Sapanca Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007
Sapanca Bilim Şenliği

Sapanca Bilim Şenliğinde Buluşuyoruz.
Teknoloji ve bilim kültürünün, bilimsel çalışmalar ışığında 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerine ulaştırılması, toplumda farkındalık oluşturulması, her bireyin etkinlikleri etkileşimli olarak deneyimleme imkanına kavuşması, bilime, bilimsel çalışmalara ve bilim insanlarına yönelik olumlu tutum geliştirmesi ve farklı bakış açılarının kazandırılması amaçlanmıştır.

Projemizin hedef kitlesi bilimin ve bilimsel gelişmelerin toplumun her kesimine yaygınlaştırılmasının gerekliliği ve ihtiyacı bağlamında geniş tutulmuştur. Projemizin hedef kitlesi anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri, öğretmenler ve genel halkı kapsamaktadır.

Bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik olumlu bakış açısı kazandırmak.
Bilimsel düşünme becerileri sağlayan etkileşimli uygulamalar tasarlamak.
Farklı yaş ve eğitim düzeylerindeki bireylere ulaşmak.
Bilimsel gelişmelerle sanat ve doğa arasındaki bağı kurmalarını sağlamak.

06-08 Ekim 2022 tarihinde, Kırkpınar Festival alanında düzenlenecek olan Sapanca Bilim Şenliği planlama çalışmaları devam ediyor.

Projemiz bilimsel gelişmelerin yaygınlaştırılmasını, katılımcıların bilim ve teknolojideki gelişmeleri kavrayarak bilimsel düşünme ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi, bilimsel gelişmelerle sanat ve doğa arasındaki bağı kurmalarını, bilimsel çalışmalara ilgi duyarak farkındalık kazanmalarını, bilimsel gelişmelere farklı açılardan bakmalarını, farklı disiplinlerde bilimin izlerini etkileşimli bir şekilde uygulamalı olarak görmelerini, duyuşsal, bilişsel ve psikomotor becerilerini geliştirerek özgün tasarımlar ve üretimler yapmalarını ve bilim insanına yönelik olumlu bakış açısı kazanmalarını sağlamayı amaçlamıştır.

Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı tarafından desteklenen projemizde Sapanca Kaymakamlığı, Sapanca Belediyesi, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Sapanca Kütüphanesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Sakarya Bilim Sanat Merkezi, Sapanca Süs Bitkileri Kooperatifi, Sapanca Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile işbirliği protokolleri imzalanmıştır. Sakarya Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kocaeli Bilim Merkezi’nden de destek mektupları alınmıştır.

Sapanca Bilim Şenliği ile ilçemizde 7’den 70’e tüm katılımcılara eğlenceli uygulamalarla; bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesi, katılımcılarda bilimsel merak ve farkındalığın artırılması amacıyla birçok kurum ve kuruluşla iş birliği yapılmıştır.

Projemizde anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri, öğretmenler ve bilime gönül veren 7’den 70’e herkese yönelik etkinlikler Kırkpınar Fuar alanında gerçekleştirilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

13 − 13 =