Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü 2018

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü 2018

Sabancı Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’nün 2017 yılı konusu “Türkiye ve Dünyada Demokratik Yönetişim ve Birlikte Yaşamaya Yönelik Tehditler” olarak belirlendi. Ödüle son başvuru tarihi 15 Ocak 2018.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü kapsamında belirlenen temaya en değerli katkıyı yapan bir kişiye Jüri Özel Ödülü verilecek. Makale kategorisinde ise 45 yaşının altında üç genç araştırmacıya ödül verilecek. Makale Ödülleri ve Jüri Özel Ödülü sahiplerini uluslararası ve bağımsız bir jüri belirleyecek.

Ödül Teması

Zbigniew Brzezinski, yirmi yılı aşkın bir süre önce uluslararası toplumun ve özellikle de Batı’nın büyük çaplı zorluklara cevap verme becerisini giderek bastıran bir “küresel kargaşa” yaratacağını söyledi. O zamandan beri, Batı, eşi görülmemiş ve etkili bir güvenlik, ekonomik, insani ve çevresel zorluklarla kendini gösteren çok sayıdaki küreselleşme krizinin pençesinde. Hem batıdaki hem de gelişmekte olan ülkelerdeki mevcut demokrasiler, küreselleşmenin çoklu krizlerini etkili bir şekilde çözmekte başarısız olmasına rağmen, bir siyaset ve yönetişim dalgası yaratılmaya ve popülist hareketler dalgası oluşturulmaya başlamıştı. Hem hükümet içinde hem de muhalefette olan bu hareketler, ekonomi ve siyaset arasındaki demokratik kopuş, mülteci akışı ve çok kültürlülüğün başarısızlığı gibi demokrasiye yönelik zorlukları beslemektedir.

Demokratik yönetişime ve yaşanan bu zorluklara, bunların nedenleri ve etkilerinin yanı sıra teşvik ettikleri hareketlere ve aranabilecek alternatif çözümlere yönelik yol gösterici ve yenilikçi analizler sunan teorik analizler ve yenilikçi önermeler içeren makaleler değerlendirmeye tabi tutulacak.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü Hakkında:

Tüm başvurular, daha önce yayımlanmamış yeni ve özgün eserler olmalıdır. Eserlerde birden çok yazarın imzası bulunabilir.

Makaleler akademik yayın formatında ve uzunluğunda olmalıdır (kaynakça dahil çift satır aralıklı 25 ila 35 sayfa).

Makalede 500 kelimelik bir özet ve başvuru sahibinin (sahiplerinin) kısa özgeçmişi yer almalıdır.

Makaleler İngilizce olarak, Word belgesi formatında aşağıdaki adrese mesaj ekinde gönderilmelidir: award.sabanciuniv.edu

Makale kategorisinde, 45 yaşından genç üç araştırmacıya ödül verilecektir. Uluslararası ve bağımsız jüri tarafından başvurular arasından üç makale belirlenecek ve her makaleye 10.000 USD tutarında ödül verilecektir.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü kapsamında, belirlenen temaya en değerli katkıyı yapan bir kişiye 25.000 USD tutarındaki Jüri Özel Ödülü verilecektir. Jüri Özel Ödülü sahibini aynı jüri belirleyecektir.
Daha fazla bilgi için: award.sabanciuniv.edu

2018 Sakıp Sabancı International Research Award

CHALLENGES TO DEMOCRATIC GOVERNANCE AND LIVING TOGETHER IN TURKEY AND THE WORLD
More than two decades ago, Zbigniew Brzezinski alerted us to a “global turmoil,” steadily stifling the international society’s, and especially the West’s ability to respond to major global challenges. Since then, the West has been in the grip of the multiple crises of globalization, manifested by a myriad of unprecedented and effective security, economic, humanitarian and environmental challenges. While existing democracies have failed to tackle effectively the multiple crises of globalization, a wave of populist movements have begun to shape and frame politics and governance in not only Western democracies, but also in developing countries. These movements, either in government or in opposition, feed on challenges to democracy such as the democratic disconnect between economy and politics, refugee flows and the failures of multiculturalism. Essays providing path-breaking and innovative analyses on these and similar challenges to democratic governance and living together, their causes and impacts, as well as the movements which they foster and the alternative solutions which can be sought are welcome.HER IN TURKEY AND THE WORLD

About The Award

In 2005, Sabancı University decided to announce and administer an international award in order to encourage research on all aspects of Turkish culture, society and politics, and to uphold distinguished examples of fresh research with a view to engaging intellectual attention on Turkey’s role in the contemporary world. The “Sakıp Sabancı International Research Award” has been endowed in honor of the late Sakıp Sabancı, Honorary Chairman of Sabancı University’s Board of Trustees, and covers fields such as Turkish and Islamic Art and the History, Economy and Sociology of Turkey.

The Prizes

The Sakıp Sabancı International Research Award entails a Jury Prize for 25,000 USD. The Jury Prize will be awarded to an individual who has made distinguished contributions in this theme. An independent and international jury will select this Awardee. A series of awards will also be given to researchers under 45 years of age. This category includes 10.000 USD for each of three award-winning essays selected by the same jury panel from among submissions made for the competition.

Contact

Campus Address: Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü, Orta Mahalle, Üniversite Caddesi No:27 Tuzla, 34956 İstanbul / Turkey
Phone: (90 216) 483 90 00, Fax: (90 216) 483 90 45, E-mail: sabanciaward@sabanciuniv.edu