SAMSUN’DA TÜBİTAK PROJESİ BAŞLADI

TÜBİTAK-BİDEB 2237 Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı kapsamında Eğitim Bilimleri Alanında Lisansüstü Eğitim Gören Öğrenciler İçin Proje Hazırlama Kursu Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman YAMAN yürütücülüğünde başlamıştır. Proje 3-8 Eylül 2019 tarihleri arasında Samsun Konaks Otelde gerçekleşmektedir. Bu kursun amacı, alan eğitiminin ve eğitim bilimlerinin farklı alanlarında lisansüstü öğrenim gören öğrencilere proje hazırlana yöntem ve tekniklerini farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin katıldığı sosyal bir ortamda ayrıntılı ve gerçekçi bir biçimde kazandırmaktır.

Proje 03.09.2019 salı günü yaklaşık 20 farklı üniversiteden katılımcı ile başlamıştır. Projenin tanıtımının yapıldığı açılış konuşmasından sonra Arş. Gör. Belgin Bal İncebacak yaratıcı drama ile tanışma etkinliğini gerçekleştirmiştir.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama
Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Aynı gün saat 14:00’de Dr. Öğr. Üyesi Şener Şentürk ile Fikir Üretme atölyesi etkinliği gerçekleşmiştir.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Saat 15:00’de ise Dr. Öğr. Üyesi Dilek EROĞLU ile Sorun Analizi ve Çözümlenmesi eğitimini gerçekleştirmiştir.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Kursun ikinci günü Prof. Dr. Ahmet Hilmi ÇON Ulusal Projeler ve Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) ve proje kodları hakkında genel bilgilendirme yapmıştır.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Aynı gün öğleden sonra Prof. Dr. Kürşat DEMİRYÜREK, OKA, KOSGEP, DOKAP, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi bakanlık destekleri ve diğer kamu/özel kuruluşlar ile yürütülen projelerinin tanıtımı yapmıştır.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Aynı günün akşamında Atakum Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmeni Erdal İNCEBACAK tarafından Tik Tak Boom adlı oyun öğretilmiş ve hep birlikte oynanmıştır.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Üçüncü gün sabah oturumunda Prof. Dr. Eyüp Selim KÖKSAL tarafından uluslararası projeler (Erasmus, COST, Horizon2020) ve proje kodları hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Öğleden sonra ise Prof. Dr. Sevilay KARAMUSTAFAOĞLU’nun Proje Örnekleri tanıtılmıştır. Ayrıca proje fikrinin yazım sürecinde ve araştırmanın planlanmasında dikkat edilmesi gereken etik ilkeler hakkında bilgi verilmiştir

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Projenin dördüncü gününde sabah Prof. Dr. Orhan KARAMUSTAFAOĞLU’nun Proje Formları ve Araştırma Yapma konusunda eğitim verilmiştir.

Proje Hazırlama
Proje Hazırlama

Öğleden sonra ise Prof. Dr. Oktay AKBAŞ’ın Veri Tabanlarının Kullanımı başlıklı eğitim gerçekleştirilmiştir.
Projenin beşinci günü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Seyfullah GÜL ile “Proje Bütçelerinin Oluşturulması” eğitimi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güray ERENER ile TÜBİTAK Projeleri (1001-1002-3501) eğitimi ile proje devam edecektir. Prof. Dr. Okan Zafer YEŞİLEL’in TÜBİTAK panelleri hakkında vereceği bilgilerle beşinci günün eğitimi tamamlanacaktır.
Projenin son günü Eskişehir Prof. Dr. Okan Zafer YEŞİLEL tarafından hazırlanan Proje Yazma Eğitimi başlıklı eğitim verilecek olup, Prof. Dr. Kürşat DEMİRYÜREK, Prof. Dr. Okan Zafer YEŞİLEL, Prof. Dr. Orhan KARAMUSTAFAOĞLU ve Doç. Dr. Süleyman YAMAN tarafından Proje Önerileri İçin Panel isimli çalışma ile öğrencilerin projeleri değerlendirilecektir. Panelin tamamlanması ile birlikte proje tamamlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here