SALYANGOZ VE ELEKTRİK AKIMI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ÜLKEMİZDE HEMEN HEMEN BÜTÜN NEMLİ TOPRAKLARDA YAŞAYABİLEN SALYANGOZLAR GENELLİKLE OTÇULDUR VE BİTKİLERİN GENÇ SÜRGÜNLERİNE ZARAR VEREBİLİRLER. ÇİFTÇİLER İSE ÜRÜNLERİNİ SALYANGOZUN ZARARLARINDAN KORUMAK İÇİN ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERE BAŞVURURLAR. AZ SAYIDA OLDUĞU TAKDİRDE TOPLAMAYA ÇALIŞMALARINA RAĞMEN SALYANGOZLAR YUMURTA BIRAKABİLDİKLERİ İÇİN YENİDEN ÇİFTÇİNİN KARŞISINA ÇIKABİLMEKTEDİR.KİMYASAL YÖNTEMLER KULLANARAK MÜCADELE ETMEK İSE BU CANLILARI YOK EDİP DOĞAL DENGENİN BOZULMASINA NEDEN OLACAKTIR. BİZİM AMACIMIZ BAHÇEMİZDE YAŞAYAN BU SEVİMLİ CANLILARI ÖLDÜRMEDEN ÜRÜNLERİMİZDEN UZAK TUTMAYI BAŞARABİLMEKTİR.BUNUN İÇİN DE YAPMAMIZ GEREKEN TEK ŞEY ÜRÜNLERİMİZİN ETRAFINI SADECE BAKIR TELLERLE ÇEVRELEMEKTİR.BAKIR TELLERE YAKLAŞAN SALYANGOZLAR SÜMÜKSÜ MADDELERİ İLE BAKIR TELDE BİR ELEKTRİK AKIMI OLUŞTURDUĞU İÇİN GERİ ÇEKİLECEKTİR. BÖYLECE BİZ SALYANGOZLARA , SALYANGOZLAR DA BİZE ZARAR VEREMEYECEKTİR.

PROJE HEDEFİ: BAHÇEMİZDEKİ DOĞAL DENGENİN KORUNMASINDA YARDIMCI OLAN VE DÜNYA PAZARINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLAN SALYANGOZLARA ZARAR VERMEDEN ONLARI ÜRÜNLERİMİZİN ETRAFINDAN  UZAKLAŞTIRABİLMEK.

PROJE ÖZETİ:

DÜNYA PAZARINDA KREMİ YAPILDIĞI GİBİ SOFRALARA KADAR GİREN SALYANGOZLAR ÇİFTÇİLERİN KORKULU RÜYALARI ARASINDADIR. ÇÜNKÜ GENÇ BİTKİLERİN YENİ SÜRGÜNLERİNİ YİYEREK BİTKİLERE ZARAR VERİRLER.ÇİFTÇİLER İSE YA TOPLAMA YÖNTEMİNE BAŞVURURLAR YA DA PİYASADA SATILAN KİMYASAL İLAÇLAR ALARAK HEM SALYANGOZA HEM DE TOPRAĞA ZARAR VERİRLER.BİZİM PROJEMİZ İLE ÜRÜNLERİN ETRAFINA ÇEKİLECEK BAKIR BİR TEL SALYANGOZLARA ZARAR VERMEDEN UZAKLAŞMALARINA NEDEN OLACAKTIR.ÇÜNKÜ SALYANGOZLARIN SALGILADIKLARI SÜMÜKSÜ MADDE BAKIR TELLE BİRLEŞEREK KÜÇÜK BİR ELEKTRİK AKIMININ OLUŞMASINA NEDEN OLACAK  VE BU DA SALYANGOZLARIN UZAKLAŞMALARI İÇİN YETERLİ OLACAKTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROJEMİZDE KULLANMAK ÜZERE BAHÇEMİZDEKİ SALYANGOZLARDAN TOPLAYIP LABORATUARIMIZA GETİRDİK. SALYANGOZLARI PLASTİK BİR KÜVETE KOYARAK KÜVETİN İÇİNE ÇEŞİTLİ OT VE YAPRAKLAR YERLEŞTİRDİK.SALYANGOZLARIN AÇ OLDUĞUNA EMİN OLDUKTAN SONRA OTLARIN ETRAFINI BAKIR TELLE ÇEVRELEYİP BEKLEMEYE BAŞLADIK.SALYANGOZLARIN HAREKET EDEREK OTLARA DOĞRU YAKLAŞTIKLARINI FAKAT BAKIR TELE DEĞMEDEN PLASTİK KÜVETİN KENARLARINA DOĞRU TIRMANDIKLARINI GÖRDÜK.YAKLAŞIK 1 SAAT SONRA BAKTIĞIMIZDA HİÇ BİR SALYANGOZUN OTLARIN İÇİNE GİREMEDİĞİNİ GÖZLEMLEDİK.

KULLANILAN YÖNTEMLER: SALYANGOZLARIN HAREKETLERİNİ GÖZLEMLEYEREK NEDEN BAKIR TELE YAKLAŞAMADIKLARINI SORGULADIĞIMIZDA BAKIR TEL İLE SALYANGOZUN SÜMÜKSÜ SIVISI ARASINDA BİR ELEKTRİK AKIMI OLUŞTUĞUNU ÖĞRENDİK.DOĞADA BULUNAN CANLILARIN HAREKETLERİNİ GÖZLEMLEYEREK BİR ÇOK BULUŞUN YAPILABİLECEĞİNİ FARKETTİK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:

-FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDE CANLILAR DÜNYASINI İŞLERKEN OMURGASIZ CANLI OLAN SALYANGOZLARIN ÇIKARDIKLARI SÜMÜKSÜ MADDE SAYESİNDE BAKIR TEL ÜZERİNDE HAFİF DÜZEYLİ BİR ELEKTRİK AKIMI OLUŞTURDUĞUNU GÖRDÜK. -ÇİFTÇİLERİN BİR DEFAYA MAHSUS ÜRÜNLERİNİN ETRAFINI BAKIR TEL İLE ÇEVRELEDİKLRİNDE SALYANGOZLARLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALMAYACAKLARINI FARKETTİK. -ZARARI DIŞINDA PEK ÇOK YARARI OLAN SALYANGOZLARIN ÖLDÜRÜLMEDEN DOĞAL DENGEDEKİ ROLÜNÜN DEVAM ETMESİNİ SAĞLADIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:

BAHÇEMİZDEKİ SALYANGOZLAR ÜRÜNLERİMİZE ZARAR VERMESİNE RAĞMEN DOĞAL DENGENİN KORUNMASINA YARDIMCI OLDUĞU İÇİN ONLARI ÖLDÜRMEK PEK ÇOK DENGENİN BOZULMASINA DA NEDEN OLACAKTIR.BU YÜZDEN ÇİFTÇİLERİN BİR DEFAYA MAHSUS ÜRÜNLERİNİN ETRAFINA TAKTIRACAKLARI BAKIR TELLER SALYANGOZLARI SÜREKLİ OLARAK ÜRÜNLERDEN UZAK TUTACAKTIR.

KAYNAKLAR: http://tr.wikipedia.org/wiki/Salyangoz

http://www.gidasanayii.com/modules

http://www.turkcebilgi.com/salyangoz/ansiklopedi

PROJENİN TAKVİMİ: 7 KASIM/11 OCAK 2011

PROJE BÜTÇESİ: 3 TL DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİMİZ,TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENLERİMİZ,BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİMİZ,ANNE VE BABALARIMIZ