Sanal Müzede Oyunlaştırma Atölyesi

Öğretmen Eğitimi
Oyunlaştırma Atölyesi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi koordinatörlüğünde, Pera Müzesi ve Creative Business Network Denmark iş birliğiyle hazırlanan “Dijital Bir Avrupa için Yenilikçi Müzeler” başlıklı proje, Erasmus+ çerçevesinde Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir.

Dijital Bir Avrupa için Yenilikçi Müzeler (InnoMaDE) kapsamında yürütülecek proje, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeylerde kültürel-yaratıcı inisiyatif ve girişimleri, araştırma, topluluk geliştirme ve eğitim faaliyetleri üzerinden birbirine bağlamayı hedeflemektedir.

Avrupa Birliği All Digital Weeks haftası kapsamında öğretmenlere yönelik Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle tasarım ve oyunlaştırma odaklı etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Atölye İçeriği:

Oyunların eğlenceli bir etkinlik olmasının yanı sıra bireylerin gelişimi ve öğrenmelerinde önemli bir yere sahip olması, oyunların farklı disiplinlerde yer almasını gerektirmiştir. Bu alanlardan biri de sanal müzelerdir. Oyunlaştırma; öğrenenlerin öğrenmeye yönelik motivasyonlarını ve inançlarını arttırmak, öğrenme sürecini ve bu süreçte kullanılan araçları daha çok ilgi çekici, merak uyandırıcı ve eğlenceli bir hale getirmek için kullanılabilecek etkili bir öğretim yaklaşımıdır. Bu nedenle özellikle 21. yüzyılda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte müzeler, koleksiyonlarının hikâyelerini ziyaretçilerine aktarma sürecinde yeni yöntemler uygulamaktadırlar. Uygulanan bu yeni yöntemler sayesinde insanların tercih etmediği, sıkıcı bulduğu mekânlar olan müzelerin, ziyaretçileriyle etkin bir iletişim kuran çekim merkezleri haline gelmeleri mümkündür. Bu eğitimde katılımcıların; oyun, oyunlaştırma ve oyun temelli öğrenmenin tanımını yapmaları, oyunlaştırmanın psikolojik ve teorik altyapısına dair kavramları açıklayarak bunları sanal müzelerde nasıl kullanacaklarına dair bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır.

Program Akışı:

Program Açılışı: Çevrim içi eğitim akışı hakkında bilgi verilmesi (5 dakika)
Tanışma Etkinliği: “Son harfim bir oyun” oyununun oynatılması (5 dakika)
Aktarım Süreci: (45 dakika)
Oyunun, oyunlaştırmanın, oyun temelli öğrenmenin tanımı,
Oyun sektörü hakkında genel bilgiler,
Oyunlaştırmanın psikolojik ve teorik altyapısı,
Oyuncu Çeşitleri (Marczewski oyuncu tipleri)
Ödül Çeşitleri (SAPS Ödüllendirme modeli)
Motivasyon Çeşitleri ( İçsel/Dışsal motivasyon-Self Determination Theory)
Oyunda Akış (Csikszentmihalyi‘s Game Flow)
Soru ve Cevap (5 dakika)
Kapanış (Menti Uygulaması)

Tarih: 13 Nisan Çarşamba
Saat: 17:00-18:00

Eğitmen: Dr. Zeynep Aydın

Malzemeler:
Kağıt
Kalem

Süre: 60 dakika
Kontenjan: 80 kişi

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gerekmektedir. Kayıtlar tek kişiliktir.
Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecektir.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir. Katılımcıları görmek ve kişiye özgü yönergeler verebilmek amacıyla kameranızın ve mikrofonunuzun açık olması gerekmektedir.

Sanal Müzede Oyunlaştırma Atölyesi Başvuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

16 + five =