Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nda Heyecan ve Başarı!

Salih Zeki
Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması

Türkiye’nin en prestijli lise arası matematik yarışmalarından biri olan 15. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın finali, 20-21 Mayıs tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleşti.

Yarışmanın Amacı: Matematiğe ilgi duyan lise öğrencilerini teşvik etmek ve araştırma becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak.

Final Etkinlikleri:

  • Açılış Töreni: 20 Mayıs’ta finalist öğrenci ve danışman öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti.
  • Sunumlar: Finalist öğrenciler, jüri üyelerine projelerini anlattılar.
  • Ödül Töreni: 21 Mayıs’ta düzenlenen törenle dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Dereceye Girenler:

  • Birincilik: “SAYMA SAYILARININ p-EULER-PHİ, k-p-EULER-PHİ, AYRIK p-EULER-PHİ VE k-AYRIK p-EULER-PHİ PARÇALANIŞLARI VE ASAL SAYILAR” adlı projesiyle İzmir Özel Ege Lisesinden Arda Ö.
  • İkincilik: “PASCAL NOKTALARI DOĞRUSAL VE ÇAKIŞIK OLAN ÖZEL KİRİŞLER DÖRTGENİ DİZİLERİNİN OLUŞTURULMASI VE SÜPER PASCAL NOKTALARI” adlı projesiyle İzmir Özel Ege Lisesinden Recep Efe E., Kaan T. ve Yiğit G.
  • Üçüncülük: “GEAR DİZİLERİ, GENEL ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI” adlı projeleriyle İstanbul FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesinden Emir Ali C. ve Selin M.

“Genç Salih Zeki” Derecesi: Final Sergisine katılan yarışmacılar, danışman öğretmenler, sergiyi gezen öğrenciler ve Darüşşafaka Lisesi Matematik Bölümü öğretmenlerinin oylarıyla belirlendi. Bu dereceyi “SANAL KİMLİK” adlı projeleriyle Ankara Çubuk Bilim Sanat Merkezi’nden Mustafa Buğra E. ve İsmail E. kazandı.

Yarışmaya Katılan Darüşşafakalı Öğrenciler: Genel yarışma dışında değerlendirmeye alınan Darüşşafakalı öğrencilerin hazırladığı 4 projenin de sunumu gerçekleşti. Darüşşafaka Birincilik Derecesini; “Dik Kenarları Fibonacci Sayısı Olan Ardışık Dik Üçgenlerin Alanları Farkından Fibonacci Özellikleri” adlı projeleriyle Rukiye Ö. ve Kadriye Ö. kazandılar.

Teşekkür ve Dilekler: Yarışmaya katılan tüm öğrenci ve danışman öğretmenleri tebrik ediyor, 16. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması final töreninde tekrar bir araya gelebilmeyi diliyoruz.

Yarışma Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin: https://www.dek.k12.tr/