Samsun Ulusal Akıl Zeka Oyunları Yarışması

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel tüm ortaokul öğrencilerine yönelik, öğrencilere enerjisini iyi kullanmayı ve harekete geçirmeyi öğretmek amacıyla Mangala Koridor adlı “Akıl ve Zeka Oyunları Yarışması” düzenlemektedir.

Eğlenerek öğrenmeyi sağlayan zekâ oyunları çocukların zihinlerini açan ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan oyunlardır. Çocukların yeteneklerini geliştiren ve yeni yetenekler kazanmasını sağlayan zekâ oyunları, hızlı karar verme, bir sonraki adımı düşünme ve olasılık hesaplama mantığını geliştiren oldukça faydalı oyunlardır. Karakter gelişimine de olumlu katıkları olan bu oyunlar, öğrencilerin planlı hareket etme becerilerini geliştiren ve kötü alışkanlıkların önüne geçen oyunlardır. Zeka oyunları ile bilgi ve becerisini arttıran çocukların kendine olan güveni artmakta, kendi sınırlarını tanıması sağlanmaktadır. Konsantrasyon gerektiren zekâ oyunları, çocukların dikkatini toplama becerisi sağlayarak derslerine de olumlu katkılar sağlamaktadır. Zekâ oyunları oynayan çocukların ezberci değil araştırmacı ve meraklı olduğu gözlemlenmiştir. Sorgulayıcı bir tavır içinde olmaya başlayan çocuk, yeteneklerini ve yaratıcılığını geliştirmek için araştırmayı seven bir birey haline gelmektedir.

Her yaş grubuna özel zekâ oyunları bulunmakta ve çocuklar yaşma uygun bu oyunlarla eğlenerek öğrenmektedir. Çocuklar zekâ oyunları oynayarak daha hızlı düşünen ve daha çabuk karar verebilen bireyler olmaktadır. Binlerce oyundan ilgi alanına giren zekâ oyunları ile vaktini en güzel şekilde değerlendiren çocuklar, bu oyunlar sayesinde yeteneklerini ortaya çıkararak geliştirmekte ve yeni yetenekler edinmektedir.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Neden sonuç ilişkisini kavrayan ve problem çözme yeteneği kazanan, gerçek hayatta daha başarılı olarak hayatlarını sürdüren, ezbercilikten uzaklaşan, araştırmacı olan, okul hayatında daha başarılı öğrenciler yetiştirmek için Kurtuluş Savaşının ilk adımın atıldığı Samsun’da ülkemizde bulunan bütün ortaokullarda eğitim öğretim gören öğrencilerimiz için “Samsun Ulusal Akıl Zeka Oyunları Yarışması’nı başlattık.

Önce ilimizde daha sonra Türkiye’nin 81 ilinden 4., 5., 6. ve 7.Sınıf öğrencilerine “Akıl ve Zeka Oyunları kapsamında “MANGALA” ve ” KORİDOR” turnuvasının düzenlenmesi.

Öğrenci ve refakatçi bilgilerinin yer aldığı samsunarge.meb.gov.tr web adresindeki Samsun Ulusal Zekâ Oyunları Yarışması linkinden yayınlanan başvuru formu doldurularak 1 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar
projelerekibi55@meb.gov.tr adresine göndermek.

Mangala ve Koridor oyunlarında ilinde dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlerini ödüllendirmek.

Yarışmacıların ve refakatçilerin gidiş dönüş yol ücretleri kendi illerindeki İl Milli Eğitim Müdürlükleri yâda kendileri tarafından karşılanması konusunda gerekli önlemi almak.