Sanat Olimpiyatı

Sanat Olimpiyatı

Bilim Olimpiyatlarındaki başarıları ile adından söz ettiren Yamanlar, şimdi de sanat faaliyetlerine öncülük ediyor.

Sporun ve bilimin olimpiyatı olur da sanatın, tasarımın olmaz mı hiç? Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen bilim olimpiyatlarında madalyaları müzesine götürmeyi alışkanlık haline getiren bir eğitim kurumu bu soruya ‘evet’ diyor.

İzmir Özel Yamanlar Eğitim Kurumları, ‘hayatta başarılı olmak için yüksek notların tek başına yeterli olmayacağı’ inancıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Sanat Eğitimi Tasarım Olimpiyatı (SEPTO) düzenliyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olimpiyata katılan Türkiye geneli ilköğretim okulu öğrencileri, bu yıl da sanata, tasarıma dair hünerlerini yarıştıracak. Sanatçı çocuklar, rekreasyon, oyuncak tasarımı, dramatizasyon, pandomim, kaligrafi, resim ve müzik kategorilerinde kürsüye çıkmaya çalışacak. Geçen yıl 63 ilden, 1658 öğrencinin yarıştığı olimpiyata bu yılda Edirne’den Kars’a birçok öğrencinin katılması bekleniyor.

Bu tür organizasyonların Türkiye’de fen bilimleri ya da sosyal bilimler üzerine düzenlendiğini dile getiren Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek üzere kolları sıvadık. Geleceğin sanat entelektüellerini yetiştirip yönlendirmeyi ve yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Sanata meraklı çocuklarımızı hünerlerini sergilemek üzere İzmire davet ediyoruz. www.septo.org adresli internet sitemizde de bu davetimizi herkesle paylaşıyoruz.” dedi.

YARIŞMA TAKVİMİ:
E-posta başvuru (son tarih):  23 Nisan 2011
Finalistlerin ilanı:  28 Nisan 2011
Sergi-değerlendirme tarihi:  7 Mayıs 2011 Cumartesi
Ödül töreni:  7 Mayıs 2011  Saat: 20.00