yaparak seviyeye dönen kullanıcı doğru cevabı bularak avantaj sağlamamalıdır.
10. Anlaşılır, kullanımı kolay, keyifli ve eğitsel bir uygulama olmalıdır.
11. İstenen kriterlere ek olarak yapılacak eklemeler de değerlendirmeye alınacaktır.
12. Oyunun son hali herkese açık paylaşılmamış olmalı, (.sb2) formatlı dosyası başvuru formuna yüklenmesi gerekmektedir. (Yarışmadan sonra paylaşıma açılabilir.)

ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü: Tablet Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: TÜBİTAK Kitap Seti
Ayrıca katılan tüm okullara ‘Katılım Sertifikası’ verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ
Ödül törenine dereceye giren öğrenciler, danışman öğretmenler ve okul yöneticileri ile dereceye giren öğrencilerin velileri katılabilecektir.
Ödül töreni;
14 Nisan 2017 Cumartesi
Eryetiş Balkanlar Eğitim Kurumları
Saat: 10:30 – 12:30 Öğrenci Suınumları
Saat: 13:00 – 14:00 Ödül Töreni

İLETİŞİM BİLGİLERİ Özel Yakacık Balkanlar Ortaokulu
Ahmet GEDİK
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni
e-posta:ahmet.gedik@balkanlarkoleji.k12.tr
Elif ÖZTÜRK
Bilişim Teknolojileri ve Akıl Oyunları Öğretmeni
e-posta: elif.ozturk@balkanlarkoleji.k12.tr
Hüseyin MANTARCI
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni
e-posta:huseyin.mantarci@balkanlarkoleji.k12.tr
Okul Adresi: Cumhuriyet Mah. Vatansever Cad. No:2 YakacıkKartal/İSTANBUL
Okul Tel : (0216) 452 00 56

https://www.balkanlarkoleji.k12.tr/

SCRATCH EĞİTSEL OYUN TASARIMLARI YARIŞMASI BAŞVURU FORMU

Eğitsel Oyun Tasarımları aşağıdaki cetvele/ Dereceli Puanlama Anahtarı yardımıyla
değerlendirilecektir.