Sanal Oyunlar ve Para Yönetimi

6-12 yaş arasındaki çocukların kullandığı sosyal ağlardan Disney Club Penguin, Toontown, WeeWorld, WebKinz vb. sitelere göz attığımızda oyunculara ödül olarak değişik hayali para çeşitleri ve ekonomik sistemler sunulduğunu görüyoruz.

Çocuklar oynadıkları karaktere giysi almak, karakterin yeteneklerini veya yaşadığı çevreyi geliştirmek için para “kazanma” ve para aramak gibi eylemlerde bulunuyor. Örneğin Club Penguin sitesinde her oyunda oyuncu sanal para ile ödüllendiriliyor– bu sanal paralar ile sanal kıyafetler alınabiliyor ve “Eskimo” evlerinde değişiklik yapılabiliyor. Çocuklar aynı zamanda sanal mağazayı ziyaret edip, oradan gerçek tişört, şapka ve anahtarlıklar satın alabiliyor…

İyi hoş da, problem nedir?

Çocukların para ile ilgili sanal sitelerden öğrendikleri şeyler kafalarını karıştırabiliyor, zira bu sitelerin amacı ürün satın almaya ve para harcamaya teşvik etmek olabiliyor.

Sanal oyunlar çocuklara kendi değerlerini sahip oldukları para ile bağdaştırmayı öğretebiliyor. Bu durum kontrolden çıkıp– bazı çocuklar daha fazla para sahibi olmak için “hile” yapma yolunu seçebiliyor. Dolayısıyla kişisel para yönetimi gibi önemli bir konuda ebeveynlerin çocuklarını sanal sitelere emanet etmektense etkin bir tutum alması ve uygun tavsiyeler vermesi kritik önem taşıyor.

Ebeveynlerin devreye girerek çocuklarıyla para kazanma, biriktirme, harcama ve bütçe planlama ile ilgili bir konuşma yapması gerekiyor.

Neler Yapılabilir ?

– Paranın değerini öğretmek için sanal paraları kullanın. Paranın çaba göstermeden kazanılamayacağını vurgulayın. Sitelerde çocuklar para kazanmak için birbirlerine öneriler ve ipuçları verirken, siz de bir iş sahibi olmanın gelir elde etmek için harika bir yol olduğunu vurgulayın. Bu yaşlardaki (6-12) çocuklar gerçek bir iş sahibi olmak için çok genç olsalar da, onlara evdeki işlerde yardımcı olmaları karşılığında harçlık vermek gibi bir yola başvurabilirsiniz.

– Para harcamanın bir seçim olduğuna dikkat çekin. Bazı oyun siteleri bir şeyler satın almadan oynamayı zevksiz hale getiriyor olsa da, çocuklarınıza bu şekilde de oynayabileceklerini söyleyin.

– Harcama yapmalarının neden istendiğini açıklayın. Onlara sitelerin nasıl sürekli “satın almayı” teşvik edici şekilde davrandığını gösterin. Çocuklar kısa sürede bir sitede ne kadar zaman geçirirlerse, o sitenin o kadar para kazanacağını kavrayacaklardır.

– Satın alma ve mutluluğu birbirinden ayırın. Çocuklarına bir şeyler satın alıp harcama yaptıklarında daha fazla eğlenip eğlenmediklerini sorun. Keyif duygusu ile satın alma eylemi arasındaki bağlantıyı koparmaya çalışın. Unutmayın ki çocuklar çok hızlı büyür ve genç bireyler haline gelirler, harcama yapmanın kendisi için duygusal durumlarla baş etme yolu haline gelmesini istemezsiniz değil mi?

– Ona açgözlülükten bahsedin. Bir kişinin daha fazlasına sahip olup o şekilde oynayarak motive olmanın açgözlülük olduğunu vurgulayın. Çocuğunuza bunun yanlış bir şey olduğunu öğretin. Açgözlü davranışların bu sitelerde ortaya çıktığı ve bazen çocukların hile yapmasına neden olduğu bilinmektedir.

– Tasarruflu olmakla savurgan olmak arasındaki farklardan bahsedin. Çocuklarınızın bir şeyler için para biriktirirken iyi hissetmelerini sağlayın. Tasarruf ve savurganlık konusunda kendi değerlerinizi çocuğunuzla paylaşın.

– Kıskançlığın ne kadar gerçek bir his olduğunu bir başka kızın Club Penguin Eskimo evinde kendi hayal ettiği her şeyin bulunduğunu gören 8 yaşındaki bir çocukla konuştuğunuzda görebilirsiniz. Başkalarının sahip olduğu şeylere sahip olmayı istemek erken yaşta başlayan bir dürtüdür. Çocuklarınıza başkasının evi ya da sahip olduğu eşyaları kıskandığınız bir durumdan ve bu durumla nasıl başa çıktığınızdan bahsedin. Bu öğüdü her yıl zaman zaman tekrarlamanız gerekebilir ama bu durumla ne kadar erken baş etmeye başlarsanız, o kadar ilerlersiniz.

Sevgiyle,

Simla Akyol

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin